De Stichting Zuidertoren 55 De Vliegermolen, verscholen achter nieuwbouw, (foto D.W. v.d. Engh) Het 4 ha grote gebied wordt begrensd door het oude Hofplein-spoorlijntje en de Broeksloot, die Oost/West door heel Voor burg loopt, en een belangrijke functie in de waterhuishouding vervult. Het centrum van het project vormt boerderij Essesteijn met omliggend weidegebied. De boerderij met 'veestapel' wordt het domein van de jeugd. De omgeving blijft zoveel mogelijk authen tiek. Een rijk assortiment aan bomen zoals wilg, eik, beuk, kastanje en els vormen het bomenbestand ter plaatse en accentueren het landelijk karakter van deze omgeving. Plan is, om er ook een groenten- en gewas- sentuin, een kruidentuin en een heemtuin aan te leggen, zodat de jeugd ruimschoots gelegenheid krijgt, de sfeer van het buiten leven te 'proeven' en er wat van op te steken. Om ook aan verdere educatieve wensen te gemoet te komen, wordt in de boerderij een instructie- en expositieruimte onderge bracht. Als dagrecreatie zal ook een 'trap veld' en een 'knuffelweide' worden aange legd. Diverse wandelpaden doorkruisen het gebied en in de boerderij zal ook een hore ca-voorziening zijn. In de direkte nabijheid van de boerderij zal de Vliegermolen worden geplaatst, die zijn aloude werk van polderbemaling voor dit gebied zal hervatten. Als dit project tot uitvoering komt, zal het stedelijke oude dorp Voorburg, naast het scheppen van een uniek recreatiegebied, een oud stukje cultuur hebben geconser veerd. De oude Romeinse nederzetting, die Voorburg is, waardig! De kosten van het hele plan zullen rond de twee miljoen guldén bedragen. Gezien het grote maatschappelijk belang, zal het wellicht mogelijk blijken, het project middels subsidiëring, particuliere fondsen en sponsoring, nog dit jaar van de grond te krijgen. De heer A. Kamerling sr. is lid van de Bond Heemschut. De Stichting Zuidertoren is opgericht in april 1985 met steun van de bewonersraad Nieuwmarkt en heeft zich als doel gesteld, de toren na 7 jaar open te stellen voor be langstellenden d.m.v. het organiseren van rondleidingen. Dit buurt-initiatief draait hoofdzakelijk op vrijwilligers. De gemeente geeft alleen een bijdrage voor het betalen van de gidsen, maar niet voor bureaukosten, publiciteit en dergelijke. Om deze aktiviteiten komend jaar voort te kunnen zetten is dringend geld nodig. De Stichting Zuidertoren zoekt donateurs. Wat kunnen donateurs verwachten? Een gratis rondleiding, waarbij u kunt ge nieten van een uniek uitzicht over de oude stad en de nieuwe Nieuwmarkt vanaf de eerste omloop (ongeveer 30 m hoog). Bijwonen van het klokkenluiden; in de toren zijn drie luidklokken, de oudste nog inwer king zijnde klok in Amsterdam uit 1511 (gewicht 3300 kg!) en de twee Hemony- klokken gegoten in 1659. De klokken wor den weer met de hand geluid bij speciale (buurt-) evenementen. Een vierde luidklok is een grote wens van de stichting om de 'klankkleur' compleet te maken. Informatie over de stichting. Heeft u interesse, wordt dan donateur (voor minimaal 10,- meer is natuurlijk welkom) en stort uw bijdrage op: Stichting Zuidertoren afd. donatie gironummer 3124002 U bent dan voor een jaar donateur. Als u nog meer informatie wilt, kunt u zich wen den tot: Secretariaat t.a.v. mevr. T. Blom Moddermolenstraat 12 1011 KJ Amsterdam telefoon: 020-249952

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19