;vv-; De binnenplaats. Op de achtergrond de spits van de toegangspoort. (Foto Gemeente Leiden) troffen. Van der Sterre was namelijk van mening dat een schilder vroeger één kleur mengde en deze voor al het houtwerk in een gebouw gebruikte. Het exterieur is teruggebracht naar de situa tie van voor 1800, hetgeen voornamelijk betrekking heeft op de verhouding en de hoogte van de ramen ten opzichte van elkaar. Het Koetshuis werd in 1659 naast het Hee renlogement gebouwd. De uitbouw aan de voorgevel, oorspronkelijk een volière, da teert uit 1700. Aanvankelijk wilde men dit pand bij de bibliotheek trekken, maar er is uiteindelijk gekozen voor een horecabe- stemming met de mogelijkheid van een ter ras op het Burchtplein. Tegenover het Koetshuis staat een 18e eeuws pand met een 19e eeuwse erker. Hierin bevindt zich de zogenaamde Fon- teijnzaal. Ernaast een gebouw dat oorspron kelijk een verdieping had en dat bij de twee de brand grotendeels uitbrandde. De verdie ping werd niet teruggebracht, opdat men vanaf het Burchtplein en vanuit het Heeren logement nu weer een mooi uitzicht heeft op het stadhuis. Deze ruimten staan bekend als de 'Burchtzalen' en er huist nu een kunste naarssociëteit annex expositieruimte. Ook het gietijzeren hek uit 1701 dat toegang geeft tot de Burcht kreeg een opknapbeurt. Boven het hek de wapens van de stad Lei den en het Huis Habsburg. De laatgotische kolommen zijn oorspronkelijk afkomstig van de Vischbrug en werden al in 1653 voor de Burcht geplaatst. De Burcht zelf werd in 1970 voor het laatst gerestaureerd. De zandstenen Toegangspoort tot het Burchtplein is uit 1658 en wordt toegeschre ven aan de opvolger van Van 's-Gravesan- de, Willem van der Helm. De poort wordt geflankeerd door twee middeleeuws aan doende torens met kantelen en pinakels. De rechter toren maakt deel uit van het loge ment. De linker is een deel van een winkel; de grote etalageruit moest bij de restauratie wijken voor een kozijn met luiken als in de andere toren. Boven de poort de leeuw met getrokken zwaard en het wapen van Leiden, de sleutels. De leeuw werd in 1662 geleverd door de beeldhouwer Rombout Verhulst. Op het fries van de poort de namen van de burgemeesters uit betreffende periode. 1* VERDIEPING WANDELROUTE Naast de restauratie van een aantal wonin gen rondom het Heerenlogement, maakt ook een Wandelroute deel uit van dit totale stadsverbeteringsproject. Hieronder valt de Burchtsteeg, het Burchtplein en het Van der Sterrepad. Dit laatste is gedeeltelijk het tra cé van de in de vorige eeuw gedempte en vervolgens bebouwde Burchtgracht. Het Van der Sterrepad verbindt het Burchtplein met de Oude Rijn en via een loopbrug over de Oude Rijn komt men in de Haarlemmer straat. Twee winkelcentra worden zo met elkaar verbonden. De Openbare Bibliotheek ligt er tussenin. Een betere en mooiere plek voor een bibliotheek is nauwelijks voorstel baar. Met de voltooiing van dit stadsvemieu- wingsproject heeft de historische binnenstad van Leiden een gedaantewisseling onder gaan. Het gebied ligt tussen de twee winkel centra Breestraat en Haarlemmerstraat, die een groot publiek trekken. Voor een Open bare Bibliotheek is deze plek dan ook uiter mate geschikt. De reacties van de Leidse bevolking op deze nieuwe huisvesting is over het algemeen heel positief. Men moet bovendien het belang niet onderschatten van het feit dat dit zeer kostbare complex voor iedereen toegankelijk is. Leiden is trots op haar bibliotheek; er wordt zelfs beweerd dat het de mooiste van Nederland is!!! In ieder geval heeft de gemeente Leiden met dit project de Europa Nostra prijs in de wacht weten te slepen, waaruit ook interna tionale waardering moge blijken. Literatuur o.a. Centrale bibliotheek Leiden; uitg. van de Openbare Bibliotheek: onder red. van R. J. F. vanGulick. Leiden, 1981 Hariot, W. Van gunst naar recht; zeventig jaar Openbare Bibliotheekvoorziening in. Leiden, 1980 Annemarie ten Cate sdiensu! 410-420 psychologie 430-490 opvocdinq -- onderwas Plattegrond van het Burchtcomplex. /50Q wiskundj fxsS Ljq handenarbeid ie-V Ruin bouw spelen /visserij 60,^,0 geneeskün buitenlandse itgoiee «§?boeken 900-940 eschiedenia 640-690 »Os techniek 950-990 land- en volkenkunde RMATlfc CENTRUM dans TOO-7 70 340-380 document beetdonda kunsi 300-330 sociale ctueie document tijdschriften taal- en letterkunde CATALQGU 2*fcoT &mrf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 16