Nieuwe opzet kunstreisboek voor Nederland 207 motieven langs gewelfranden. Zo mogelijk zijn deze hersteld en bijgewerkt. Slechts een tipje van de sluier is opgelicht om u een indruk te geven wat dit boek omvat. Niet alleen de tekst is boeiend, maar het fraaie en overvloedige illustratiemateri aal maakt deze uitgave tot een waardevol bezit. Het boek is voor 39,50 te verkrijgen bij Joh. Enschedé te Haarlem, postbus 114, 2000AC HAARLEM. (Reductieprijs zie 'Aanbiedingen') J.F.S. Apart deel per provincie Vanaf dit najaar t/m 1988 zal een geheel herziene uitgave van het bekende Kunstreis boek voor Nederland het licht zien. Het zal in elf delen verschijnen, van iedere provincie een apart deel. Het eerste deel van het oorspronkelijke Kunstreisboek ver scheen in 1940, sindsdien is het - eerst in vier delen, later samengevoegd in één - verschillende malen herdrukt, het laatst in 1977. Hoewel deze laatste druk een belangrijk uit gangspunt voor de nu- verschijnende editie was - met name wat betreft de oudere archi tectuur - koos men voor een andere opzet, omdat er intussen veel veranderd is in de manier waarop wij het landschap en de ge bouwde omgeving ervaren. Waar nodig worden relaties gelegd met de algemeen- historische, sociaal-economische, histo- risch-geografische en stedebouwkundige ontwikkelingen. Per deel is een algemeen historische inlei ding opgenomen die voor de betreffende provincie in haar geheel typerend is of van belang. Elke plaatsbeschrijving begint ook met een eigen inleiding, vaak met een plattegrond. Het Kunstreisboek komt tot stand onder su pervisie van de Rijkscommissie voor de Monumentenbeschrijving en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Uit deze instan ties werd een redactiecommissie samenge steld bestaande uit: Drs. D. Bolten, drs. F. J. L. van Duim, mw drs. C. L. van Gro ningen, drs. H. C. Hekker, drs. R. de Jong en prof. dr. C. J. A. C. Peeters. De auteur van de delen Zeeland en Zuid- Holland is drs. Peter Don. Deze zullen op 30 oktober, resp. 15 november a.s. door Minister Brinkman van W.V.C. aan de commissarissen der Koningin Dr. C. Boer den, resp. Mr. M. Vrolijk worden overhan digd. De prijzen van de delen zullen - afhankelijk van de omvang - variëren van 25,- tot 49,-. HET HUYS IN 'T BOSCH Het koninklijk paleis Huis ten Bosch his torisch gezien Dit boek, geschreven door de conservator van de kunstverzameling aait het Koninklijk huisarchief te Den Haag, Marten Loonstra, is de eerste publicatie in boekvorm over het paleis, waar de Koninklijke familie zich sinds 1981 heeft gevestigd. De auteur be steedt zeer veel aandacht aan belangrijke historische gebeurtenissen, die in het paleis hebben plaatsgevonden en beschrijft uitge breid hoe de opeenvolgende bewoners het paleis gebruikten en aanpasten; derhalve wordt in dit boek vooral de aandacht geves tigd op de interieurs, de inrichting van de verschillende vertrekken, met name die van Amalia van Solms (1602-1675), die 'door hun ostentatieve rouwdecoratie de herinne ring aan de grote Frederik Hendrik levend moesten houden'. Na zijn dood in 1647 werd besloten, terwijl de bouw van het paleis nog in volle gang was, om de grote middenzaal aan zijn nage dachtenis te wijden. Jacob van Campen ont wierp deze 'Sael van Oranje', die met zijn prachtige schilderingen van o.a. Jacob Jor- daens, het paleis Huis ten Bosch tot zo iets bijzonders maakt. Was het aanvankelijk bedoeld als zomerre sidentie, na de dood van Amalia krijgt het steeds meer een permanent karakter onder de Prinsen Willem 111, IV en V. De eerste liet al direkt het huis en de tuin veranderen, de laatsten beschouwden het paleis echt als hun familieonderkomen. Uitvoerig beschrijft Loonstra de grote 18de- eeuwse verbouwingen onder Prins Willem IV, waarbij het belangrijkste de toevoeging van de twee zijvleugels was, ontworpen door Daniël Marot. In een apart hoofdstuk worden voorts de Staatsievertrekken in hun huidige staat be schreven. Wat betreft het exterieur waagt de auteur zich aan een vergelijking met het Italiaanse Classicisme van Palladio en Sca- mozzi en neemt hij zelfs aan dat de Villa Badoer van laatstgenoemde als voorbeeld voor het ontwerp van Huis ten Bosch heeft gediend voor Pieter Post. In architektuurhistorische kringen is nog al tijd de invloed van deze Italiaanse architec ten aan discussie onderhevig: de enige ver gelijking die men hier kan maken, en die de auteur ook maakt, is die wat betreft de cen- traalbouw en de 'salie a 1'Italienne' (DE Oranjezaal) van het paleis, een meer dan één verdieping hoge zaal, bekroond door een koepel op een trommel, zoals die ook voorkomt in Palladio's Villa Rotonda. Verder is het paleis Huis ten Bosch een typisch voorbeeld van het Hollands Classi cisme, met een strak en sober uiterlijk van baksteen met de zo typerende natuurstenen festoenen en cartouches in de frontons. Het zeer onderhoudende boek, dat per pagi na vergezeld gaat van een Engelse verta ling, bevat veel fraaie afbeeldingen, ook in kleur, waaronder een aantal nog niet eerder gepubliceerde tekeningen, prenten en plat tegronden. Uitg: Walburg Pers Zutphen J.K.A. ISBN: 90 6011 3985 Prijs: F1 49,50 CAFÉ SCHALK herberg-verenigingsgebouw-sportschool Dit boekje, geschreven door twee be stuursleden van de Vereniging Hardinxveld- Giessendam, de Heren Drs. P. den Greejc en A. van der Plas, gaat over het belangrijke pand Peulenstraat 219, het voormalige café Schalk. In verband met bestaande plannen tot reali sering van een winkelcentrum wordt het pand met sloop bedreigd. Het Bestuur van de Vereniging wil met de publicatie van dit historische werkje bijdra gen aan het behoud van dit markante bouw werk en biedt in dit boekje dan ook enkele alternatieve gebruiksmogelijkheden. Het is te bestellen voor 12,50 portokosten 2,30) bij het historisch Informatiecen trum, de Bondsspaarbank, Peulenstraat 198 en bij de heer Coenraads te Boven-Hardinx- veld. HET AGNIETENKLOOSTER TE ELBURG In samenwerking met de Woningbouwvere niging 'De betere woning' werd dit boekje uitgegeven door de Oudheidkundige Ver eniging 'Arent Thoe Boecop', een Vereni ging die zich ten doel stelt om kennis van en interesse in de geschiedenis van Elburg te bevorderen en het behoud van het karakter van Elburg, in het bijzonder de oude kern. - In deze uitgave wordt verteld over de ge schiedenis van het klooster, over talloze be stemmingen, die het complex in de loop der jaren gehad heeft en over de verschillende restauraties die het onderging. Ook wordt er verslag gedaan van archeologisch onder zoek en wordt de kloostertuin beschreven. Prijs: DE OOSTELIJKE EILANDEN VAN AMSTERDAM IN OUDE ANSICHTEN De drie oostelijke eilanden Kattenburg, Ui lenburg en Oosterburg, nu begrensd door Kattenburgerstraat, Kattenburgergracht, Witteburgergracht en Czaar Peterstraat, hebben vanaf hun ontstaan in het midden van de 17de eeuw, altijd een eigen sfeer gehad, die echter voor de drie eilanden on derling weer heel verschillend is. Katten burg was vanouds het eiland van de Admi raliteit. Het oude Zeemagazijn, nu scheep vaartmuseum, staat nog altijd als een fort voor het voormalige eiland. Wittenburg bleef sinds 1657, toen er een particuliere scheepswerf werd gebouwd door Jan Witheyn, bestemd voor de particu liere scheepsbouw. In 1669 werd de Ooster- kerk (van Daniël Stalpaert?) hier gebouwd, waarvan vorig jaar de restauratie gereed kwam. Oosterburg is met zijn handel, scheepvaart en industrie altijd het drukst van de drie eilanden geweest. Tussen 1697 en 1698 werkte de Russische Tsaar Peter de Grote in de scheepstimmerwerven van het Oost In disch Zeemagazijn, waarbij hij bij vertrek het hier gebouwde schip 'Amsterdam' ca deau kreeg. In 1953 werd het wederopbouwplan-Ooste- lijke Eilanden door de Gemeenteraad goed gekeurd. Sindsdien is er uiterlijk veel aan de eilanden veranderd. Juist daarom is de uit gave van dit boekje zo belangrijk voor hen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 25