Mutatie redactie Heemschut jubileum restauratie prijsvraag Heemschut jubileum restauratie prijsvraag Heemschut Jubileum Fotowedstrijd In verband met hun zienswijze op interne problemen binnen de bond hebben on langs de redactrices Jenny Bierenbrood- spot-Rudolph en Jet Korthals Altes-Ru- dolph de redactie verlaten. Onze mede werkster Bernadette van Hellenberg Hu- bar heeft in verband hiermee haar mede werking voorlopig opgeschort. Het redac tionele beleid van Heemschut heeft bij hun vertrek geen rol gespeeld. Het bestuur van Heemschut betreurt hun opstappen. De redactie respecteert hun besluit en dankt hen voor hun grote inzet en enthou siasme voor Heemschut gedurende een lange reeks van jaren. Zij hoopt, dat zij in de toekomst weer mogelijkheden zullen zien een bijdrage aan het tijdschrift te leveren. Met ingang van het nieuwe jaar zal Jaap Kamerling de eindredactie gaan voeren. Hij is al een jaar medewerker van Heem schut en werd onlangs in de redactie opge nomen. Oud-redacteur van Heemschut en mede werker J. Th. Balk zal de redactie voorlo pig gaan versterken. Wij zoeken nog naar versterking met o.m. een architectuurhis toricus. In het kader van het jubileumjaar organi seert Heemschut een drietal prijsvragen. Twee daarvan zijn alleen voor Heemschut leden. Aan de derde prijsvraag, de Heem schut Jubileum Restauratie Prijsvraag kun nen ook niet-leden mee doen. Deze prijs vraag zal binnenkort in de pers bekend wor den gemaakt zodat niet-leden ervan kennis kunnen nemen en bovendien, en dat is min stens zo belangrijk, kennis kunnen maken met Heemschut. Waar gaat het om? Per provincie wordt er door een jury, bestaande uit Technisch Ad viseurs van Heemschut, een oorkonde uit geloofd voor het best gerestaureerde parti culiere gebouw. Daaraan zijn wel enkele voorwaarden verbonden. Het gebouw - het kan bijvoorbeeld een woonhuis, molen, kerk zijn - dient na 1980 te zijn gerestau reerd. Het object moet een officieel monu ment zijn en de eigenaar/gebruiker van het object dient de jury gelegenheid te geven het gebouw van alle kanten en van binnen te bezichtigen. Uw inzending, voorzien van naam en adres van de eigenaar/gebruiker, de plaats en aard van het gebouw en informatie over de ver richte werkzaamheden, moet vóór 1 sep tember 1986 in het bezit zijn van: SECRE TARIAAT BOND HEEMSCHUT, POST BUS 10525, 1001 EM AMSTERDAM, on der vermelding van 'HEEMSCHUT JUBI LEUM RESTAURATIE PRIJS'. Bij het se cretariaat kunt u ook het reglement voor de prijsvraag aanvragen. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot de Technisch Adviseur in uw provincie of tot het secretariaat. 3 Wat zou in jaar 2035 monument zijn? Het wordt de Bond Heemschut wel eens verweten, dat hij alleen belangstelling heeft voor de architectuur van het verleden en zich niet interesseert voor de hedendaagse bouwkunst, tenzij die het aanzicht van een ouder bouwwerk dreigt te bederven of dit sterk domineert. Onwelwillende lieden spreken dan denigrerend over die 'oude troep van jullie, die maar geld kost waar niemand iets aan heeft' en wijzen op moder ne woningen en andere gebouwen, die we gens modem comfort of modieuze belijning veel mooier zouden zijn. Natuurlijk wordt er in Nederland veel gebouwd, dat mooi is en voldoet aan hoge esthetische en functio nele eisen, maar daarom zijn dat nog geen cultuurmonumenten, voor welker behoud Heemschut zich volgens zijn doelstellingen inzet. Want volgens de huidige Monumen tenwet moet een bouwwerk ten minste 50 jaar oud zijn om voor wettelijke bescher ming in aanmerking te kunnen komen. Bo vendien moet het dan ook nog architectuur historische waarde hebben en karakteristiek zijn voor een bepaalde periode of architect. Het is heel moeilijk om nu te bepalen, wat de generaties na ons waardevol achten van hetgeen vandaag wordt gebouwd, maar wel interessant om daar eens over na te denken. Daarom legt Heemschut ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan aan zijn leden de vol gende prijsvraag voor: Aangenomen dat in het jaar 2035 nog dezelfde criteria gelden als nu, welk bouwwerk uit de periode 1945-1985 komt dan volgens u in aanmerking om dan be schermd monument te worden? Alle bouwwerken komen in aanmerking, niet alleen huizen en gebouwen. Inzendin gen vóór 15 december 1986 aan het Koren metershuis in de vorm van een reproduceer bare foto en een degelijke motivering van ten hoogste 300 woorden. De drie beste inzendingen naar het oordeel van een jury van architecten krijgen een prijs en worden in Heemschut gepubliceerd. (Red.) Wat is origineelste gevelsteen? Vanouds hebben gevelstenen de aandacht getrokken. Vroeger, omdat zij een huis of ander gebouw herkenbaar maakten, tegen woordig, omdat zij mooie of interessante afbeeldingen of teksten tonen, die ons her inneren aan leven en denken van onze voor ouders. Gevelstenen zijn er in allerlei mo dellen en met allerlei afbeeldingen: zakelij ke, ideële, eenvoudige en bijzonder fraaie staaltjes van beeldhouwkunst. Maar waar is in ons land de origineelste gevelsteen te vinden, die in ontwerp, afbeelding, plaats, uitvoering of anderszins volgens u zijn weerga niet heeft? De Bond Heemschut looft voor een foto van een steen, die vol gens een lid in aanmerking komt voor deze kwalificatie, drie prijzen uit. Inzendingen vóór 15 december 1986 aan het Korenme tershuis in de vorm van een reproduceerbare foto, uw naam en adres en de plaats waar de steen te vinden is. (Red.) Gevelsteen, afgebeeld in de kalender gevelstenen van drukkerij Dimak te Amsterdam. Foto van Christian Laret.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 7