monumenten Bijna iedere dag staan de dag- en weekbla den vol met deprimerende beschouwingen over het laatste nieuws inzake signalering en bestrijding van de fatale 'zure regen' De officiële brochure van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer over dit onderwerp, in 1985 op grote schaal verspreid, licht ons goed in over de kwalijke gevolgen van deze lucht verontreiniging en verzuring. Daar staat o.m. in te lezen: 'De belangrijkste stoffen die de lucht vervuilen zijn koolmonoxide, kooldioxide, koolwaterstoffen, stikstofdi oxiden, ammoniak, waterstoffluoride en ozon.' Iets verder: 'De totale zure neerslag (dus in natte en in droge vorm) in ons land is voor 50% afkomstig van zwaveldioxide, voor 30% van ammoniak en voor 20% van stikstofoxiden. Naar Nederland waait ook de uitstoot van fabrieksschoorstenen uit het buitenland, vooral uit Engeland (92%) en Frankrijk. De ramp met de Russische kerncentrale heeft ook weer geleerd, dat we in ons kleine land je vogelvrij zijn, als het gaat om luchtver ontreiniging. Zoals ik onlangs tijdens een voordracht te Almelo kon vaststellen, is on ze milieuminister Winsemius actief en goedwillend. Tijdens een stadhuisloop van zijn partij te Amersfoort droeg hij het truitje met opschrift stop zure regen' (hij legde 8 kilometer af in 40 minuten). Met de veront reinigende industrieën is een overeenkomst gesloten, die halt houdt bij de grens van sociaal-economische haalbaarheid (arbeids plaatsen). Jules Deelder twijfelt er sterk aan, of het CDA in dat opzicht haar rent meesterschapsfilosofie waarmaakt. Van de PvdA mag Winsemius blijven! De radicale methoden van Greenpeace Ne derland, die al fabrieksschoorstenen in de Illustratie uit de brochure Zure Regen van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Randstad bezet heeft gehouden, blijken een positieve uitwerking op de praktische politiek te hebben. Een bewustwording van de grote gevaren, die als nooit tevoren drei gende slagschaduwen werpen op ons natio nale monumentenbezit, is nu en straks drin gend noodzakelijk. Ammoniak is een stof die vooral in de lucht terechtkomt via de mest van varkensstallen die op de maïsvelden gedeponeerd wordt. Daarom ook de zeer nuttige maatregelen van landbouwminister Brakx, die hopelijk ook gunstige gevolgen voor de zure regen- schade aan gebouwen zal hebben. Het wegvreten van natuursteen aan histori sche (maar ook recentere) kerken, burger huizen en kastelen is een internationale ramp voor de kunst- en architectuurgeschie denis. De schade voor de wetenschap en het toerisme is onmetelijk, als er niet werkelijk structurele maatregelen genomen worden. Tegenstellingen in West-Europa op politiek en economisch gebied maken dit terrein tot een jungle, waar heel moeilijk een begaan baar pad doorheen te kappen is. Moeten we daarom de handen in de schoot leggen? Nooit! De vernietigende werking van de zure regen is goed te illustreren aan de hand van foto's van een barokplastiek uit Recklinghausen (bekend vanwege de 'Festspiele' en gelegen in de zone net boven het Roergebied in Westfalen). Een fraaie vrouwenfiguur met plooival in de kledij en gaaf gelaat, al gefo tografeerd door het Westfalische Amt für Denkmalpflege in 1908, was al in 1969 ver vormd tot een lelijke klomp beschadigde en verweerde natuursteen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 18