2 lijzige ramen. Er zijn nog gaslantaarns en roepende straatventers. Men ziet nog bo vengrondse telefoongeleidingen, er hangen nog vele markiezen aan de huizen, talrijk zijn de baaien rokken en vetlederen petten in de volksbuurten. In de grachten liggen kleurig geverfde bolrompige tjalken en wor den de zolderschuiten rustig voortgeboomd. Het is het Amsterdam, zoals dat afgebeeld werd door Breitner, Willem Witsen en Ed. Karsen.' Gezien de gedegen voorbereiding van de oprichting van Heemschut en de Amster damse sfeer van 1911 zal het geen verwon dering wekken, dat de oprichters vooraan staande notabelen waren, al zou hun en thousiasme en bereidheid iets te doen zeker passen in een hedendaagse actiegroep. Mis schien is het wel deze bedachtzaamheid, die Heemschut 75 jaar oud heeft laten worden. Een wilde troep is het nog steeds niet, maar in bestuur en provinciale commissies vindt men vogels van allerlei pluimage en leef tijd, die nog steeds op strijdlustige wijze de overheid, verkeerd restaurerende architec ten en allen die zich misdragen tegenover onze cultuurmonumenten, bestoken met be zwaarschriften en aanmaningen tot beter werk. Het eerste bezwaarschrift werd verzonden, toen de bond nog niet eens officieel be stond, door voorzitter en secretaris als privé persoon en was gericht tot de Minister van Justitie. Het nam stelling tegen het voorne men van diens departement om te Zwolle op de Blijmarkt een 'rechterlijk Archief te stichten, welk bouwwerk blijkens de ont werpen daarvoor gemaakt, geheel het ka rakter van een pakhuis met plat dak zou verkrijgen, waarom het, ook door zijn grote hoogte, de bestaande omgeving zal ont sieren Misschien weet de Provinciale Commissie voor Overijssel nog eens uit te zoeken, of het heeft geholpen. Tegenover Odeon staat aan de Blijmarkt in Zwolle nog steeds een foeilelijk juridisch gebouw naast de zo mooi gerestaureerde voormalige rechtbank, maar het oorspronkelijke ontwerp kan natuurlijk nog erger zijn geweest. Het laatste bezwaar, dat ik zag, stelt beroep in bij de Raad van State tegen de voorgeno men sloop door de gemeente van de Missie kapel van de Franciscanessen van Heythui- zen. Zou het toch wat overdreven zijn, dat de Bond Heemschut altijd alleen maar be langstelling had voor Amsterdam? JUBILEUMACTIVITEITEN Het jubileumjaar mag niet ongemerkt voor bijgaan en al vele maanden wordt er ge werkt om er iets van te maken. U hoort er wel meer van, maar u kunt vast de volgende data noteren. In de eerste plaats vrijdag 6 juni 1986. Dan brengt PTT in de Senaatska mer van de Rijksuniversiteit te Utrecht een Heemschutpostzegel uit. Het is een zegel van 50 cent met als afbeelding het Duitse Huis aan de Springweg in Utrecht, een veel te weinig bekend middeleeuws gebouw met allerlei latere toevoegingen, dat nodig meer aandacht verdient. Bij dezelfde gelegenheid worden postzegels van 60 en 70 cent gepre senteerd ter ere van de Utrechtse universi teit, die 350 jaar bestaat, en van de restaura tie van de Domkerk. Houd die zegels in de gaten, want drie weken later worden de posttarieven met een stuiver verhoogd en zullen deze zegels meer gevraagd worden voor verzamelingen dan om op brieven te plakken. HEEMSCHUTDAG IN UTRECHT Op zaterdag 13 september volgt de jaarlijk se Heemschutdag, ook in Utrecht, met van wege het jubileum een zeer bijzonder pro gramma. Natuurlijk excursies per autobus en te voet en een ontvangst door de gemeente Utrecht in het dan gerestaureerde stadskasteel Ou- daen en als hoogtepunt een feestelijke bij eenkomst in de dan van binnen prachtig gerestaureerde Domkerk. Wij hopen, dat onze beschermvrouwe in de gelegenheid zal zijn deze bijeenkomst bij te wonen. SYMPOSIUM Op 7 november 1986 verplaatst het feestto- neel zich naar Den Haag. In de Nieuwe Kerk organiseert Heemschut een symposi um met als onderwerp Overheid en burger in de monumentenbescherming. Het nieuwe monumentenbeleid richt zich op decentrali satie en versterkt de rol van provinciale en gemeentebesturen. Sprekers zullen aange ven welke rol deze kunnen vervullen, en de nadruk ligt op hetgeen de burger in deze omstandigheden kan doen om de overheden bij te staan, te activeren en te begeleiden. Het verslag van dit symposium zal worden uitgebreid tot een soort handleiding voor burgers, die wat willen doen voor het monu- mentenbehoud. JUBILEUMPRIJS Het is de bedoeling, dat de Provinciale Commissies in hun provincie ook een be langrijke bijdrage leveren door 1) een Heemschutjubileumprijs uit te reiken voor een bijzonder geslaagde, liefst niet gesubsi dieerde restauratie en 2) een object aan te pakken of te adopteren, dat een bijdrage levert tot monumentenbehoud en/of de be langstelling daar voor. Verscheidene Pro vinciale Commissies zijn al druk bezig met de voorbereiding. U hoort er wel meer van, maar als u een goed idee hebt voor een object, laat het ons dan vooral weten. LEDENWERFACTIE Wat wordt er nu verwacht van de leden als bijdrage tot de viering van het jubileum? Een financiële bijdrage is natuurlijk altijd welkom, maar het mooiste geschenk, dat u de Bond Heemschut in zijn jubileumjaar kunt aanbieden is één of meer nieuwe leden. U kent natuurlijk mensen, wie ons streven sympathiek is en die net als u houden van cultuurmonumenten. Maak ze lid: misschien uw buren, misschien familieleden, kennissen of clubgenoten. Er zijn genoeg mensen, die in aanmerking ko men als u de moeite neemt. Dat is het jubi leumgeschenk, dat boven aan onze verlang lijst staat. W. L. Jansen, bestuurslid Heemschut Excursie Heemschutters in de twintiger jaren. Archieffoto Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 6