Deining om een cilinder In Amsterdam is de nodige discussie ont staan over het plan van de Nederlandsche Bank tot uitbreiding van het hoofdgebouw aan het Frederiksplein waarvoor burge meester Van Hall in 1961 de eerste paal sloeg. Thans, een kwart eeuw later, is er een plan van architect J. Abma om de schepping van architect M. F. Duintjer aan te vullen met een tweede toren met een cilindervorm. Daarin zal ruimte zijn voor 400 arbeidsplaatsen. De toren wordt bijna even hoog als de bestaande die 71 meter hoog is en wordt daarmee met een glazen tussenwand verbonden. 'Verbijsterende plannen', noemde Niek de Boer het in Wonen TBK. Maar de wel standscommissie ging met de plannen ac- coord. Inmiddels heeft de Amsterdamse Raad voor de Monumenten verzocht deze beslissing te willen heroverwegen. Op een persconferentie van het wijkcentrum d'oude Stadt, dat zich tegen de plannen keert werd opgemerkt: Wanneer er in Amsterdam een groot gebouw wordt gesticht rollen de archi tecten vechtend over de straat. De weerstand tegen het plan betreft vooral de gevolgde procedure - men vindt o.a. dat de buurt onvoldoende is voorgelicht - en esthetische bezwaren tegen weer een hoog gevaarte er bij op het Frederiksplein dat met de verschijning van het bankgebouw ver worden is tot een tochtgat. 'Het Frederiksplein is voorgoed verpest', schreef H. J. A. Hofland in de Haagse Post. 'We behoeven er niet over na te zeu ren'. En verder: 'Het beste was het geweest als het Paleis voor Volksvlijt nooit was af gebrand, maar als je die cilinder van Abma (nu al 'de aansteker' genoemd) omgooit kom je alweer een heel eind in de richting'. Het was in 1929 dat het Paleis voor Volks vlijt afbrandde en sedertdien was het met de glorie van het Frederiksplein gedaan. Te genstanders wijzen er ook op, dat de nieuw bouw geen enkele bijdrage levert aan het verkleinen van het-stedebouwkundig isole ment, waarin het met hekwerk omgeven bankgebouw zich bevindt. Het ware beter geweest de uitbreiding aan te wenden om het gebouw beter in te passen in het klein schalige weefsel van de binnenstad door in horizontale richting daarmee een relatie aan te gaan. De Nederlandsche Bank vindt dat echter om veiligheidsredenen bezwaarlijk. PROTEST HEEMSCHUT Ook de Bond Heemschut is met zorg ver vuld. In een brief aan de gemeenteraad van Amsterdam wordt geconstateerd, dat in dit geval de uitwerking, die de nieuwbouw op de wijde omgeving,heeft onvoldoende in de beoordeling is betrokken. Dat was destijds ook zo bij de bouw van het Okurahotel en het universiteitsgebouw aan de Roeterstraat. De geplande nieuwbouw op het GEB-ter- rein van architect Koolhaas vormde een gunstige uitzondering. Heemschut wijst erop, dat de bebouwing in oudere stadsdelen compacter is dan in jonge uitbreidingsgebieden. Het is daarom van groot belang, dat nieuwbouw zich qua hoogte, diepte en breedte harmonisch voegt in de bestaande bebouwing. Bouwmassa, hoogte en grootte spelen hier een belangrij ke rol. De laatste jaren zijn zowel woon- als utiliteitsgebouwen meestal om commerciële redenen qua massa en hoogte van veel gro tere schaal dan de bebouwing die zij vervan gen in de binnenstad. Zo kan een grachten- wand visueel worden doorbroken door er achter oprijzende hoogbouw. De bond wijst er tenslotte op, dat het huidi ge bankgebouw terecht buiten de zichtas van de Utrechtsestraat werd geplaatst. De nieuwbouw is echter precies in die as gesi tueerd zodat het uitzicht vanuit de Utrecht sestraat wordt afgesloten. Is er geen moge lijkheid de ruimtebehoefte van de Neder landsche Bank op een andere manier te be vredigen, vraagt Heemschut zich af. De bond doet een dringend beroep op de ge meenteraad zijn invloed aan te wenden op dat het stadsbeeld geen verdere vermijdbare schade zal lijden. Andere tegenstanders van de nieuwbouwplannen belegden vorige maanden een discussie-avond over de plan nen in Krasnapolsky. De wethouder voor de ruimtelijke ordening was echter verhin derd... Geen bemoedigend teken. J.T.B.IJ.K. foto-montage van studie-maquette Uitbreiding Hoofdkantoor De Nederlandse Bank N.V. Frederiksplein, Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 20