Zaterdag 13 september Utrecht Heemschut Groningen ondersteunt restauratie tuinkoepel Monument van de maand jt 134 In dit jubileumjaar wordt de Heem schutdag in het centrum van het land, in Utrecht, georganiseerd. Zo wordt de gemiddelde reistijd het kortst. Het Bestuur en de Jubileumcommissie hebben een aantrekkelijk feestpro gramma ontworpen en zy verwachten dan ook dat een groter aantal leden dan ooit, te weten 500, aan het pro gramma deel zal nemen. Het overgrote deel van het program ma zal voor alle deelnemers gelijk In het kader van de 'de festiviteiten' 75 jaar Bond Heemschut worden per provincie al lerlei activiteiten ondernomen. De provinciale commissie Groningen heeft besloten de publiciteit te ondersteunen van de restauratie van de tuinkoepel in de tuin van de borg Verhildersum in Leens (25 km. ten noorden van de stad groningen). De inrichting van borg en tuin is destijds geïnitieerd door mevrouw Tine Clevering- Meyer uit Pieterburen (gemeente Eenrum). Jarenlang heeft zij haar nimmer aflatende zorg en vindingrijkheid in dienst van dit historische complex gesteld. Haar grote in zet werd landelijk gewaardeerd door de uit reiking van de Zilveren Anjer uit handen van Prins Bemhard. In de loop van de jaren werden op haar initiatief de borg gerestaureerd, een schat- huis gebouwd, een bestaande beheerders woning met expositieruimte gerestaureerd, de tuin ingericht (met opmerkelijke kruiden tuin) en voorzien van bronzen beelden van Eddy Roos (Uithuizen). Na haar overlijden in 1981 groeide de ge dachte in de kring van vrienden, bewonde raars en bezoekers een gedenkteken op te richten. De keuze is gevallen op een houten tuinkoepel uit 1890, welke als wachthuis je heeft dienst gedaan, daarna jarenlang als tuinkoepel op het landgoed 'Vennebroek' te Eelde (Dr.) in gebruik was en tenslotte aan de vemieting is ontkomen door de opmerk zaamheid van de conservator van het mu seum Verhildersum, Drs. Freek Veldman. Met hulp en adviezen van de technisch advi seur van de provinciale commissie Gronin gen wordt gewerkt aan de restauratie van deze tuinkoepelwelke een plaats krijgt aan zyn. Er zijn echter ook een vijftal keu zemogelijkheden. Men kan zijn keuze op het AANMELDINGSFORMU LIER, DAT U SAMEN MET HET PROGRAMMA IN DIT NUMMER VINDT INGENIET, kenbaar maken. Aangezien voor de keuzemogelijkhe den de aantallen aan verschillende li mieten zijn gebonden# wordt de leden verzocht een eerste en een tweede keus kenbaar te maken. U wordt verzocht vóór 15 augustus uw deelname en voorkeuren, aan ons door te geven via het aanmeldingsformulier. De kosten voor deelname bedragen 30,- exclu sief de avondmaaltijd. de buitengracht van de borg Verhildersum. De Bond Heemschut meent er goed aan te doen de herinnering aan deze unieke vrouw, die steeds een warme belangsteling voor Heemschut toonde, mee te ondersteunen, door de publiciteit van de het werk van het plaatselijke 'Tuinprieel comité Verhilder sum' te verzorgen, in het kader van haar 75- jarig bestaan. Op 5 juli 1986 zal er een tentoonstelling worden geopend onder de titel 'zitten in de tuin', waarin o.a. een 20 tal nieuwe aquarel len van de hand van de Groninger Hans van der Veen. Tot en met 31 augustus 1986. 'Monument van de Maand' is een Fries ini tiatief, dat beoogt de Friese monumenten onder de aandacht van een groter publiek te brengen en de reeds bestaande interesse hiervoor verder te verdiepen. Het project, waarbij onze medewerker Peter Karstkarel nauw is betrokken, wil haar doel bereiken door middel van openstelling van monu menten en het aanbieden van activiteiten als concerten, tentoonstellingen, wandelingen, rijtochten en rondvaarten. In een maande lijks verschijnende folder is hierover infor matie te vinden. Bovendien wordt elke maand een boek over het monument van de maand uitgegeven. Het project is in mei gestart met het stadhuis van Bolsward. In juni staan de twee industriemolens van Woudsend op het programma: houtzaagmo len De Jager en korenmolen Het Lam. In juli zal het beschermde stadsgezicht van Oldeberkoop in het brandpunt van de be langstelling staan. Het dorpsbeeld van Ol deberkoop is nog nauwelijks aangetast en bezit onder meer een fraaie romaans-gothi- sche kerk. In augustus staat de Nederlands Hervormde Kerk te Hogebeintum op het programma. Dit is een middeleeuwse kerk met een unieke reeks rouwborden en een typisch Friese zadeldaktoren, gelegen op de hoogste kerkterp van Friesland. Verdere in lichtingen: 058-134615. Aquarel van de te restaureren tuinkoepel van Hans van der Veen. De tuinkoepel is hier gesitueerd in de tuin van de borg Verhildersum. 9 J ■—Mt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 34