Hoe Heemschut in elkaar zit 33 slepende problemen. Niets nieuws dus on der de zon. Jarenlang lag daar als een moe ras de poel van het midden-Damterrein (thans staat er het Nationaal Monument voor de gevallenen.) In 1921 richtte de Bond Heemschut zich tot de gemeenteraad om een einde te maken aan de 'onwaardige toestand' en de poel te dempen. In 1925 was het zover: er zou een plantsoen komen. Se cretaris A. A. Kok vestigt de aandacht op nog meer wanstaltigheden: het vroegere si garenwinkeltje van Justus van Maurik, thans in desolate toestand. Vlak er bij op het Damrak het half afgebroken huis van Seyf- farts boekhandel, ontsierd door reclames... Kok heeft het tijdperk van de graffiti niet beleefd. Hij zou er de fiolen zijn tooms over uit hebben gestort. Het hoofdstedelijke Ge meentelijke Vervoerbedrijf doet het nu in zijn trams met de verzuchting: 'Ga liften met je stiften.' ir Stille in den lande - In de jaargangen van Heemschut worden ook bevriende vereni gingen belicht. C. Visser noemt de Vereni ging voor Gevelstenen 'een stille in den lande'. Bij de tekst een foto van de gevel- wand met gevelstenen in de Amsterdamse St. Luciënsteeg bij wat thans het Amster dams Historisch Museum is. De gevelste nen zijn nu gepolychromeerd. Visser haalt er ook Ter Lennep Ter Gouw bij met hun' boek der opschriften en citeert: de predikant - ik bid voor U, de advocaat - ik pleit voor U, de soldaat - ik vecht voor U; tenslotte een boer met een hen, of een hen alleen: En of jij bidt of vecht of pleit, ik ben de hen die de eieren leit. <r Barendje Donderkop - Een stripfiguur, avant la lettre, was Barendje Donderkop. Hij wordt in 1925 opgevoerd in Heemschut in een bijdrage over 'het dorpje Sluis' in Zeeuws Vlaanderen. De middeleeuwse voorhaven van Brugge is overigens geen dorpje maar een 'stadje'. Het toppunt van verminking (in 1925) wordt het grote tram emplacement genoemd. En dan de nieuwe watertoren! Die vormt, gezien vanuit de verte naast het verrukkelijke stadhuistoren tje een pendant... 'in zijn allure en in zijn houding een echte Barendje Donderkop' J. T. B. De Bond Heemschut is uniek. Niet zozeer om dat voor velen wat wonderlijke woord Bond, dat meestal gebruikt wordt voor een federatie. Oorspronkelijk was Heemschut dat ook, maar al vele jaren geleden is het een gewone vereniging geworden, waar ge wone mensen lid van zijn. Wel is de bond uniek door dat woord Heemschut. Volgens velen is het een verwerpelijk germanisme en in ieder geval is het woord in ons land niet gebruikelijk. De Amsterdamse architect Weissman, de oervader van Heemschut, heeft het bedacht, maar wel nadat hij kennis had gemaakt met de in 1904 in Dresden opgerichte Heimatschutzbund. Uniek is in ieder geval wel, dat Heemschut de enige vereniging in ons land is, die zich het lot aantrekt van alle cultuurmonumenten zon der specialisatie en die werkt over het gehe le land, dus niet alleen in een bepaalde streek. Hij heeft een landelijk centrum in Amsterdam, maar ook een organisatie en een apparaat in iedere provincie. Op die manier werkt Heemschut nu al 75 jaar, maar er is wel sprake van verschuivingen in de aanpak. Zulke aanpassingen zijn een teken van leven. Niet iedereen volgt die dagelijks. Daarom hier een overzicht van de manier, waarop Heemschut in elkaar zit en wat er aan het veranderen is. VERENIGING Heemschut is geen stichting, maar een ver eniging, zodat de leden en hun vertegen woordigingen de dienst uitmaken. De Alge mene Vergadering, waar alle leden voor worden uitgenodigd, komt eens in het jaar bij elkaar. Ieder lid heeft daar een stem. Enkele tientallen van de vele duizenden le den komen daar ook werkelijk. Het Dage lijks Bestuur brengt daar verslag uit over het gevoerde beleid in het afgelopen boekjaar en legt de jaarrekening ter goedkeuring voor. Verder benoemt de A.V. de belang rijkste functionarissen zoals de voorzitter, de secretaris, de penningmeester, de ten hoogste 30 leden van het Algemeen Bestuur en de voorzitters en secretarissen van de Provinciale Commissies. Het Algemeen Bestuur bepaalt het beleid van de vereniging. Behalve de al genoem den hebben de voorzitters van de Provincia le Commissies er qualitate qua zitting in, terwijl enkele leden een duidelijke binding hebben met een bevriende organisatie zoals Menno van Coehoom. Er is een streven de band met de provincies verder te versterken door behalve de voorzitters ook anderen uit de provinciale organisatie in het AB op te nemen. Het Dagelijks Bestuur wordt gekozen door en uit het AB en heeft dezelfde voorzitter, vice-voorzitter, secretaris, tweede secreta ris, penningmeester en tweede penning meester, alsmede nog vier andere leden van het AB. Het DB is belast met de dagelijkse leiding van de vereniging, het houdt toe zicht op het bureau, steit personeel aan en zorgt voor een juiste uitvoering van de door de bevoegde organen genomen besluiten. Het legt voor dat beleid verantwoording af aan het AB en voor het financiële beleid ook aan de Algemene Vergadering. Het behoeft geen betoog, dat het lidmaatschap van het DB veelomvattend is en bepaald geen sine cure. LANDELIJK BUREAU Natuurlijk kan een grote vereniging als Heemschut niet zonder een permanent bu reau, dat geleid wordt door een directie. Deze bestaat uit twee directeuren, waarvan er een, de heer J. W. H. Kalkman, belast is met de algemene leiding en de Directeur Ruimtelijke en Juridische Zaken, drs. J. P. J. van der Haagen, de zgn. gevallen behandelt, de technische, ruimtelijke en ju ridische aspecten van het monumentenbe- houd. Andere functionarissen verzorgen de externe betrekkingen, financiën, secretari aat en ledenadministratie, terwijl ook de eindredacteur van ons tijdschrift, drs. J. Ka merling deel uitmaakt van het bureau in het Korenmetershuis. Vele jaren lang is het Amsterdamse Koren metershuis het centrum geweest van alle Heemschutactiviteiten. Maar zoals bekend gaat het nieuwe monumentenbeleid in de richting van decentralisatie en dientengevol ge gaat ook het Heemschutwerk meer naar de provinciale organisatie, i.c. de Provinci ale Commissies. Vroeger waren dat de zgn. Commissies Stad en Dorp, die weinig bete kenden, en deed 'Amsterdam' vrijwel alles. Tegenwoordig speelt een aanzienlijk en nog groeiend deel van ons werk zich af buiten de hoofdstad. De PC's houden in de gaten, wat er met de monumenten in hun provincie gebeurt of kan gebeuren Tot voor kort was dit onderhevig aan de toepassing van de Monumentenwet en de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Daar is bijgekomen de Wet op de Stads- en Dorps vernieuwing, die ook van veel invloed is op de monumentènzorg en zich ook in hoofd zaak afspeelt op plaatselijk niveau. De nieu we Monumentenwet, die in mei a.s. aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden, be vordert eveneens een sterke decentralisatie. Zo wil zij de gemeenten een belangrijke functie geven bij de verlening van sloop- en verbouwingsvergunningen en bij de toeken ning van restauratiesubsidies en gemeenten deskundige Monumentencommissies laten instellen. Het is duidelijk dat een behoorlij ke controle op al dit gedecentraliseerde be leid nooit vanuit Amsterdam kan worden uitgeoefend.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 11