Deventer snijraam op eigentijds rijm m ISutS-s 121 industrie reageren onder invloed van het zonlicht op elkaar. Ze lossen oudere verfla gen op, mede onder invloed van vocht, zuurstof, ozon en zonlicht. Op den duur valt de verflaag als fijn poeder uit elkaar. Een onderzoek van het Instituut van Milieu vraagstukken van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft aangetoond, dat 30 tot 60% van de schade aan cultuurobjekten door luchtvervuiling wordt veroorzaakt. Het is duidelijk, dat binnen 10 jaar de zure neer slag en dus de uitstoot van zwaveldioxide, stikstofoxiden en ammoniak tenminste tot een kwart van het huidige niveau terugge bracht moet worden. Technisch noodzakelijke maatregelen: A) katalysatoren bij auto's - er is nu al loodvrije benzine B) rookgasontzwaveling bij raffinaderijen. Strukturele maatregelen: a) beperking omvang verkeer b) stimulering openbaar vervoer c) krachtig energiebesparingsbeleid d) terugdringing intensieve karakter van de landbouw Begin mei 1986 werd tijdens een internatio nale verzuringsconferentie te Amsterdam vastgesteld, dat de effecten van de zure neerslag voor cultuurgoederen niet meer te keren zijn. Een geluk bij een ongeluk is wellicht (vanuit Heemschutstandpunt) dat er vaklui opgeleid dienen te worden, die voort durend werk zullen hebben met het herstel van sculptuur en metselwerk in oude stijl. Als laatste troost: wie in de trein zit, ver zuurt niet! Everhard Jans Literatuur: jFransen, Het Nederlandse beleid ter be strijding van de verzuring, in: Natuur en milieu, 8, 1984, nr. 3, 5-7 J. Fransen, De top-tien van de vaderlandse verzuurders, in: Natuur en milieu, 8, 1984, nr. 3,9-11 K. Knip, Kastjes melden zelf milieubederf, in: NRC-Handelsblad, 22-6-1985 T. Metz, Zure Regen Week laat wandelaar forse schade aan stadsbeeld zien, in: NRC- Handelsblad, 21-4-1986 C. de Stoppelaar, De grote verzuring, in: NRC-Handelsblad, 16-12-1982 Zure regen. Zelf schade herkennen in de stad. Amsterdam, maart 1986. Te bestellen bij: WISE, giro 4088285, 5.-, Am sterdam Zure regen tast leven en gebouwen aan, in: Consumentengids, 31, 1983, nr. 2, 70 Zure Regen Krant (uitgave Nederlandse na- tuur-en milieuorganisaties), 1986 Zure regen. Brochure Ministerie VROM, maart 1985, in het hele land verspreid Zure regen. De maatregelen. Brochure Mi nisterie VROM, 1986 (de beide laatste brochures zijn verkrijgbaar bij: Ministerie van VROM, Centrale Direc tie Voorlichting en Externe Betrekkingen, van Alkemadelaan 85, 2597 AC 's Graven- hage) De provinciale ledenexcursie Overijssel van 14 juni voerde o.a. langs een interessant res tauratieproject in Deventer aan de Assenstraat. Met de plaatsing van 6 nieuwe bovenlichten in dit restauratieprojekt, zet Deventer dit jaar een Hollandse traditie voort. Van de panden Assenstraat 119, 81 en 79, Polstraat 15 en 13, en Duimpoort, benutte de Amsterdamse gelegenheids-ramensnijder J. Limperg historische gegevens, en actualiseerde die in de bovenlichten aan de hand van gebeurtenissen uit de samenleving. Het afgebeelde ontwerp toont exemplarisch 'de Stemmen-papegaai': Hier woonde in 1523 schepen Gheerlich Doys, rechtschapen raadsheer van Karei V. Afgebeeld werden 4 kardi nale deugden: Sterkte, Gerechtigheid, Voorzichtigheid en Matigheid. Dit laatste symbool van in elkaar overvloeiende mengschalen ('water bij de wijn doen'), blijkt, goed bekeken, een vette Hamburger te zijn. Ook het symbool Macht, de roedenbundel, wordt ontkracht door enkele gele patatten. De drie gouden bezanten verdwijnen als bitterballen in grimmige papegaaie-bekken. Hier consumeert de 'Stemmen-papegaai'! Een term ontstaan tijdens de Ogem-affaire, toen banken nog stemmen-macht verzamelden. Toegevoegde rijmen onthullen deze beeld-charade's. Inlichtingen VVV Deventer. J. Limperg Titel: 'De Stemmen-papegaai.' (Parabel der 4 kardinale deugden) Maat: 1760 x 1250 mm. Schepen Gheerlich Doijs Vier deugden had Heer Doijs, Hij droeg ze alle vier, Van matig en voorzichtig Tot sterk en gerichtig Meer dan hij aan bezanten had Ten dienste van deez' stad. Ballen verschieten, Schepenen vergaan, Vanuit de wallen der oude riten Is wel een ander scheepje opgegaan. Vier geneugten had Mac Doijs, Nu slaat hij ze alle vier, Van hot dog tot de zak patat De hamburger waar hij 't meest van vrat, En uit de wallen van vertier Trekt hij - wellustige imitatie Van macht ener gerechtenrijke natie - Z'n schepje bitterballen, wel meer dan 4 Oude symboliek Nieuwe versie Half-oapegaai met blinddoek weisprekendheid in dienst van de gerechtigheid. Tevens leeuw, 3al-motiefverheffing der nederigheid. 'Stemmen- Sitterballen, Zak oatat Poe: in opengescheurd blind- doek (beide zijden toegeknoopt) het heden tussen verleden en toekomst. Roedebundel Macht, Slang voorzichtigheid. Twee mengschalen matigheid.^ Hot dog, Hamburger. Weegschaal gerechtigheid,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 21