208 die vroeger op de eilanden woonden of er konden blijven wonen. Bijzonder aardig zijn, naast afbeeldingen van industriegebou wen foto's van gebouwen, versierd door de altijd zeer koningsgezinde eilanders, van 1898, toen koningin Wilhelmina aan de re gering kwam en de foto's van haar bezoek aan de eilanden in 1901. Uitgeverij: Europese Bibliotheek Zalt- bommel NL ISBN 90 288 3037 5 CIP Prijs: 29,90 OVERIJSSELS NOORDWESTHOEK Dit door A. L. Broer geschreven boek, met prachtige foto's van Duco Broer, geeft een beeld van dat deel van Overijssel, dat 'als een soort forse vogelkop uitsteekt boven het grote lichaam dat Salland en Twente heet' Het gebied heeft altijd, zowel wat landschap als aard van de bevolking betreft, een ge heel eigen karakter bezeten. Dit is een ge volg van haar geïsoleerde ligging: aan de Noordkant ingesloten door Friesland, door Drente aan de Oostkant, de Zuiderzee in het Westen en in het Zuiden door het brede eindpunt van de Gelderse IJssel. Het gebied, met zijn afgelegen dorpen en gehuchten, had tot voor kort weinig contact met de rest van de provincie. Namen als Giethoorn, Staphorst, Genemui- den en Urk zijn tekenend voor de verschei denheid aan nederzettingen in dit gebied. Er komen niet minder dan 7 landschapstypen voor, waaronder wallen-, kraggen- en oe verlandschappen. Het veelzijdige karakter rechtvaardigt de uitgave van dit, met grote liefde voor de streek, geschreven boek. In 97 korte stukjes laat de auteur alle facet ten van dit gebied de revue passeren, zowel wat betreft de natuur, de geschiedenis en cultuur van de streek, steden en dorpen, hier en daar aangevuld met treffende dichtre gels. In zijn hoofdstuk 'Hendrick de Keyser' noemt Broer naast de vele gerestaureerde huizen, die hun herstel danken aan deze vereniging, ook het werk van andere be schermers: 'waar zouden we zijn als Na tuurmonumenten en Heemschut er niet ge weest waren en zijn? Veel van de rijkste schoonheid in ons vaderland zou er dan niet meer geweest zijn of mateloos zijn bedor ven... We kunnen niet dankbaar genoeg zijn voor en niet enthousiast genoeg over het werk dat deze verenigingen doen en deden In de laatste hoofdstukjes stelt de auteur ook de 'politiek' ten aanzien van het behoud van het gebied aan de orde: het voor en tegen van de recreatie, het gevaar van een te groot aandeel tweede woningen in de oude dorpen en de problematiek rond de aanwijzing van dit gebied tot Nationaal Landschapspark. Het enige wat aan dit boekje ontbreekt is een kaartje (van de Overijsselse Noordwest hoek), een euvel waaraan nog altijd vele publicaties lijden. Uitg.: Europese bibliotheek Zaltbommel NL ISBN 90 288 2443 X Prijs: 34,90 MONUMENTEN IN AMSTERDAM fietstochten langs hofjes, 17de-eeuwse grachtenhuizen - oude winkels en koets huizen. Na aanvankelijk fietstochten te hebben ge organiseerd langs allerlei Amsterdamse Mo numenten, leek het de auteur, Hans Tulle ners, bij nader inzien zinvoller om tijdens de fietstochten één bepaald aspect van de Amsterdamse binnenstad centraal te stellen. In deze gids (zie ondertitel) gaat het om vier aspecten. Allereerst een tocht langs de hofjes, waar van Amsterdam er 47 bezit en daarmee de belangrijkste 'hofjesleverancier' is van Ne derland. In de inleiding bij deze tocht gaat de auteur in op de oorspronkelijke funktie van de hofjes, de reglementen die er golden (en gelden) en geeft hij een uitleg van de namen van de hofjes, overwegend afkom stig van de stichtersfamilies. Achteraan de tocht is een volledige lijst van hofjes, met bouwdata, opgenomen. De tocht langs de 17de-eeuwse grachtenhui zen wordt ingeleid met een beknopte, maar duidelijke verhandeling over de gevels en hun relatie tot de erachter liggende ruimten. Achterin dit hoofdstuk een lijst van de minst gewijzigde 17de-eeuwse grachtenhuizen, met data. De fietstocht langs oude winkels voert vanaf de Herenmarkt, Keizersgracht, Reestraat, Paleisstraat, over de Oudezijds Voorburg wal, Warmoesstraat, Gelderse kade en Klo veniersburgwal naar de Munt. Het is verras send hoeveel authentieke winkelinterieurs er zijn behouden (of teruggebracht) op deze route. De tocht langs de koetshuizen leert de toe schouwer hoe de meestal tot woonhuis om gebouwde koetshuizen herkend kunnen worden Het boekje heeft een zeer handzaam formaat en kan tijdens het fietsen in de zak worden meegenomen. Voor een prijs van slechts 12,90 kan iedere Amsterdammer en na tuurlijk ieder ander, zijn stad op aangename en onderhoudende manier beter leren kennen. Uitg.: Sijthoff prijs: 12,90 ISBN 90 218 3304 2 J.K.A. SPOREN VAN BEDRIJVIGHEID Utrechts industrieel verleden Utrecht is een stad met een bijzonder rijk industrieel verleden. De metaalindustrie was er altijd sterk vertegenwoordigd, niet in de laatste plaats door de centrale ligging van Utrecht in het spoorwegnet. Ook van de spoorweggeschiedenis is in de Domstad nog veel te zien. Zwervend door Utrecht komt men vanzelf bij de imposante sluizen in en vlak buiten de stad. Juist aan de oude waterlopen van Vecht en Rijn ontwikkelde zich in de 13de eeuw een grote bedrijvigheid. Houtindustrie, steen bakkerijen en vele andere vormen van nij verheid lieten er hun sporen na. De Weerdsluizen in Utrecht De auteur - Kees Volkers - heeft zich niet alleen beperkt tot wat er nog te zien is, maar heeft ook de sociale en economische context aangegeven. Een fietstocht met kaart geeft u de mogelijkheid met eigen ogen de sporen van bedrijvigheid te aanschouwen. Rijk geïllustreerd; 80 pag. Uitg.: Stichting Ma trijs, Utrecht. EEN BIJZONDER AANBOD voor leden van Heemschut. JONGERE BOUWKUNST IN OVE RIJSSEL, 1840-1940 Een groot deel van de ons omringende be bouwing is niet ouder dan 100 a 150 jaar. Vaak minder opvallende gebouwen dan hun 17de- en 18de-eeuwse voorgangers, maar zeker niet minder fraai: nu eens statig en strak, dan weer rijk gedecoreerd, de ene keer deftig en burgerlijk, een andere keer bizar en excentriek. Opvallend is de bonte verscheidenheid aan stijlen en vormen in een tijdsbestek van ongeveer 100 jaar. Heemschut besteedt veel aandacht aan deze z.g. Jongere Bouwkunst. In november 1985 zal dit boek over Jongere Bouwkunst in Overijssel uitkomen. Het verschijnt tegelijk met de opening van een tentoonstelling hier over in het Provinciaal Overijssels Museum in Zwolle (november tot februari). Na een algemene inleiding over de nieuwe stijlen en soorten gebouwen die voorkomen, wordt door de auteurs een aantal onderwer pen in aparte hoofdstukken behandeld: - de Zwolse singelbebouwing, wie woon den er en hoe lieten de bewoners hun huizen bouwen; - de Twentse fabrikantenbuitenplaats, al leen recreatief of waren er ook economische belangen; - de kunstwerken in het landschap: brug gen, kanalen, sluizen, stuwen enz.; - en tenslotte het Nieuwe Bouwen in Zwol le, aan de hand van het werk van de archi tect Wiebenga. Dit boek is het eerste dat een overzicht geeft van Jongere Bouwkunst in Overijssel en is als zodanig een belangrijke bijdrage aan de Overijsselse architectuurgeschiedenis. Het is rijk geïllustreerd en telt 104 pagina's. Onder redactie van Koos de Jong en Heero Meindersma. Uitg. Stichting Matrijs, Utrecht. EEN BIJZONDER AANBOD voor leden van Heemschut. Zie aanbiedingen bro chure.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 26