Gelderland $1 Noord-Brabant Jubileumprijsvragen van plan er een haven voor pleziervaartui gen van te maken, als er althans medewer king van het Rijk voor komt. De gemeente twijfelt daar nauwelijks aan omdat het uit graven een goed werkgelegenheidsproject is. De demping van dit deel van de Weerdsin- gel in de jaren zestig wordt door velen ge zien als een 'planologische blunder', zo meldt het Utrechts Nieuwsblad. Ooit lag het in de bedoeling ook het aansluitende deel van de Weerdsingel en het noordelijke stuk van de Wittevrouwensingel te dempen en op te offeren aan het verkeer in grootse plannen voor een rondweg om het oude stadscen trum. Dat verder gaan met dempen kan in middels niet meer, nu er langs de Nieuwe Kade, vlak bij de Oudegracht nieuwbouw is neergezet. Ondertussen wordt het gedempte deel van de Weerdsingel nauwelijks gebruikt voor het doel waarvoor het is ingericht: parkeer plaats voor omwonenden. Daarbij komt nog dat de gemeente hier vlakbij, aan het Paar- denveld, een parkeergarage heeft neergezet die zeer onrendabel blijkt te zijn. Alleen daarom al zou de Weerdsingel best weer uitgegraven kunnen worden, het wordt een kostbare zaak, want met graven ben je er nog niet. Dan zal het nog veel geld en moei te kosten om er weer een echte, fraaie singel van te maken. Was Utrecht maar nooit be gonnen aan het dempen en had het maar naar onze protesten destijds geluisterd. Utrecht - Tegen het einde van het jaar zal het beroemde Schröderhuis aan de Prins Hcndriklaan worden opengesteld voor het publick. Dan is de ingrijpende restauratie van het interieur gereeds gekomen. Archi tect B. Mulder is er volop mee bezig. Enkele jaren geleden kwam de restauratie van de buitenkant gereed, geheel volgens het ontwerp dat Gerrit Rietveld samen met de bewoonster, mevrouw T. Schröder- Schraderhad gemaakt. Het Schröderhuis is volgens het Utrechts Nieuwsblad het enige Nederlandse bouwwerk dat op de wereld monumentenlijst staat. Direct naast het Schröderhuis, op Prins Hendriklaan 60, komt een documentatie centrum over de schepping van Rietveld en mevrouw Schröder. De Stichting Wonen 2000 zal de inrichting van het centrum ver zorgen. Op de bovenverdieping van dit pand komen vier HAT-wooneenheden. Druten - Tussen de grote rivieren ligt het Land van Maas en Waal met oostelijk daar van het Rijk van Nijmegen. Het gebied tus sen Dreumel in het westen en Wijchen in het oosten is rijk aan monumenten van na tuur, landschap, geschiedenis, kunst en cul tuur. Drie jaar geleden richtte een aantal enthousiaste inwoners van dit gebied de Maas en Waalse monumentenstichting 69 'Baet en Borgh' op en in de korte tijd van haar bestaan is deze stichting zeer actief gebleken in het bevorderen van de belang stelling voor de vele beschermwaardige ob jecten die hier te vinden zijn. Wij ontvingen het derde nummer van de 'Nieuwsbrief, het met veel org en liefde in elkaar gezette blad van de stichting 'Baet en Borgh' (secretariaat: Postbus 22, 6650 AA Druten) en troffen in dit nummer een keur van interessante zaken aan. Zo vraagt voor zitter B.P. Baron van Verschuer aandacht voor de vrijwilliger in de monumentenzorg. Hij noemt als voorbeeld de enthousiastelin gen die het stoomgemaal te Appeltem opk napten nadat het in bezti van 'Baet en Borgh' was gekomen. Het schoonmaken is gedaan, maar voor het eigenlijke restaure ren is geen geld en het enthousiasme daalt. De heer Van Verschuer wil meer begrip en medewerking van de kant van Monumen tenzorg in Zeist, want niet alleen in Zeist zitten mensen die zich inzetten voor het behoud van en de zorg voor monumenten, zo betoogt hij. Doetinchem - Bij sloopwerkzaamheden op het voormalige terrein van Drukkerij Misset aan de IJsselkade zijn delen van een middel eeuwse stadsmuur gevonden. Het slopers bedrijf heeft de twee grote stukken muur, elk van meer dan twee ton zwaar, samen met enkele losse delen, geschonken aan de oudheidkundige kring Deutekom. Deze zou ze het liefst laten inpassen in het nieuw bouwproject van 102 woningen die, zoals de Graafschapbode meldt, ter plaatse zullen worden gebouwd. Wellicht kunnen de muurresten dienst doen in de geluidswal die daar zal worden aangelegd. Op hetzelfde terrein is tolueen in de bodem aangetroffen waardoor de woningbouw voorlopig is ge stopt. Het kan dus nog enige tijd duren alvorens een definitieve oplossing voor de muurresten wordt gevonden. Winterswijk - De Meenkmolen in Miste kan worden gerestaureerd. Eigenaar, pro vincie en gemeente delen ieder voor een derde in de kosten van ruim 200.000,-. Het restauratiepotje van de gemeente is dan wel zo goed als leeg, maar opknappen wordt een goede zaak gevonden, mede om dat de Meenkmolen de enige in de gemeente is, schrijft De Gelderlander. Doetinchem - Inwoners en oud-inwoners kunnen tot 31 augustus van dit jaar meedoen aan een fotowedstrijd onder het motto 'Ken uw stad'. De oudheidkundige kring Deute kom heeft deze wedstrijd georganiseerd in het kader van het 750-jarig bestaan van de stad Doetinchem. Men kan één foto van maximaal 50 X 60 cm inzenden van een monument van cultuur of natuur of van een beeldbepalend object. 'Deutekom' hoopt hiermee de belangstelling voor de histori sche en de kenmerkende bebouwing en be planting van de gemeente te verdiepen. In november volgt een expositie in het geres taureerde stadsmuseum Huis van Pol in de Grutstraat. Nog even een 'reminder' over de vier jubi leumprijsvragen, die Heemschut dit jaar or ganiseert voor eigen leden, de pers en de Nederlandse restauratiewcreld. Voor de eigen leden zijn er de gevelsteen- prijsvraag en de prijsvraag 'Wat zal in het jaar 2035 een monument kunnen zijn'. Bij de eerste ledenprijsvraag gaat het om de meest originele gevelsteen, bij de tweede om een naoorlogs gebouw, dat in 2035 in aanmerking komt als monument. Beide prijsvragen lopen tot 15 december. Inzen dingen moeten zijn voorzien van een repro duceerbare foto. De tweede bovendien van een degelijke motivering van maximaal 300 woorden. Journalisten kunnen meedingen naar de 'Heemschut-persprijzen', die door een on afhankelijke jury worden toegewezen voor de drie beste artikelen over het behoud van cultuurmonumenten. Restauratieprijzen tenslotte worden per pro vincie in de vomi van een oorkonde uitge loofd voor het best gerestaureerde particu liere gebouw in een provincie. Zo'n gebouw dient bij voorkeur op een provinciale, ge meentelijke of rijksmonumentenlijst te staan of deel uit te maken van een beschermd stads- of dorpsgezicht, in bijzondere geval len kan van deze voorwaarde worden afge weken. Verder dient de restauratie na 1980 te zijn voltooid of bijna voltooid. Inzendin gen voor 1 augustus 1986 naar het secretari aat van Heemschut, waar ook het reglement met voorwaarden en beoordelingscriteria is te krijgen. BREDA - De provincie beschouwt de H. Hartkerk in Breda als een gebouw, 'dat we tot 1989 zullen aanmerken als ware het ge plaatst op een gemeentelijke monumenten lijst', aldus meldt Dagblad De Stem. Staat de H. Hartkerk, die enige tijd geleden bezet werd om dreigende sloop af te wen den, nu wel of niet op een monumentenlijst is de vraag, waar men zich bij het bisdom mee bezig houdt. 'Het lijkt erop dat de H. Hartkerk tot 1989 in elk geval niet zal mo gen worden gesloopt', aldus een woord voerder van de provincie. De plaatsing op een 'monumentenlijst' bete kent niet dat de kerk weer voor gebedsdien sten wordt opengesteld. Bij het bisdom was men wel enigszins verrast door de brief van de provincie, waarin gewag wordt gemaakt van de 'monumentenlijst'. 'Vorig jaar heeft de provincie een inventarisatie gemaakt van monumenten en daarop kwamen zo'n dertig kerken voor. Wij hebben toen als bisdom gesteld dat we de H. Hartkerk liever niet op deze lijst zouden zien, omdat dan het vinden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 33