Nieuws uit de provirtcies Gelderland Noord-Holland Utrecht 124 Doetinchem - De gemeente Doetinchem is verrijkt met een twintigtal monumentenbor den van de ANWB. De aanleiding was drie ledig: de viering van 750 jaar stadsrechten, het tweede lustrum van de oudheidkundige kring Deutekom en het vijfjarig bestaan van het plaatselijk ANWB-kantoor. Tijdens de feestelijke overhandiging stelde Deutekom-bestuurslid en Heemschut-mede werker Rob Lureman, dat Doetinchem, op het gebied van monumenten-bescherming, langzaam bezig is een achterstand weg te werken. 'En dat was,' aldus Lureman, 'hard nodig na oorlogsschade en jaren van sloop, verval en onbegrip over het lot van tal van plaatselijke monumenten.' Lureman prees Heemschut, Gelderse Monumenten-com missie en ANWB voor de ondervonden steun Onthulling van een van de twintig ANWB- monumentenborden. Doetinchems loco-burgemeester Jurriëns erkende dat de gemeente bezig is terug te keren van de dwalingen haars weegs. Jur riëns maakte, wat die veronachtzaming be treft, een uitzondering voor de drie geres taureerde molens. 'Op dat gebied hebben we goed werk gedaan. Onder de aangeboden informatie-panelen bevinden zich twee grote overzichtsborden. De ene is gericht op de historische structuur van de oude binnenstad, de ander op de bouwhistorie van de gedeeltelijk 15e-eeuw- se Grote- of Catharinakerk. De gemeente Doetinchem (40.000 inwo ners) telt 10 van rijkswege beschermde mo numenten. Voor de gemeentelijke monu mentenlijst zijn, na het aannemen van de monumenten-verordening in de raadsverga dering van januari, inmiddels 70 objecten voorgedragen. De lijst vermeldt behalve ge bouwen ook zaken als grenspalen, een bleekveld, calvariegroepen op kerkhoven en kruisbeelden. Met het oog op de natuurlijke omgeving van een monument zal bij het samenstellen van de voorlopige lijst in en kele gevallen rekening worden gehouden met de historisch geografische ruimte-struc tuur. Amsterdam - Op de plaats van de ruïne van het Van Nispenhuis aan de Stadhou derskade zal een complex kantoren, wonin gen en winkels komen. Negen jaar geleden brandde een groot deel van het Van Nispen huis uit. In de jaren zeventig van de vorige eeuw had de priester jhr. Hubertus van Nis pen tot Sevenaer het laten bouwen voor de Sint-Josephs Gezellenvereniging, een oude standsorganisatie. De laatste jaren, tot de brand, was het in gebruik bij vele vereni gingen en kleinschalige organisaties. Er is negen jaar geruzied tussen de eigenaar, een onroerend goedhandelaar, en de ge meente. Voor zeven ton werd Amsterdam eigenaar en betaalde uiteindelijk even veel als de onroerend goedhandelaar ervoor had neergeteld. Haarlem - De Amsterdamsepoort is geres taureerd en kan weer jaren mee. Bouwbe drijf V. de Vries uit Haarlem heeft het kar wei geklaard voor 1,4 miljoen. Bij de restauratie werd veel breekwerk ver richt en kwamen achter de buitenmuren ou de gaten en bressen tevoorschijn die nog moeten dateren uit de tijd van Kenau Si- monsdochter Hasselaar. Haarlems enige overgebleven stadspoort was omstreeks 1845 al bijna gesloopt. Dat was in een tijd dat de vernieuwingsdrang ook in Haarlem hoogtij vierde. Met moeite kon toen de Am sterdamsepoort voor sloop worden gered. Assendelft - In de niet meer gebruikte wa tertoren, die in 1886 werd gebouwd, wordt een restaurant gevestigd. Er is actie gevoerd om dit te verhinderen. De Vereniging tot Ongeschonden Behoud van de Watertoren moest het opnemen tegen de gemeente Zaanstad. En die heeft geen enkel bezwaar tegen een restaurant, als de toren zelf maar behouden blijft als markant silhouet in het eindeloze landschap. Enkhuizen - Aan de Zuiderkerksteeg staat Enkhuizens oudste pandje, het zogeheten Koetshuis, dat vroeger misschien wel een woonhuis is geweest of een werkplaats voor een of ander gilde. De grote koetsdeuren, die nu zeer vervallen zijn, moeten er in latere jaren zijn aangebracht. De Vereniging Oud Enkhuizen en de Stich ting Stadsherstel hebben zich er sterk voor gemaakt dit zeer oude pandje te laten restau reren. Monumentenzorg heeft toestemming gegeven op basis van de plannen die het Hoomse architectenbureau Hangelbroek en Gouwetor maakte. Als de zaak financieel rond komt, kan Enkhuizen binnenkort een zeer oud pandje in oude luisterrijk zijn. Enkhuizen - Het monumentale orgel van de Zuiderkerk kan worden gerestaureerd volgens de oude subsidieregeling, als al thans de burgerij nog zo'n honderd duizend gulden bijeenbrengt. Niet alleen het orgel zelf, ook het balkon waarop het rust, moet bouwkundig worden vernieuwd. Voorlopig is deze restauratie de laatste in Enkhuizen. Er is geen geld meer voor de broodnodige restauratie van de Zuidertoren en ook niet voor de Koepoort. De acties voor deze beide projecten zijn te laat gestart om nog te vallen onder de oude subsidiere geling. Er moet overigens nog veel meer worden gerestaureerd in dit oude IJssel- meerstadje, dat bij de opkomst van Amster dam als havenstad in verval raakte en in de meest letterlijke zin steeds meer 'de boot ging missen'. Utrecht - Het stadsherstel gaat hier de goe de kant op. De Utrechtse Maatschappij tot Stadsherstel NV, die zich als particuliere organisatie bezighoudt met het verwerven,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 24