Heenjsdiuf akfie Aalten Heythuysen Jübileumgifi Rectificaties 41 De voormalige gevangenis aan de Prinsen straat in Aalten is op het nippertje van de sloop gered. De beslissing viel in de ge meenteraad, nadat enkele raadsleden 'om' gingen onder druk van het protest dat opstak tegen de voorgenomen aftraak. Het sterk vervallen gebouw wordt nu gerestaureerd en krijgt een woonbestemming. Drie jaar geleden maakte Heemschut zich al sterk voor handhaving van dit gemeentelijk De 'oude gevangenis' in Aalten. monument, één van de weinige 19e eeuwse kantonnale gevangenissen die Nederland nog kent. De restauratie zat, na aftrek van subsidies, uiteindelijk vast op een bedrag van 44.000. Een meerderheid in de Aaltense gemeente raad bleek aanvankelijk niet bereid deze uit gaaf te doen. Men vond het gebouw te have loos en feitelijk niet 'mooi genoeg' om mo nument te zijn, hoewel hierover bij de vast stelling van de gemeentelijke lijst door de zelfde raadsleden nooit was gerept. Op de dag van de raadsvergadering stuurde Heemschut een telegram waarin een beroep werd gedaan op de gemeenteraad van Aal ten om de gevangenis, waarvan de gemeen te eigenaresse is, te sparen. Heemschut wees op de voorbeeldfunctie van Aalten, waar na vele 'voorbeeldige' jaren, de locale monumentenzorg thans steeds vaker onder druk komt te staan als gevolg van politieke keuzes. Heemschut deelde volledig de zorg van de opposanten dat de gemeente moeilijk 'nee' kan zeggen tegen sloopaanvragen van parti culieren als ze zelf met aftraak voorop gaat lopen. Burgemeester Bekius, één van de grote voorvechters voor behoud van de ge- vangenis, kon de raadsmeerderheid (die aanvankelijk voor sloop was) slechts met de grootste moeite overtuigen van het dreigen de faillissement van Aaltens zo zorgvuldig opgebouwde monumenten-beleid. Een extra financiële toezegging van de plaatselijke woningbouwvereniging, terwil- le van de vestiging van drie wooneenheden in het pand, bleek uiteindelijk doorslagge vend om de gevangenis niet op te offeren voor vervangende woning-nieuwbouw. Er wordt op iniuaaef van Heemschut een stichting opgericht, die zich tot doel heeft gesteld de bedreigde missiekapel in het Limburgse Heythuysen in bezit te krijgen, te herstellen en een nieuwe bestemming te geven. B. en W. van Heythuysen willen deze neo-classistische kapel - en zijn in Limburg maar heel weinig neo-classisisti- sche bouwwerken - slopen, tenzij het fat soenlijk gerestaureerd wordt en haar dat niets kost. De gemeente beschikt reeds over een sloopvergunning als gevolg van een ad ministratief verzuim van het ministerie van WVC. Zowel Heemschut als het Cuypers' genootschap zijn echter in beroep gegaan tegen die sloopvergunning zodat sloop in elk geval voorlopig van de baan is. Daar komt nog bij, dat minister Brinkman van hetzelfde WVC weigert de voormalige kerkhofkapel van de Monumentenlijst te voeren, waar zij vanaf 1968 op staat. Daar tegen is de gemeente Heythuysen weer in beroep gegaan. Op zichzelf is de gemeente er echter helemaal niet tegen, dat het karak teristieke gebouwtje blijft bestaan, zoals we k ui nni»f imif in al meldden. Ook de Monumentenraad in Zeist en het Limburgse provinciebestuur zijn tegen sloop. Heemschut spant zich nu in om via de nieuwe stichting het gebouwtje te redden. Als dat zou lukken zou dat een fraai wapenfeit zijn in het jubileumjaar van het 75-jarige Heemschut. De bond heeft de restauratiekosten becijferd op 152.000,-. Hij meent, dat er eventueel tot zo'n 90 pro cent geld voor kan worden gevonden. Vele leden/donateurs gaven niet alleen reeds gevolg aan ons verzoek de verschul digde contributiebijdrage voor 1986 zo spoedig mogelijk te willen voldoen maar deden hun betaling ook vergezeld gaan van een jubileumgift. Heemschut is hen daar voor veel dank verschuldigd. Om praktische redenen wordt uitsluitend de ontvangst van giften boven 100,- schriftelijk bevestigd. Onze dank is er niet minder om. Wie het kleine niet eert is het grote niet weerd. Het Dagelijks Bestuur Bij het artikel 'De Pachthof van Houthem Sint-Gerlach' in het januari-nummer is per abuis de auteursnaam van ir. K. J. C. Merks terecht gekomen. Het artikel is in werkelijkheid geschreven door mevrouw I. Huisinga, kunsthistorica en werkzaam als cultureel medewerkster bij de gemeente De Bilt. Onze excuses. Verder staat boven het bericht over de jubi leum-prijsvraag 'Wat zou in het jaar 2035 monument zijn' abusievelijk in de kop, dat het hier om de restauratieprijsvraag gaat. Tenslotte is onder de foto op pagina 13 over waterstaatskerken niet vermeld, dat deze van Thomas von der Dunk is. De bouwteke ning op pag. 14 is een schets van Von der Dunk van dé tekening uit het Rijksarchief van Gelderland. Deze bevindt zich in het Rijkswaterstaatarchief hiervan onder num mer INr. 41:650 (Bijl). Bij de foto op pag. 1 ging het tenslotte om het 25-jarig jubileum. Zoals u ziet laat elke eindredactionele wisseling z'n sporen na. (Red.) Noteert u vast: ALGEMENE VERGADERING HEEMSCHUT 1986 De jaarlijkse algemene vergadering van onze vereniging zal worden ge houden op zaterdag 31 mei a.s. in Delft. Jlllll®! lil 1 1 III t 9 i II 'j-unndesuau1uuu-mm- —ma uia j jï/ i

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 19