Boeken Stinzenplanten Te voet naar Uithoorn 38 Stinzenplanten, volgens Van Dale stinsen- planten genoemd, zijn planten die in hun verspreiding beperkt zijn tot stinzen, buiten plaatsen, oude boerderijen, pastorietuinen en aanverwante milieus als kerkhoven, stadswallen en slotheuvels. Zij behoren met de planten op oude muren en onze oude cultuurlandschappen tot een overgangsge bied tussen natuur en cultuur. Als zodanig komen zowel cultuurbeschermers als na tuurbeschermers er mee in aanraking. Een behoorlijk boek over deze, in meerderheid verwilderde cultuurplanten ontbrak tot dus- De stengelloze sleutelbloem, in een deel van ons land (Friesland, langs de grote rivieren, Zuid- Limburg) gebonden aan stinzenpilieus. Foto Evert Boeve. ver, maar het is er nu wel in een voortreffe lijke vorm. De foto's van Evert Boeve zijn zonder uitzondering van de hoogst denkbare kwaliteit. De tekst van Piet Bakker geeft alle op dit moment beschikbare informatie en ook de vormgeving van het boek is bo ven alle lof verheven. Wel zal de lezer iets opvallen. De tekst behandelt de stinsenplan- ten van heel Nederland, maar de meeste verspreidingskaartjes blijven beperkt tot de streek langs de Utrechtse Vecht en randge bieden. Het boek is namelijk een initiatief van de Commissie voor de Vecht en het Oostelijk en Westelijk Plassengebied, één der oudste zo niet de oudste actiegroep in ons land voor het cultuur- en natuurbehoud, maar het project bleek voor haar te hoog gegrepen, waarna 'Natuurmomumenten' en uitgeverij Terra het gelukkig konden over nemen. De tekst kon landelijk worden aan gepast, maar de kaartjes niet meer. Meer dan 150 planten zijn in prachtige kleurenfo to's afgebeeld en de tekst geeft meer infor matie dan ooit te voren over uiterlijk, her komst (indien bekend) en beheerseisen, die voor hun voortbestaan essentieel zijn. Zo wel voor natuur- als cultuurbeschermers een must. Bakker, P., en E. Boeve. Stinzenplanten. Terra, Zutphen. Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten1985 W. L. Jansen Het is tijd om een goed woord te doen voor 'Uithoorn - industrieplaats én slaapstad aan de Amstel. Het is het eindpunt van twee van de zeven dagwandelingen ;die Hans Huij- boom en Vladimir Mars beschreven in een enige tijd geleden bij Uitgeverij Dwarsstap verschenen Te voet Amsterdam uit'. Aardi ge beschrijvingen, met oog' voor historie en milieu, met practische tips,! kaartjes en nog al wat historische illustraties, die zeer het bekijken waard zijn. Helaas stappen de auteurs nogal lichtvoetig heen over de bijzonderheden van Uithoorn, dat misschien niet veel maar toch wel iets van waarde heeft te biedeji aan de wande laar zoals Huijboom en Mars zich die voor stellen. Ve'rmeld moet ook worden dat in Nes aan de Amstel een beeldje staat voor de schrijfster Aagje Deken, die daar op 10 de cember 1741 werd geboren. In het onder de gemeente Amstelveen vallende Nes staat de indrukwekkende St. Urbanuskerk, door Jo- seph Cuypers gebouwd in de jaren 1889- 1891. De restauratie van deze kerk is on langs voltooid. Uithoorn kan zich in elk geval beroemen op éen monument, de hervormde kerk van Thamen aan de Amstel. De naam van deze kerkelijke gemeente herinnert aan het ver dwenen dorp Thamen. De naam is ook terug te vinden in de uitbreidingswijk Thamerdal, werk van prof. Wieger Bruin dat in de jaren vijftig en zestig veel belangstelling trok, ook in het buitenland. De hervormde kerk, een zaalkerk, is in 1834 gebouwd. Mede dankzij de inspannin gen van burgemeester mr. E. Brautigam zijn de plannen voor de restauratie ver ge vorderd. De luidklok in de koepeltoren is in 1659 door Frangois Hemony gegoten en is afkomstig van het torentje van de Amster damse Nieuwe Kerk. De klok is tijdens de oorlog weggevoerd maar het schip met ge vorderde klokken zonk in de Val van Urk. De klok keerde terug, zonder klepel. Voor de architectuur van de Delftse school opmerkelijk is het niet meer als zodanig in gebruik zijnde raadhuis aan de Amstel, een schepping van prof. M. J. Granprê Moliè re. Er bij staat een beeldje dat herinnert aan de thans vervlogen faam van Uithoorn als marktplaats voor kaas. Aan de overkant van de Amstel, in het Utrechtse, valt het silhouet op van de rk kerk St.-Jans Onthoofding met haar twee torens. Deze basiliek in romano-gotische vormen is het werk van H. J. van den Brink. Zij dateert uit de jaren 1866-1867. Aan de Amstel staat ook het Rechthuis, thans als restaurant in gebruik maar lang de zetel van het gemeentebestuur. Architecto nisch stelt het weinig voor, maar in 1672 vond in dit Uithoomse Rechthuis een histo rische ontmoeting plaats: Prins Willem III sprak er uitvoerig met admiraal De Ruyter over de krijgskansen. J.T.B. 'Te voet Amsterdam uit' (uitg. Dwarsstap te Nijmegenis uitgegeven in een formaat dat het meenemen in de zak vergemakkelijkt. Het kost f 19,50. De Thamerkerk in Uithoorn aan de Amstel. Deze zaalkerk is in 1834 gebouwd. De restauratie ervan is vergevorderd. 1

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 16