Wie redt Veldzicht? l7 Doetinchem - De oudheidkundige kring Deutekom uit Doetinchem doet een klem mend beroep op particulieren en landelijke organisaties om te helpen bij de reddingsac tie die reeds geruime tijd aan de gang is voor de oude burgemeesterswoning Huize Veldzicht in de voormalige gemeente Ambt Doetinchem. De huidige eigenaar (een projectontwikke laar uit het Achterhoekse Harreveld) heeft voor het inmiddels ernstig vernielde land huis een sloopvergunning aangevraagd, maar hij is bereid zijn plannen te wijzigen als aan bepaalde voorwaarden wordt vol daan. Voor het 2.000 vierkante meter grote perceel, waarop het statige landhuis is gele gen, moet dan maar liefst 190.000,- op tafel worden gelegd met de verplichting op zo kort mogelijke termijn tot restauratie over te gaan. Het is een uitgangspositie met het mes op de keel. De oudheidkundige kring heeft deson danks de handschoen opgenomen. Zij vindt dat het uit 1875 daterende Veldzicht niet verloren mag gaan. Zeker niet aan de voor avond van twee feestelijke gebeurtenissen: de herdenking in 1986 van 750 jaar Doetin- chems stadsrecht en de viering van Deute- kom's tweede lustrum. BELÉTAGE Veldzicht, het enige van de landhuizen of villa's in Doetinchem met een belétage, is een van de laatst zichtbare herinneringen aan de in 1920 opgeheven gemeente Ambt Doetinchem. Het aan de oude weg naar Varsseveld staande Veldzicht vormt een historische eenheid met het er tegenover ge legen voormalige raadhuis (annex dorps school en hoofdenwoning) en het nog weer wat verder gesitueerde ambtskerkhof. De sloop van deze voormalige ambtswoning is een hap uit de structuur van één van de twee gemeenten, waaruit de huidige gemeente Doetinchem is ontstaan. Veldzicht is behalve een stukje Doetin- chemse geschiedenis ook een drama. Het zoveelste voorbeeld van speculatie en ver nielzucht, waaraan reeds zoveel monumen tale bebouwing in Nederland ten offer viel. De inzet: gunstig gelegen bouwgrond. De plannen: kantorenbouw met 30 parkeer plaatsen. Het object is daarbij alleen maar een lastige sta-in-de-weg. Het is onvoorstel baar, maar begin 1984 werd het tot dan redelijk gave pand in drie weken tijd ernstig Het uit 1875 daterende Veldzicht, het enige landhuis te Doetinchem uit die tijd met een basement en belétage. Begin 1984 werden in het huis grote vernielingen aangericht, (zie foto B). Foto's: Henk Westerveld, Aalten vernield: zelfs de draagbalken van de ver dieping werden gezaagd. De toenmalige ei genaar gaf de jeugd de schuld, maar daaraan is in Doetinchem zeer getwijfeld, temeer daar de meeste vernielingen plaatsvonden in het holst van de nacht. De oudheidkundige kring Deutekom heeft afgelopen jaar gelobbyed bij particulieren en maatschappijen, van wie wellicht enige interesse tot restaureren verondersteld mag worden. Tevergeefs. Er is, ten bate van Veldzicht en enkele andere bedreigde objec ten, geprobeerd een stichting Stadsherstel in het leven te roepen omdat de eigen deskun digheid binnen Deutekom niet toereikend is. (Tot nu toe) tevergeefs! Gelukkig heeft de plaatselijke politicus Frans Terwijn laten weten zich met hand en tand te zullen ver zetten tegen de afgifte van een gemeentelij ke sloopvergunning. Terwijn vreest een soort domino-effect. Hij is bang dat met Veldzicht een nieuwe sloopgolf in Doetin chem te verwachten valt en denkt dan gelijk aan het met trekstangen bijeengehouden his torische Tieckenhuis (zie ondermeer Heem schut nr. 4, 1980). IRONISCH Het drama Veldzicht voltrok zich - hoe iro nisch - in het zicht van gemeentelijke mo numentenbescherming. Na jaren vijven en zessen is in Doetinchem een gemeentelijke monumenten-verordening nu bijna een feit. De bijbehorende lijst komt er ook aan. Maar de sloopaanvraag voor Veldzicht, nota bene no. 1 op de gemeentelijke monumenten voordracht, valt nog onder het huidige sloopverordeningsstelsel. En dat leidt, zo is in de praktijk gebleken, niet tot de beoogde bescherming, maar tot afbraak. De monu menten-verordening dreigt voor dit pand - en mogelijk ook voor het Tieckenhuis - te laat te komen. 'Zonder Veldzicht of Tieckenhuis kun je toch geen '750 jaar Stad' vieren', meent Deutekom-bestuurslid Jan Steijntjes, 'dat is zoiets als feesten op het kerkhof. Wie helpt de oudheidkundige kring Deute kom en daarmee Veldzicht? Het is géén vijf, maar twee voor twaalf. Secretariaat oudheidkundige kring Deute kom: Van Hogendorplaan 58, 7003 CW Doetinchem. (Red.)

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 21