Gevraagd Contributie niet omhoog maar graag wat extra i.v.m.jubüewn Molens kijken 10 zou de Pachthof gerestaureerd moeten wor den. Uit een kostenraming is gebleken dat het herstelwerk aan de Pachthof vijf miljoen gulden gaat kosten. De staat zal door middel van subsidies vier miljoen gulden bijdragen. Het kerkbestuur van Houthem zal het reste rende bedrag bijeen moeten brengen. In de tweede fase wordt het kasteel zelf gerestau reerd. Op het eerste oog is het kasteel er minder erg aan toe dan de andere gebouwen van het complex. Er is enige jaren geleden een nieuw dak opgelegd, dat enige bescher ming biedt. Doch ook hier heeft het verval zijn intrede gedaan. Door de kapotte ramen hebben regen en wind vrij spel en ook ver nielingen, door mensenhanden aangericht, hebben hun sporen nagelaten. In een derde fase dient ook de Panthof, de boerderij die aan het kasteel en de kerk vastligt, opgeknapt. Restaureren van dit complex is alleen ver antwoord als er een duurzame en zinvolle bestemming is. In een onbewoond gebouw begint het verval op het moment dat de restauratie voltooid is. Ook moet er voor gewaakt worden dat er voorzieningen wor den getroffen, die in dit landschap niet thuis horen, zoals een woningbouwproject of een pretpark in en rond het kasteel. Ir. K. J. C. Merks Alle leden hebben thuis een acceptgirokaart in de bus ontvangen inclusief de oproep de ook dit jaar weer niet verhoogde contributie vrijwillig wat te verhogen in verband met de extra kosten voor het jubileum. De penningmeester wil deze oproep nog eens in Heemschut herhalen. We laten hem hieronder aan het woord. 'Door uw lidmaatschap van Heemschut hebt u ons steeds in Onze activiteiten ten behoe ven van de bescherming van de monumen ten in ons land gesteund. Wij zijn u daar voor erkentelijk. De contributiebedragen en andere baten en giften, die wij ontvangen, gaan echter ge heel op aan onze aktieve zorg voor de mo numenten. Dit betekent dat wij voor de her denking van het 75-jarig jubileum in 1986, ook al wordt dit, zoals de bedoeling is, op bescheiden voet gevierd, extra middelen no dig hebben. We zouden daarom een beroep op u willen doen ons voor de jubileumviering met een bijzondere financiële bijdrage te steunen. Juist omdat u de monumentenzorg een goed hart toedraagt, zult u willen dat Heemschut ook bij de herdenking van het 75-jarig be staan goed voor de dag komt. Aarzelt u niet. Ook kleine bedragen zijn van harte welkom. Mogen wij op u rekenen? Met dank bij voorbaat'. Zaterdag 10 mei 1986 is het weer Nationale Molendag. Reserveert u die dag als u eens een aantal molens van binnen wilt gaan be kijken en staaltjes van technisch vernuft uit vervlogen dagen wilt bewonderen. Een groot aantal molens zal die dag voor het publiek worden opengesteld. Informeert u tegen die tijd eens bij de plaat selijke Vereniging voor Vreemdelingenver keer (VVV) om te weten te komen waar u die dag naartoe kunt gaan. Er komt uitge breide informatie over. De Nationale Molendag valt samen met de Landelijke Fietsdag van de Algemene Ne derlandse Wielrijders Bond (ANWB). U kunt u voor die dag aansluiten bij een groep je fietsers en van molen naar molen rijden. Natuurlijk mag u ook op eigen gelegenheid molens gaan kijken. De omroepvereniging TROS zal aan beide evenementen die tiende mei ruim aandacht besteden. ROME TEGEN SLUITING H.H. KERK BREDA Het besluit van bisschop Ernst om de Heilig Hartkerk in Breda te sluiten is voorlopig door het Vaticaan verworpen. Het besluit is inmiddels opgeschort. De fraaie negentien de eeuwse kerk, waarover wij in ons vorige nummer nog schreven n.a.v. de mede door ons georganiseerde studiedag over kerken uit deze eeuw, moet dicht, vindt de bis schop. De kosten van onderhoud zouden te hoog oplopen en het aantal parochianen zou zo'n grote kerk niet langer nodig maken. Een groepje gelovigen stak daar een stokje voor en ging over tot bezetting van de kerk. De rechtbank van Breda besliste echter, dat de kerk moest worden ontruimd. Het Supre- mum Tribunale van het Vaticaan dacht daar gelukkig anders over. REDACTEUR/ARCHITECTUUR HISTORICUS. V/M Door het vertrek van één van onze redactri ces is er bij de redactie van Heemschut een vacature ontstaam Voor het opvullen hiervan denken wij aan een architectuur-historicüs(a) al of niet af gestudeerd, die over veel kontakten in de wereld van architectuurgeschiedenis en mo numentenzorg beschikt. Bovendien ver wachten wij een kreatieve inhoudelijke in breng in de redactie van ons tijdschrift. Hij of zij dient verder over een vlotte pen te beschikken. Over een (bescheiden) vergoe ding valt nader overeen te komen. De te besteden tijd kan variëren van een tot twee dagdelen per week. Inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij eindredacteur J, Kamerling tel. 020-225292. Noten 1) Katharina Köver, Johann Joseph Couven, Ein Architekt des 18. Jahrhunderts zwischen Rhein und Maas. Aachen 1983, 10. 2) Katharina Köver: ibid. 11 3) Paul Schoenen, Johann Joseph Couven, Düssel- dorf 1964, 18. 4) Katharina Köver: op. cit.16. 5) Paul Schoenen, op. cit., 14. 6) Paul Schoenen, ibid. 16. Geraadpleegde literatuur: Bulletin KNOB, De Sint-Gerlachuskerk te Hout- hem, jrg. '76, april '77. Deutsche Kunstdenkmaler, Niederrhein Haas, J. A. K. Inventaris van het archief van het Norbertinessenklooster van Sint-Gerlach, Maas tricht '71 Handbuch der Deutschen Kunstdenkmaler, dl. 2 die Rheinlcinde, 38 Heusch, Hermann Der Wylresche Hof in Aachen, Zeitschrift des Aachener Geschichtsvereinsbnd 68, jrg. '56, Aachen '56, 333-359 Keiler, Harald Die Kunst des 18, Jahrhunderts, Berlin '71, 11-23,99-118 Klapheck, Richard Die Baukunst am Nieder-Rhein, Düsseldorf 1916 Köver, Katharina Johann Joseph Couven, Sonder- band IX Aachener Kunstblatter, Aachen '83 Die Kunstdenkmaler der Rheinprovinz, Landkreise Aachen undEupen, 9de bnd II, Düsseldorf 1912 ibidem, Stadt Aachen dl. II en III Mummenhoff, Wilhelm Zur Geschichte des Archi- tekten L. Mefferdatis, Aachener Geschichtsverein, bnd 63, jrg.'50, 26-40 Philippens, H. J. J. Houthems verleden, '83 Rhoen, C. Der stadtische Baumeister Laurenz Mef ferdatis, Aachen 1896 Schoenen, Paul Johann Joseph Couven, Düsseldorf '64 Laurenz Mefferdatis, Stadtsteinmetz und -mau- rer zu Aachen, vom Bauen, Bilden und Bewahren, FesschriftfiirWilly Weyeres, '63,241-253

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1986 | | pagina 14