Zuid-Holland Noord-Holland Utrecht 68 Het wachten is op goedkeuring door Provin ciale Staten, door schoonheidscommissies, door allerlei andere instanties en door de gemeente Haarlem. Het zal wel tot in de jaren negentig duren voordat er een defini tief besluit valt. Of de uitbreiding ten koste zal gaan van de villa's is op dit moment dus nog geheel onzeker. Er kunnen nog zoveel protesten komen, nog zoveel wijzigingen optreden. Heemschut kan in dit stadium niet anders doen dan de kwestie bezorgd blijven volgen. Schoonhoven - De voormalige Havenka- zeme en het er vlak in de buurt gelegen Doelenhuis zijn gerestaureerd. Staatssecre taris mr. G. Ph. Bronkx van Volkshuisves ting kwam speciaal voor de officiële ope ning naar het oude vestingstadje aan de Lek. In beide projecten is sociale woningbouw verwezenlijkt. Broodnodig, aldus de Schoonhovense Krant, want veel woning zoekenden blijken belangstelling te hebben voor wonen in de binnenstad. Voor het aan zien van het oude stadje zijn beide restaura ties van groot belang. En dan te bedenken dat er plannen waren om de voormalige havenkazerne te slopen. In een deel van het complex van deze kazer ne blijft het Nederlands Goud-, Zilver- en Klokkenmuseum gevestigd. Dit gedeelte is niet inbegrepen bij de restauraties die nu gereed zijn gekomen. Leiden - Recht achter het pand van het Gulden Vlies aan de Breestraat, een pand dat vorig jaar werd gerestaureerd, staat aan de Langebrug 48 het voormalige koetshuis van het Gulden Vlies, een voormalige patri ciërswoning waarvan Leiden er vroeger nog vele had. Enkele jaren geleden moest het koetshuis nog wijken voor nieuwbouw van het kledingmagazijn C&A, maar mede door protesten van velen - zeker niet in de laatste plaats van de Bond Heemschut - kon de bouwval aan de gemeente worden verkocht. Wethouder Peters van Ruimtelijke Orde ning zei bij de officiële opening: 'De restau ratie van het koetshuis is een goed voor beeld hoe grote, monumentale panden ge schikt kunnen worden gemaakt voor bewo ning,' zo lezen wij in het Leids Dagblad in een artikel naar aanleiding van de feestelijke ingebruikneming van het pand.Tn het koets huis, dat nog herkenbaar is aan de grote staldeuren, zijn nu elf wooneenheden ge maakt voor één- en tweepersoons huishou dens. Erachter ligt een fraaie tuin die uit komt op het Gulden Vlies, dat bij de ge meente in gebruik is als vergaderruimte. Wethouder Tesselaar van Volkshuisvesting was aanvankelijk niet erg te vinden voor de combinatie van monumentenherstel en wo nen, maar nu vindt hij, samen met zijn col lega Peters, dat misschien wel meer panden in de binnenstad van Leiden voor bewoning Het Stadskasteel Oudaen aan de Utrechtse Oude Gracht (Foto gemeentelijke fotodienst) geschikt gemaakt zouden kunnen worden. Architect Van Beek is er volgens het Leids Dagblad in geslaagd elf fraaie appartemen ten te maken. Een aantal karakteristieke ei genschappen van het gebouw is gehand haafd. Dit maakt sommige appartementen heel bijzonder, zoals de woning achter de voormalige staldeuren en de kamers met de Toscaanse boogstellingen, pilaren die soms in het midden van de kamer staan en die de woonruimten wel een heel apart effect geven. Medemblik - Aan de Westerdijk komt weer een molen te staan. De Stichting de Medemblikker Meelmolen is erin geslaagd de sterk verwaarloosde molenromp, die in Willeskop - bij Oudewater - op een be drijfsterrein staat, aan te kopen. Nog dit voorjaar wordt de achtkantige Zaanse molen 'De Herder' van Willeskop naar Medemblik vervoerd en aldaar opgeknapt. De gemeente Willeskop zelf is door geldgebrek niet in staat de molen te kopen en op te knappen. Het oude Zuiderzeestadje moest in 1946 af stand doen van zijn zeer bouwvallige mo len. De Stichting hoopt daar spoedig een vervanger voor te kunnen plaatsen. De ge meente Medemblik staat achter dit project en Monumentenzorg wil graag adviseren, zo schrijft de Stichting in een persbericht. Er is echter nog veel geld nodig (giro 26 34 250 of banknummer 58 68 95 000 ten name van de Medemblikker Meelmolen). Er is al een molenkalender verkocht, maar met de baten daarvan zijn ze er natuurlijk nog lang niet, daar in Medemblik. Utrecht - De restauratie van Huis Oudaen aan de Oudegracht nadert haar voltooiing. Het oude stadskasteel had in lang vervlogen tijden een tuin die doorliep tot het Vreden- burg. Nu liggen daar de Zakkendragerssteeg en de Zakkendragershof. Voor deze beide 'straten' zijn nu plannen in voorbereiding om ze in te passen in een archeologische en bouwhistorische tuin met zonneterras achter Oudaen. Aan de Zakkendragerssteeg staan nu nog vervallen panden die moeten worden ogek- napt en aan de Zakkendragershof staat sinds 1980 een winkelcentrum vrijwel leeg. Be keken moet worden hoe dit project past bin nen de plannen. Er is overleg gaande met hotel Smits aan het Vredenburg, dat wil uitbreiden en met bier brouwerij Grolsch, eigenaar van de onder doorgang van het Vredenburg nar de Zak kendragershof, naast hotel Smits. Als de plannen kunnen worden verwezen lijkt, zullen in de tuin voorwerpen worden tentoongesteld die zijn gevonden bij de res tauratie van Huis Oudaen. Op het terras zou het goed toeven moeten zijn, zo midden in het oudste deel van Utrecht. Op de landelij ke Heemschutdag in september zal het Utrechts gemeentebestuur in Oudaen Heem schut ontvangen. Voor de deelnemers aan deze dag is het voormalige stadskasteel dan even opengesteld. Utrecht - Het gedempte deel van de Weerdsingel, tussen het Paarden veld en de aansluiting op de Oudegracht, aan de noord zijde van de oude binnenstad, moet weer een echte singel worden. De gemeente is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 32