Laat gotische hallen kerk van Etten-Leur verbouwd tot raadszaal ons landschap diepgaand hebben beïnvloed of kunnen gaan beïnvloeden: die van de uitvinding van het vuur, de agrarische, de industriële- en de informatie-revolutie. Ons land is cultureel vooral bepaald door de agrarische revolutie. Met andere woorden: de nodige veranderingen in het landschap als gevolg van de nieuwe beschavingspro cessen, staan ons nog goeddeels te wachten. Hajema vond het onjuist landelijke gebie den te blijven vormgeven aan de hand van vroegere en gedeeltelijk vervallen functies. Er wordt bijvoorbeeld in vakkringen nog te weinig nagedacht over de vormen van tech nocratisch landschap (denk aan kerncentra les red.), die ontstaan en de vraag wat wel en wat niet daarin beeldverstorend werkt. Hajema bekritiseerde vervolgens het geïso leerd beschermen van stads- en dorpsge zichten. Het uit een nederzetting lichten van zulke gebieden acht hij onjuist. Dat leidt tot bevoorrechting van het beschermde gebied. Het resterende gebied wordt daarmee 'vo gelvrij' verklaard. De structurele samen hang van het ene gebied met het andere wordt ontkend. Hajema pleitte er voor om bewoners, die in een bepaald gebied wonen te betrekken bij de planvorming voor de bescherming van zo'n gebied. Bij de stadsvernieuwing wor den hier goede resultaten mee bereikt. Door bewoners te negeren jaag je ze de stad uit. Hoe zou het komen, dat een partij als de Centrumpartij zo sterk op kwam in een overloopgemeente van Amsterdam als Almere? TEGENSPEL BEWONERS De bewoners moeten echter wel de kans krijgen deskundig tegenspel te kunnen bie den aan bestuurders, architecten en ambte naren. Hun deskundigheidsmonopolie moet worden doorbroken. Trouwens wat is eigen lijk deskundigheid? Opvattingen over wat beeldverstorend werkt en wat niet blijken nogal eens te verschillen bij bewoners en 'deskundigen'. De locale overheid dient zich bij het maken van plannen te verzekeren van een breed 'draagvlak', een dorpscommissie bijvoor beeld, waarmee de verschillende varianten zorgvuldig kunnen worden besproken. Hajema bepleitte tenslotte goede beroepsop leidingen voor de deskundigen. De meeste opleidingen gaan meer uit van het ontwer pen van nieuwe, tegenwoordig weer groot schalige, vormen dan van zorgvuldig beheer van bestaande. Een boeiend verhaal, dat evenals de meeste lezingen deze dag weinig discussie los maakte. Voor die discussie was trouwens te weinig tijd beschikbaar. Voor de lezingen was onevenredig veel tijd uitgetrokken. Dat maakte als geheel de studiedag een beetje saai. Het gevolg was, dat de studiedag een wat saai karakter kreeg. De excursie door het fraaie Zutphen en de door het gemeente bestuur aangeboden borrel na afloop maak ten echter veel goed. Jaap Kamerling 130 In Etten-Leur, de Baronie van Breda, is zonder al te veel ophef en problemen een uit veertienhonderd daterende Nederlands Her vormde Kerk gerestaureerd en bestemd tot raadszaal. De kerk in zijn huidige vorm is overigens slechts een gedeelte van het oor spronkelijke middeleeuwse gebouw - een grote prachtige hallenkerk in laatgotische stijl - die tussen 1440 en 1500 werd ge bouwd op de plaats waar eerst een romaanse Maria Roerbag is free-lance journaliste te Etten- Leur MARIA ROERBAG kapel en later een vroeg-gotische kerk had gestaan. Bij de bouw van de nieuwe grote hallenkerk bleef de oude toren gehand haafd. De kerk had afmetingen, zoals geen andere dorpskerk in het land van Breda. De kerk bestond uit een driebeukig schip en een driebeukig koor, ze was verrijkt met 9 alta ren, gebrandschilderde ramen en een groot orgel. Aan de westzijde, op de plaats waar nu de begraafplaats ligt stond de oude ro maanse toren, die bij de bouw van de eerste gotische kerk werd verhoogd. In 1584 werd Etten door een grote ramp getroffen, toen het door krijgsvolk uit Ber gen op Zoom werd overvallen en voor een groot deel werd platgebrand. Ook de kerk werd zwaarbeschadigd. De daken, gewel ven en muren van de zijbeuken van het schip (A op de tekening) werden vernield. Tot volledige herbouw is het nimmer geko men. Wel werd tussen 1593 en 1606 het koor (B - E - B) in zijn oorspronkelijke staat hersteld, maar de verwoeste zijbeuken (A) van het schip liet men als een bouwval liggen, terwijl de middenbreuk van nieuwe zijmuren werden voorzien. De zijbeuken bleven tot 1771 als ruïne bestaan. In 1648 moest het kerkgebouw door de ka tholieken worden ontruimd en aan de her vormden in gebruik gegeven worden. Ove- NH kerk te Etten-Leur. (Foto H. Kok)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 30