119 Als gevolg van schade door luchtverontreiniging staat de St. Jan in Den Bosch regelmatig in de steigers voor noodzakelijke restauraties. ST. JAN Dit proces van inwerking door zure regen, dat de zandsteen oplost is ook tastbaar aan de kathedrale basiliek van St. Jan in 's Her togenbosch. Vele duizenden guldens kost de vervanging van belangrijke onderdelen, zodat deze ka thedraal constant in de steigers moet blijven staan, voor het herstel van de ergste schade. Omstreeks 1910 heeft men in plaats van de miserabele 'Udelfanger' zandsteen, de uit Frankrijk afkomstige kalksteen 'St. Joire' toegepast. Nog in 1956, toen restauratie architect H.E. Teering (what's in a name) de toestand had geïnspecteerd, was de laat ste steensoort nog in een prima staat. Dat is nu radicaal anders! Twee jaar geleden heb ik zelf kunnen vaststellen, dat de toppunten der Griekse tempelbouw op de Acropolis in Athene uit de zesde eeuw (bekend uit de kunstgeschiedenis) langzamerhand oplossen door zure regen. Er wordt dan ook druk gerestaureerd, en de originele beelden van de Karyatidenhal zijn daarom ook door ko pieën vervangen. Het rommelige industrie terrein bij Athene braakt gele chemische walm de lucht in: zo bederven de Grieken hun eigen culturele erfenis Vooral kalksteen, kalk- of magnesiumhou- dende zandsteen of marmer (wat fijn dat de Mozes van Michelangelo binnen in een Ro meinse kerk staat!) zijn erg gevoelig voor zure neerslag. De prachtigste en vaak unie ke plastieken, omamentale beeldhouwwer ken, luchtbogen, pinakels en kruisbloemen verworden tot vormloze, afgekalfde stukken steen. Tot overmaat van ramp wordt ook de roestvorming bij metalen onderdelen van gebouwen door zure regen versneld. Vaak worden in natuurstenen constructies meta len verankeringen toegepast. Naar schatting wordt in ons land per jaar voor ongeveer 30 miljioen gulden zure re- genschade aangericht aan het nationale mo- numentenbezit (op de Rijks- en gemeentelij ke lijsten). Natuurlijk is de totale schade aan gebouwen, materialen en cultuurgoederen nog veel hoger. Ook in het buitenland wordt het schilderen van natuurstenen onderdelen van kerken en burgerhuizen (Limburg an der Lahn, Dom) steeds meer toegepast. Vanouds kennen we het schilderen van zandsteen ook bij burger huizen in Amsterdam en in de Oostneder- landse Hanzesteden (bijvoorbeeld Deven ter), zeker sinds ongeveer 1550. Het is dan ook een uitstekend idee, in afwachting van betere beschermingsmiddelen tot een be schuttende verflaag te besluiten, bij actuele restauraties. Vaak kan daarbij een oudere hisotrische toestand worden teruggeroepen. ZURE REGEN WEEK Op 20 april j.1. vond in Amsterdam in het kader van de Internationale Zure Regen Week een wandeling plaats langs bescha digde gebouwen en monumenten. Tracy Metz schreef in NRC: 'We hoeven niet ver te zoeken, het eerste voorbeeld is het natio nale monument op de Dam.' De gids: 'Het monument is van travertijn gemaakt, een steensoort waar veel kalk in zit. Het zuur lost de kalk op, die met het regenwater naar beneden spoelt.' Hij wijst op pegels, som mige meerdere centimeters lang, die aan de randen hangen. 'De gemeente haalt deze stalactieten regelmatig weg. Wat je hier ziet, is de kalk die in een paar weken tijd uit de steen is getrokken.' De beelden op het monument lijken gesmolten lollies. Terug langs de Beurs van Berlage, die onlangs is schoongemaakt en met een laagje kunststof bespoten om het tegen verdere aantasting door luchtverontreiniging te beschermen. Aan de overkant van het Damrak zien we op de gevel van het NMB-gebouw de sporen die het zure regenwater in de steen heeft geëtst. Bij de Oude Kerk zien we voorbeel den van het verschijnsel van 'meelzakjes', stenen die door luchtverontreiniging van sa menstelling zijn veranderd, groter zijn ge worden en nu uitpuilen. Het Trippenhuis op de Kloveniersburgwal ziet er als pand nog heel goed uit, maar de gevolgen van de zure regen zijn te zien aan de paddestoelachtige stenen paaltjes bij de ingang. Ze zijn pokda lig geworden doordat de steen erodeert rondom de stukjes fossiel, volgens de gids stengels van oeroude waterlelies.' Tot zover het NRC-Handelsblad. Ing. O. van Asten, werkzaam bij Rijnmond en ook nog technisch adviseur voor Zuid- Holland van de Bond Heemschut verschafte mij via een gesprek nog aanvullend materi aal over zure regen - schade aan gebouwen. In dat verband is vooral een recent TNO- rapport zeer duidelijk (Staatsuitgeverij, 40,-: 'Aantasting van materialen door luchtverontreiniging'). Pokdaligheid en ver pulvering worden steeds sterker schering en inslag. Van de niet lang geleden gerestau reerde St. Laurenstoren te Rotterdam ko-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19