Grote belangstelling voor instruktiedagen monumentenzorg 58 uitdrukking gebracht. Hij was het, die - nu dus meer dan tien jaar geleden - de struc tuur bedacht voor een nationale maatschap pij voor stads- en dorpsherstel, die 'door middel van terugkerende fondsen een ge weldige impuls zou moeten geven, niet al leen aan het monumentenbeleid, maar aan de stadsvernieuwing in haar totaliteit'. Juist dit jaar is - zij 't in wat andere vorm - een dergelijke instelling van de grond gekomen. Maar er was meer. Hij gaf bijvoorbeeld mede de stoot aan de oprichting van de Nationale Contactcommissie Monumenten bescherming (NCM), die jaarlijks een mo numentenstudiedag houdt, waar alle organi saties, die zich op enigerlei wijze bezighou den met bescherming en behoud van cultu reel erfgoed - de natuurbescherming incluis - bijeen komen om de uiteenlopende aspec ten van de 'monumentenbescherming' te belichten en waar nodig het beleid daarover te bekritiseren. Tijdens de afscheidsbijeenkomst in Amster dam in de boordevolle Ronde of Lutherse Kerk op 9 september 1978, karakteriseerde de directeur-generaal voor culturele zaken van het toenmalige ministerie van CRM, Dr. R. Hotke, de vertrekkende voorzitter o.m. zo: 'tijdens het voorzitterschap van Hoegen is een goede, vaste relatie tussen het ministerie en Heemschut opgebouwd. Eigenlijk een merkwaardige zaak, want Heemschut schept er behagen in zich bij herhaling af te zetten tegen de overheid. Zo is Heemschut enerzijds een luis in de pels van de overheid, anderzijds ziet die over heid de Bond Heemschut als een enfant ter rible. De betekenis van de uitdrukking 'een luis in de pels' heeft Hoegen op een hoger plan waar gemaakt'. Hoegen was een dwarsligger, ja, maar een beminnelijke, die in vaak moeilijke onder handelingen, steeds de juiste toon en de juiste argumenten wist te vinden om de goe de zaak van de monumentenbescherming te dienen. Hij wist voor de bond de juiste mensen te vinden, die door hun deskundig heid de ideële doelstellingen ondersteun den, ook in 'de' provincie, daarmee het nationale karakter van de bond Heemschut een nog duidelijker accent verlenend. Dit beleid leidde in de tien jaren van het voor zitterschap van dr. Hoegen tot een formida bele groei van het ledental. Hoegen heeft het nationale karakter van Heemschut beklemtoond, wat ook tot uit drukking kwam door het aantreden van vele jongeren in de gelederen van de bond. Of schoon zijn persoon misschien iets elitairs uitstraalde, was Hoegen juist de man, die de Bond Heemschut van deze karakterisering bevrijdde. Monumentenbescherming was in zijn visie een zaak van en voor het gehele Nederlandse volk, waarbij wel aangetekend moet worden, dat Hoegen ook - en soms ver - over de nationale grenzen heenkeek. Niet alleen in Nederland verwierf Heem schut een grotere betekenis, ook internatio naal groeide het aanzien van de bond in sterke mate. 'SPONSORING' Toen het fenomeen 'sponsoring' in ons land nog nauwelijks bestond, wist Hoegen al van hoe groot belang fondswerving voor Heem schut was. Hij wist velen, en niet alleen de overheid, financieel voor het werk van de bond te interesseren, daarmee het behoud van Heemschut en zijn werk zeker stel lende. Hoegen zag ook in dat Heemschut meer aan public relations moest doen; vandaar zijn streven om ons tijdschrift een voor een breed publiek toegankelijker inhoud te geven. Hoegen ontplooide vele initiatieven; we kunnen ze niet alle opsommen maar één dient hier in elk geval te worden genoemd: het zgn. Woudrichemproject, waaraan on verbrekelijk de naam van Heemschut èn van Hoegen is verbonden. Hoegen was een Zeeuw van geboorte, maar zijn werk èn studie brachten hem naar Am sterdam en daar woonde hij in een gerestau reerd grachtenhuis. De gang naar Amster dam hield verband met zijn directeurschap van een aantal cultuurmaatschappijen. Een maal in de hoofdstad vatte hij zijn universi taire studie aan. In hetzelfde jaar, dat hij voorzitter van Heemschut werd, promo veerde Hoegen op een proefschrift, getiteld: 'De voornaamste aansprakelijkheden van de Ruim 600 kandidaten hebben zich reeds aangemeld voor een door het Nationaal Res tauratiefonds en de Stichting NCM georga niseerde instructiecursus 'Gemeentelijke monumentenzorg in de praktijk'. De in- structiedagen, die in mei zijn gepland zijn intussen geheel volgeboekt. In verband hiermee zullen in het najaar extra cursussen worden georganiseerd. Gezien de grote be langstelling moet daarop nu al zo spoedig mogelijk worden ingetekend. De aanleiding voor het geven van deze cur sus is de zojuist van kracht geworden Rijks subsidieregeling Restauratie Monumenten. Voor vele betrokkenen bij de monumenten zorg is het nog even wennen aan het werken met deze nieuwe regeling. Zo moeten de gemeenten vóór 1 september a.s. het eerste meerjaren-programma voor restauraties ge reed hebben. Bij het opstellen daarvan doen zich vragen voor als: hoe betrekken we de monumenteigenaren hierbij? Het instellen van een zogenaamde gemeen telijk monumentenloket, waarbij een meer 'cliëntgerichte' benadering van de monu ment-eigenaar wordt beoogd, kan een be langrijk middel zijn om de kontakten tussen deze en de overheid te bevorderen. Om de met de bovengenoemde aktiviteiten belaste functionarissen - zowel gemeente ambtenaren als medewerkers van particulie re monumentenorganisaties - zo snel moge lijk op weg te helpen, organiseren de Stich- modeme graanstuwadoor' Voor zijn economische activiteiten na de Tweede Wereldoorlog in Indonesië onder scheidde de regering dr. Hoegen met de orde van officier Oranje-Nassau. Ook in het buitenland werden zijn verdiensten onder kend door het verlenen van onderscheidin gen. Bij zijn afscheid als voorzitter schonk Heemschut dr. Hoegen de in zijn be stuursperiode ingestelde Ton Koot-legpen ning en tevens vereerde de bond hem met het ere-lidmaatschap. Intussen was zijn warme belangstelling voor Zeeland behouden. Zo ontdekte hij de res tanten van de kapel (koor) van een uit de 12e eeuw daterende kerk. In de jaren zestig liet hij die kapel restaureren en kreeg die een culturele bestemming. Het is niet zo verwonderlijk, dat het zijn wens was bij die kapel van St. Maarten op Walcheren te wor den begraven. Zo is dr. Robert Hoegen te ruggekeerd naar zijn geboortegrond. De Bond Heemschut heeft alle reden het heengaan van dr. Robert Hoegen te betreu ren. Hij heeft de organisatie een belangrijke plaats doen veroveren op het brede terrein van de monumentenzorg. Voor velen uit die grote kring is met Robert Hoegen een goede vriend heengegaan. J.E. van der Wielen, oud-redacteur en thans medewerker Heemschut ting Nationaal Restauratiefonds en de Stich ting Nationale Contactcommissie Monu mentenbescherming de bovengenoemde in- structiedagen. Gezien het streven de restauratie-aktivitei- ten, welke de laatste jaren een afnemende tendens vertonen, zo snel mogelijk weer op peil te brengen is het zaak de mogelijkheden die de nieuwe subsidieregeling biedt onder een zo ruim mogelijke aandacht te brengen. Dat deze behoefte ook bij de betrokkenen bestaat blijkt uit de belangstelling, die de aanvankelijk geplande cursuscapaciteit ver te boven gaat. Zowel het Restauratiefonds als de NCM zullen ook in de toekomst activiteiten blij ven ontwikkelen teneinde het restaureren zoveel mogelijk te bevorderen. De NCM en bij haar aangesloten organisa ties als de Bond Heemschut zullen de ge meenten behulpzaam kunnen zijn bij het ontwikkelen van een monumentenbeleid. Het accent ligt voor het Nationaal Restaura tiefonds voornamelijk op het informeren van de individuele monument-eigenaar in eerste instantie, door het bieden van onder steuning aan de gemeentelijke 'loketambte naren'. Deelnemers voor instructiedagen in het na jaar dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de NRF, postbus 15 3870 DA Hoevelaken of de NVC, Sint Anthonie- breestraat 69 1011 HB Amsterdam. Organi saties, die bij de NCM zijn aangesloten kun nen een verzoek indienen voor een korting 50 procent zodat het cursusgeld dan 65,- bedraagt. Meer informatie via tel. 03495- 39439.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 22