Herstel ou houtza Twickel no boden de en 64 DRS. Z. KOLKS, LID PROVINCIALE COMMISSIE OVERIJSSEL Wie onmiddellijk ten oosten van het Twent se stadje Delden 'weg van de snelweg' gaat en de oude weg richting Hengelo kiest, vindt vrijwel direct aan zijn rechterhand ho tel-restaurant Carelshaven. Dit hotel werd aan het einde van de 18de eeuw als schip- persherberg gebouwd bij de haven van de Twickelervaart, een op kosten van Carel Georg, graaf van Wassenaer Obdam, heer van Twickel, gegraven waterweg. Even verderop, nog juist vóór de Oeler- beek, voert een weg naar rechts. Aan deze weg ligt de houtzaagmolen van Twickel. Hier wordt het hout gezaagd, dat op het landgoed is gekapt. Ook particulieren kun nen er - tegen vergoeding - hun eigen hout laten zagen. Deze molen bestaat sinds 1771. In een akte van 20 april van dat jaar is namelijk sprake van 'onzen nieuw gemaakt, wordende zaagmoolen' en 'onze Nieuwe Twickelse zaagmolen'. Aanvankelijk was hij tevens pelmolen (een molen waar, om met H. Hagens te spreken, de gerstekorrels van hun bast of 'pel' werden ontdaan, met als eindprodukt de bekende kort). In 1881 werd, op voorstel van houtzaagmo lenaar Maririus Gurck, overgestapt van win denergie op stoomenergie. De stoom werd eind 1921 of begin 1922 op zijn beurt ver vangen door electiricteit. Omstreeks 1975 werd er naast de oude zaagmolen een nieu we gebouwd. Sindsdien is het oude gebouw buiten bedrijf. De inrichting is echter volle dig bewaard gebleven De oude molen behoort tot het voor een houtzaagmolen gebruikelijke type van een middenpartij tussen twee vleugels: één aan de westkant en één aan de oostkant. Geza menlijk geven zij een rechthoekige platte grond te zien van bijna 27,4 bij ca. 9,5 m (buitenwerks gemeten). De middenpartij, die normaliter bekroond wordt door een mo lenromp met wieken, heeft in dit geval een vierkante doorsnede, is wiekloos en gaat schuil onder een overdwars zadeldak. Ver moedelijk hebben wij hier te doen met een latere wijziging (uit 1881?). Wel gewoon is weer dat het geheel zich een eind boven de grond verheft en dat de wan den, die bestaan uit verticale planken, meestal onder een scherpe hoek zijn ge plaatst. Het niveauverschil van de vloer ten opzichte van het maaiveld (in dit geval iets meer dan 1 meter) had tot gevolg, dat de boomstammen over een kunstmatige helling naar binnen moesten worden getrokken. Deze helling is nog aanwezig, en wel aan de oostzijde. Zij verkeert echter niet meer in de oorspronkelijke staat (de bestaande is name lijk van beton). Niet meer aanwezig is de nabijgelegen kolk, waar de stammen een aantal jaren in het water werden gelegd al vorens te worden gezaagd. Als dat tijdstip was aangebroken werden zij in de oostelijke vleugel op een slede gelegd, die hen door de op en neer gaande zaagramen in de midden partij schoof, alwaar zij tot balken of plan ken werden verzaagd. Deze eindprodukten werden in de westelijke vleugel weer van de slee afgehaald. Sinds deze zaagmolen niet meer wordt ge bruikt is er aan het gebouw geen onderhoud meer gepleegd. Het gevolg is dat het dak op verschillende plaatsen lek is, met alle kwa lijke gevolgen van dien. Snelle actie is ge boden! Aangezien de eigenaar van de mo len, de Stichting Twickel, niet in staat is de kosten van een totale restauratie voor haar rekening te nemen pogen de Bond Heem schut e.a. gedaan te krijgen, dat er zo spoe dig mogelijk tijdelijke maatregelen worden getroffen om verder verval tegen te gaan. Subsidies van de kant van de overheid zijn niet te verwachten zolang de molen nog geen plaats heeft gekregen op de lijst van beschermde monumenten. Inmiddels weor- den er pogingen in het werk gesteld om hem alsnog te beschermen. Er is dus nog hoop dat dit gebouw, waarvan de geschiedenis zo nauw met die van Twickel is verweven, voor het nageslacht kan worden behouden. De oude houtzaagmolen van Twickel vanuit het zuidwesten (foto R. Kampman, Almelo, augustus 1984)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 28