Bloemenmarkt in Amsterdam 's avonds net Beiroet 11 BEWONERS KIJKEN UIT OP ALLEGAARTJE VAN OPSTALLEN Over de Herengrachtbrug passeren dagelijks stromen voetgangers, vanuit de Leidse- straat, op weg naar het centrum. Automatisch kijken zij naar rechts, naar de weliswaar enigszins aangetaste 'gouden bocht' En dan, 50 meter verder, op de brug van het Singel - de z.g. Heiligewegsluis, daar klik ken de camera's vanaf zonsopgang tot laat in de avond, ondanks de storende gedoofde gemeentelijke feestverlichting, welke ver geten en halfgesloopt aanwezig blijft. De bloemenmarkt zélf is overdag natuurlijk betoverend, maar de bewoners zien uit op een allegaartje vierkante meters (zèlf-dak- bedekking en opslag daarop) over de volle lengte en zo diep dat de gracht aan het oog onttrokken is. Over uitzicht gesproken: de historische be bouwing aan de overzijde is totaal verdwe nen, toen de laatste 3 monumenten zo'n 20 jaar geleden, inclusief de straatjes van het middeleeuwse klooster, door de bulldozers vernietigd zijn en er een groot gapend gat ontstond. Daar is nu een laad- en losplaats van een warenhuis; herbouwplicht van ge meentewege heeft kennelijk ontbroken ('t was toch maar de achterkant van de Kalver- straat) Het enige beeldbepalende gebouw is het voormalige Politiebureau uit 1905 en, over beeldbepalend gesproken, er is een meters hoge monsterlijke beschilderde muur, het geen jaar in jaar uit zonder toestemming of vergunning van de Gemeente - zonder pre- cariokosten ook - getolereerd blijft. Maar nu, de opstallen van de bloemen markt. Loopt U eens vanaf de Munttoren naar het Koningsplein en beschouwt U eens aandachtig wat daar langs de waterkant mo gelijk is. Daar liggen nu, in plaats van vroe gere uit Aalsmeer afkomstige bloemen- schuitjes, velerlei betonnen casco's met kassen en schuren en hokken, waarvoor in Aalsmeer zelf nooit toestemming zou wor den verleend, maar blijkbaar wel aan een belangrijke rondvaartroute, hartje Am sterdam. Wie mag, voor eigen gebruik, in de grach ten laten heien? Zonder vergunning uiter aard, op klaarlichte dag? Heeft dat geen aandacht van het marktwezen? Wat doet de Gemeentelijke Groenvoorzie ning als er een boom gerooid wordt? Herplanten?; geen schijn van kans. De vrij gekomen ruimte wordt meteen gean nexeerd. Van de laatste 6 bomen op het Singel staat, vlak bij het Koningsplein, nü nog de grootste boom, maar de vernieuwde bloemenstal heeft deze oudste boom nu vol ledig 'ingepalmd' en, niet te geloven, naast de stam de verwarmingsketel geplaatst met afvoer door het dak, regelrecht onder de boomkruim Als deze boom - daar kun je dus op wachten - sneuvelt, gaat dan de Gemeente her planten??? Over Gemeente-eigendommen gesproken: de laatste kraam van het Koningsplein had vroeger tussen zijn schuitje in de gracht en de kade een constructie van ijzeren steunen met plankier laten aanbrengen. Dat stoorde niet, dat zag niemand. Nu evenwel is - schuitje verdwenen - de constructie geble ven en gebruikt als vergroot vloeroppervlak van de nieuwe stal. De brugleuning is nu maar meteen gean nexeerd, tegelijk met de hoge lantaarn van de gemeente-verlichting, welke nu dus door het afdak naar buiten steekt, allemaal ge meente-eigendommen dat wel Maar verplicht of niet, mijdt U des avonds de bloemenmarkt want - over verbeteren van de woonsfeer gesproken - alles is geslo ten met grimmige stalen rolhekken, alsof er goud en zilver beveiligd moet worden. De sfeer, 't is net Beiroet, heel luguber! H. F. Bi 11* De auteur Herman Bill is antiquair aan de Amster damse Spiegelgracht. De bloemenmarkt aan het Singel in Amsterdam op zondagmiddag. Opstallen van de markt belemmeren het uitzicht op de gracht. Foto Bert Franssen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 15