189 Pieter Oosterhof inspecteert het gootfries van de hervormde kerk van Goutum Foto's: Johan Witteveen, Heerenveen er nog één in augustus en was daarmee voorlopig de laatste die op dete wijze in het nieuw werd gestoken. De Rijksbijdrage in de loonkosten werd van 50 al spoedig op 40 procent gebracht. De lopende, niet-subsidiabele kosten worden betaald uit de 75 gulden abonnementsgeld per project en de inspectie-uurlonen die de Monumentenwacht in rekening brengt. Het tarief van 20 gulden per uur is laag vergele ken met de normale uurtarieven van aanne mers (40 tot 45 gulden). 'Op die manier subsidiëren wij als Monumentenwacht indi rect de monumentenzorg', zegt Zijlstra lachend. Het streven van de Monumentenwacht is de gebouwen tweemaal per jaar te inspecteren. Bij een hoog aantal abonnees als in Fries land is dat natuurlijk voor één ploeg niet bij te benen. Vandaar dat men het daar de laat ste tijd hield op drie inspecties per twee jaar. Met de komst van de tweede ploeg kan de frequentie worden opgevoerd. Zijlstra: 'We hebben nu weer wat ruimte.' Hij zegt het met een knipoog naar die honderden Friese monumentenbezitters die nog niet hun heil zochten bij de Monumentenwacht. NIET KIESKEURIG In hun dagelijks werk nemen de monumen tenwachters kleine onderhoudswerkzaam heden meteen mee. Constateren ze grotere gebreken, dan krijgt de eigenaar het advies een aannemer, leidekker of loodgieter in te schakelen. De monumenten wachters zijn al lerminst kieskeurig. In hun inspectierappor ten maken ze opmerkingen die met heel het uitwendige van het gebouw te maken kun nen hebben, van het voegwerk tot de luid- klokophanging. Maar ook het interieur krijgt vaak even de aandacht. Een opmer king over bijvoorbeeld de aanwezigheid van houtworm in preekstoelen, rouwborden en/of kapconstructies kan veel onnodige el lende voorkomen. 'Lekkage is de grootste vijand van gebou wen', voegt secretaris Herman Zijlstra met nadruk toe. 'Door daken en goten te dichten en afvoeren gangbaar te houden, voorkom je 75 procent van de problemen. In het ver leden kon het vaak jaren lekken, voor ie mand het in de gaten kreeg... De Monu mentenwacht is de eerste vorm van een on derhoudsregeling; later pas kreeg je die spe ciale onderhoudsregelingen voor kerken, buitenplaatsen en kastelen. Dat er vandaag de dag nog steeds kerkvoogdijen zijn die aanhikken tegen het abonnementsgeld van 75 gulden begrijp je niet. Het is toch eigen lijk verkeerde zuinigheid. MUREN BARSTEN De hervormde kerk van Goutum (bij Leeu warden), 15de-eeuws met zadeldaktoren, staat er allerminst florissant bij. En dat niet alleen vanwege de chaos die het opruimen van oude graven rondom het Godshuis nu eenmaal met zich meebrengt. De koster is er druk mee. Monumentenwachter Pieter Oos terhof: 'We zijn hier nu in geen acht maan den geweest. Nóg zo'n periode met nóg zo'n winter en ze kunnen de muren afbre ken. Kijk, ze barsten gewoon kapot.' Hij wijst bezorgd omhoog naar het gootfries, dat binnenkort uit zichzelf omlaag dreigt te komen. Dikke roeken vliegen luid schreeuwend de toren in en uit. Ze hebben er kennelijk vrij spel. De klokken kondigen de middagschaft aan. Als je van 's morgens half zeven on derweg bent, ben je om half een toe aan koffie en een boterham. Een dag eerder zat de ploeg Oosterhuis/Van der Wijk op Ame land. Dus gingen ze al voor zes uur van huis en waren 's avonds met de laatste boot terug en om acht uur thuis. Lange dagen! 'Op Ameland hebben we acht projecten', zegt Oosterhof. 'Dat is te doen. De over tocht duurt niet lang en is ook zo duur niet als naar Terschelling of Vlieland.' Op elk van die beide laatste Waddeneilanden heeft de Monumentenwacht welgeteld één abon nee. Het illustreert hoever de service kan gaan. Maar niet voor niets liet penning meester Cramer 's morgens al doorscheme ren dat er nog een paar méér nodig zijn om de oversteek rendabel te maken. Nu moet er dik geld bij. Ondanks het gure weer met regen en harde wind, en weerman Hans de Jong die het voor Radio Fryslan op 'buiig' houdt, sjou wen de monumentenwachters hun ladders tegen de muur omhoog. Vanuit de dakgoot 'vist' Sjoerd van de Wijk een paar lichte pannenladders aan een haak omhoog. Zo bereiken ze moeiteloos de daknaald, waar door de wind wat gaten zijn gevallen. Zon der het bepaald niet ondenkbeeldige risico door het dak van de Goutumer kerk te gaan. Het dakhout is op veel plekken rot of het ontbreekt zelfs, ontdekte Oosterhof bij het vastmaken van de ladder. Hij sjouwt nu - kennelijk zonder ook maar de geringste hoogtevrees - met een stapel pannen op de schouder door de dakgoot. Hij 'zaait' ze één voor één omhoog naar Van der Wijk, die zojuist het houtwerk met hamer en spijker nog even wat heeft gefatsoeneerd. DEPOT Onder in de toren van Goutum, waar ooit de lastposten op droog brood en water achter slot en grendel werden gezet, ligt nu een voorraadje dakpannen. 'De ene kerk heeft wel zo'n eigen voorraad, de andere niet', vertelt Pieter Oosterhof. Als het moet zorgt de Monumentenwacht zelf voor een hand voorraadje vanuit het eigen hoofddepöt. De stallen en schuur van een gerestaureerde boerderij onder Menaldum doen dienst als opslagruimte voor een grote verscheiden heid aan restauratiematerialen. De Stichting Alde Fryske Tsjerken bewaart er enig kerk- meubilair uit vroeger tijden. De monumen tenwachters doen her en der interessante vondsten, die elders in de provincie bruik baar zijn of het opslaan waard. De boerderij herbergt overigens ook een goed geoutil leerde werkplaats voor winterwerk, waar de Stichting Fryske Mole ook incidenteel ge bruik van maakt. TAKKEBOSSEN Van der Wijk hoort onderin een (ongebruik te) schoorsteen het gepiep van jonge roe ken. Hij suggereert een 'oplossing'. 'Nu nog maar niet wel, met die jonge vogels, erin', reageert de koster. De schoorsteen blijft voorlopig open voor gevederde kerk gangers. De roeken hebben het goed in Goutum. Op de wrakke houten verdiepin gen in de toren komen we verscheidene dik-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 7