Exposities Zeeland Noord-Brabant 125 restaureren en beheren van monumentale panden in de stad, heeft in 1985 vier monu mentale panden en complexen woningen aangekocht waarin na restauratie huurwo ningen zullen komen. Het betreft de middel eeuwse panden Plompetorengracht 24 en Herenstraat 25, het 19e-eeuwse hofje aan de Nieuwe Kamp en het Achterom benevens de voormalige Havelozenschool met haar 17e-eeuwse voorgevel Achter St..Pieter en de bijbehorende aanbouw uit omstreeks 1900, pal om de hoek, aan het Pieters kerkhof. De werkzaamheden aan het Pieterskerkhof en aan de voormalige Havelozenschool zijn in volle gang volgens de plannen die archi tect A.L. Oosting uit Utrecht opstelde. In mei is begonnen met de renovatie van het hofje van de familie Metelerkamp aan de Nieuwe Kamp en Achterom. In overleg met de bewoners zijn de plannen hiervoor ont worpen door architecte Anke Colijn. Ir. T. van Hoogevest uit Amersfoort ont wierp de plannen voor het middeleeuwse pand aan de Plompetorengracht. Daar is een kantoor gevestigd, maar er komen duurdere huurappartementen Er wordt nog gestudeerd op het pand Heren straat 25, het Huis de Poort, waar nu 27 meisjes in pension zijn bij de Stichting Te huis voor Vrouwen, die het pand aan Stads herstel verkocht. Volgens de ideeën moeten het groepswoningen worden met gemeen schappelijke voorzieningen, zodat de meis jes er kunnen blijven wonen. Maarn - Tot de oudste 'begraafplaatsen' van Nederland behoren de ongeveer dui zend grafheuvels, die voornamelijk op de Veluwe te vinden zijn. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat hier urnen met cre- matie-as begraven liggen. Er is vrij weinig over bekend zodat ze voor wetenschappelijk onderzoek zeker moeten worden bewaard, maar daarnaast zijn het natuurlijk cultuur historische monumenten en zullen we ze moeten koesteren. Op het landgoed Maarsbergen liggen twee van dergelijke grafheuvels, die nodig moe ten worden hersteld. Er loopt een voetpad overheen en crossende bromfietsers en rui ters beschadigen de heuvels. Op verzoek van Stichts Landschapsbeheer is de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek uit Amersfoort bezig geweest de schade zoveel mogelijk te herstellen met behulp van vrijwilligers. Er zijn plannen om een groot aantal van die grafheuvels die tussen Leersum en Rhenen zijn gelegen op te knappen en er te zijner tijd misschien een fietsroute langs aan te leggen. 's-Heer Hendrikskinderen - Ruim vijf honderd jaar domineert de toren van de her vormde kerk het dorp. Tot aan de bouwvak- vakantie staat hij nu in de steigers want de kapotte stenen moeten worden vervangen en er moet opnieuw worden gevoegd. Die ste nen zijn Zeeuwse moppen en daar is tegen woordig nogal moeilijk aan te komen. Ze worden namelijk niet meer gebakken. Bij dergelijke restauraties is men geheel afhan kelijk van sloopmateriaal en omdat er tegen woordig nog nauwelijks wordt gesloopt, zijn die moppen zeer moeilijk te verkrijgen. Overigens moest de toren vlak na de Twee de Wereldoorlog nog veel drastischer wor den gerestaureerd. Toen had het oorlogsge weld er nogal wat schade aangericht. Oost-Souburg - De hervormde gemeente kan de prachtige, oude kerk gaan uitbreiden met een gebouwtje dat dienst zal doen als ontmoetingscentrum. De kerkeraad heeft tot de nieuwbouw moeten besluiten omdat in de nabij gelegen Julianaschool geen jeugd diensten meer kunnen worden gehouden en omdat de andere gebouwen van de kerkelij ke gemeente, Concordia en Rehoboth, te ver weg liggen. De beide laatste gebouwen worden verkocht en van de opbrengst kan een deel van de nieuwbouw worden gefi nancierd. Architect van het ontmoetingscentrum is ir. D.W. van Ouwerkerk uit Vlissingen, tevens technisch adviseur van onze Bond. Hij ver telde de Provinciale Zeeuwse Courant over de moeilijkheden die er voor de verwezen lijking van de nieuwbouw te overwinnen zijn. Het nieuwe pandje mocht op geen en kele manier afbreuk doen aan het monu ment. Daarbij moest ook rekening worden gehouden met de keuze van de materialen. Het dak mag bijvoorbeeld niet worden be dekt met pannen. Daarvoor moeten leien worden gebruikt, in overeenstemming met de dakbedekking van de kerk. De nieuw bouw is door de helling in het terrein lager gelegen dan de consistorie, zodat het ont moetingscentrum ook in dat opzicht onder geschikt blijft aan het bestaande gebouw. Er komt een glazen verbindingsgang tussen consistorie en ontmoetingscentrum. Overi gens is die consistorie 'nieuwbouw' van na de oorlog en ook geheel in stijl met de oude kerk uit de vijftiende eeuw gebouwd. Heeswijk - De toeristische trekpleister kas teel Heeswijk ondergaat voor zes miljoen gulden een restauratie. Kelders, kasteelbrug en een 19e-eeuwse keldergalerij hebben dringend een opknapbeurt nodig. In de vori ge eeuw zijn er zonderlinge verfraaiingen en toevoegingen in neo-gotische stijl aan het bouwwerk aangebracht, die bij een restaura tie in de jaren zestig voor een deel ongedaan zijn gemaakt. In de zomermaanden is het kasteel na telefo nische afspraak (04139-2352) te bezich tigen. 1 juni t/m 31 juli tentoonstelling over de Hollandse Waterlinie in het heropen de Fort Asperen bij Leerdam. Inl. 020- 973622. Vanaf heden t/m 31 oktober: Boerde rijen bekijken, expositie in het Neder lands Openluchtmuseum, Schelmseweg 89 te Arnhem. Inl. 085-420474. Vanaf heden t/m 31 juli: Diaklank beeld 'Jongere Bouwkunst 1850-1940' in Gem. Informatiecentrum, Groen markt Den Haag. Geopend ma. van 13 tot 17 uur; du. t/m vr. van 10 tot 17 uur; Zat. van 10 tot 16 uur. 18 juni t/m 14 september: Architec tuurexpositie in 'De Watermolen' in park Sonsbeek te Arnhem in het kader van de internationale beeldententoon stelling. Expositie met recent werk van het architectenbureau Benthem-Crou- wel en de stadsarchitect van Haarlem ir. L. C. Röling. Deze architecten hebben ook de tentoonstellings-paviljoens geor ganiseerd. Geopend van 10 tot 17 uur. Zondags van 11 tot 17 uur. 21 juni t/m 31 augustus: J. P. Kloos, architect, expositie in het Frans Hals museum te Haarlem. 21 juni t/m 31 augustus: Na-oorlogse sociale woningbouw en stadsvernieu wing in Noord-Holland, expositie in Frans Halsmuseum, Haarlem. Beide exposities geopend ma. t/m zat. van 11 tot 17 uur; zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. 5 juli tot 1 september: 'Het kartonnen bouwen', bouwplaten uit de collectie van Leon Schuyt, 1695-1986. Plaats: het Speelgoed- en Blikmuseum te De venter, Brink 47. Geopend di. t/m zat. van 10-17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. Maandag gesloten. 5 juli t/m 31 augustus: Tentoonstelling 'Zitten in de tuin' in de tuinkoepel in de tuin van de borg Verhildersum in Leens (25 km ten noorden van de stad Gronin gen). Er zijn aquarellen te zien van Hans van der Veen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 25