Franse hulp in Zevenaar Panoven Zevenaar DOE-JONGEREN BOUWDEN LOOPTRAP VOOR UNIEKE PANOVEN In de Zevenaarse buurtschap Ooy staat de steenbakkerij Panoven, eigendom van de gebroeders Kruitwagen, er als een spook huis bij. Eind 1982 is de Panoven aan de Panovenseweg buiten gebruik gesteld door het instorten van de bouwmarkt, waardoor ook een stilte is gevallen over de omringen de terreinen, met de lege loodsen en werk plaatsen. Wie deze unieke oven met zijn ronde vormen en holle ogen aanziet, kan zich nauwelijks voorstellen, dat er tijden zijn geweest, waarin dit produktiecentrum twee miljoen bakstenen per jaar heeft ver vaardigd. De markante panoven, die op een gigantische hooimijt lijkt, heeft in haar al sterk ontluisterde staat wijd en zijd de aan dacht getrokken. Een toekomst voor dit his torisch verleden, in het raam van nieuwe mogelijkheden, speelt vooral bij hen die in dustriële archeologie en historie minnen. Om dat streven indirect gestalte te geven, en tevens om jongeren met een dergelijk indus trieel monument te laten kennismaken, was de panoven opgenomen in de door bond Heemschut georganiseerde 'Doe-vakanties 1985.' METFRANSE SLAG! In het voormalige schaftlokaal spraken we met de groep van negen vrijwillig werkende jongeren, die bezig waren de versleten loop- trap naar de eerste rondgang (frontzijde) te vervangen door een nieuwe opgang. Henk Kleinloog (32) architect uit het land van Heusden en Altena: 'Het zal wel door mijn beroepsinstelling komen als ik opmerk dat de scholieren en studenten geen teke ning kunnen lezen, en ook voor een groot deel eenvoudige technische vaardigheid missen. Dat is ook niet een vereiste voor zo'n kamp. Ze zijn echt wel van goede wil, maar er wordt wel wat van hen verwacht. Daarbij komt dat er vier Franse meisjes, die via internationale verbanden op de zomer- werkkampen opmerkzaam zijn gemaakt, gebrekkig Engels spreken. Zou het in de toekomst verstandig zijn aanmeldingen zon der meer te accepteren'? Een antwoord op de vraag: 'Welke tweede taal spreek je'?', lijkt me niet overbodig, want tenslotte zijn we niet zo vlot met het Frans, zeker niet als het technische zaken betreft! Ook zou het nuttig zijn als er per kamp in ieder geval een paar deelnemers technische vaardigheid bezitten. Joost Heiligers (23) Amsterdam, Leraren opleiding, die door zijn zuster, die vorige jaar deelnam aan een werkkamp in Hilver sum, was geattendeerd op de uitnodigingen voor 1985. In oktober 1983 werd de Werkgroep Redding Panoven Zevenaar opgericht met als doel de Panoven te redden van de ondergang. Hierin hebben ook eni ge Heemschutvertegenwoordigers zit ting. De stichting heeft vele mogelijk heden onderzocht o.a. tesamen met de Van der Lugt Stichting en zal na af loop van het Heemschut-werkkamp haar werkzaamheden beëindigen. De bedoeling is dat een plaatselijke stich ting de gehele restauratie verder na streeft en een bestemming voor de Panoven en haar biotoop verwezen lijkt in de museale sfeer. De Werk groep gaf Leo ter Beke, student bouw kunde TH Delft, opdracht in een sta- ge-rapport studie te maken van de Panoven. De inleiding daarvan volgt hieronder. CONSERVERING PANOVEN ZEVENAAR Historie In het Gelderse rivierengebied zijn, of liever gezegd waren, talloze steenfabrie ken te vinden. De geschiedenis van het steenbokken in Zevenaar gaat terug tot de I5de eeuw en in 1538 is er al sprake van een panoven, een fabriek die dak pannen maakte. !n de 17de en 18de eeuw nam de bedrijfstak een grote vlucht. Het is daarom opvallend dat de enige nu nog aanwezige steenfabriek, de 'Panoven pas in de loop van de 19de eeuw ontstond. De 'Panoven' werd in 1865 inderdaad gebouwd als panoven, waar later een steenoven aan werd toegevoegd. Het huidige gebouw, een steenoven die nog steeds de naam 'Panoven' draagt, da teert uit 1925-1926 en is de opvolger van de oudere steenoven. De 'Panoven' is de laatste nog aanwezige ronde zigzag- oven van Nederland en daarom een uniek stuk cultuurgoed. De steenproduk- tie werd slechts enkele jaren geleden beëindigd, na jaren van intensieve ar beid. Het produkt had een hoge kwaliteit en heeft zich na het inzakken van de bouwmarkt helaas niet kunnen hand haven. Karakteristieke verschijningsvorm van de Panoven te Zevenaar. Het gebouw zelf Het gebouw ziet er uit als een ovaalvor mige tentconstructie, het dak, bovenop de iets terugliggende stenen oven. In de ze massieve stenen onderbouw zijn een 20-tal steenkamers uitgespaard, gegroe peerd rond de in het midden staande schoorsteen. Alle steenkamers staan zig zaggend met elkaar in verbinding, van daar de naam zigzagoven. Het vuur kon zich zo van de ene naar de andere kamer verplaatsen, waar de stenen stonden op gesteld om gebakken te worden. Het was dus een continu-proces. Bovenop de oven, onder het dak, vond de voeding van het vuur plaats met ko len; eerst met de hand, later automa tisch. Rondom de werkvloer lagen de kolen opgestapeld. Het grote dak kan worden beschouwd als afschermer van weer en wind naar binnen toe en ook enigszins van warmte naar buiten. Het is opgebouwd uit 24 grote spanten, die doorlopen van funde ring tot nok. Ze zitten constructief gezien goed doordacht in elkaar, mactr de uit voering is veel te licht. Zowel voor de kleine en de zeer grote overspanningen zijn dezelfde houtmaten gebruikt. Verder is het dak conventioneel gedicht. De sympathie die je voor het gebouw krijgt zit hem vooral in de kleinschalig heid waarmee de verschillende gebouw- delen, zoals spanten en metselwerk, zijn uitgevoerd. Er is veel oog geweest voor details. Verder valt de grote eerlijkheid op in materiaal, constructie en kleur. De combinatie steenmassa met galen - groot dak met overstek heeft een aan sprekende houding, die door de schoor steenpijp nog eens wordt benadrukt. Het gebouw is zacht van karakter.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 9