Gelderland 205 Nijkerk: Het gaat hier om het behoud van het stoomgemaal Hertog Reynout (zie Heemschut oktober 1984 blz. 212). Dit ge maal uit 1882 is functioneel in 1983 vervan gen door een electrisch gemaal. Het valt nomen worden met de heer Ph. Kroon, Kie vitslaan 25, Nijkerk, 3862 LE Nijkerk, tel. 03494-57399. De Stichting Stoomgemaal Arkemheen heeft van het HEEMSCHUT-HOEGEN- FONDS een bescheiden bedrag ontvangen als bijdrage in hetzij een videoproductie het zij een diapresentatie over de wijze waarop de restauratie van het stoomgemaal in zijn werk is gegaan. Deze presentatie zal kunnen plaats vinden in een op te zetten bezoekers- onder de stichting stoomgemaal Arkem heen, die werd opgericht in 1984. In 1985 is op particulier initiatief een vereniging Vrienden van Hertog Reynout opgericht om een extra bijdrage te leveren tot herstel zo wel van vorm als functie van dit stoomge maal. Indien men lid of donateur wil wor den van deze vereniging kan contact opge- centrum. Heemschut houdt u op de hoogte! Zutphen: De stichting Wijnhuis fonds brengt Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge voor het voetlicht, die 50 jaar lang, waarvan tiental len jaren als secretaris penningmeester, voor dit fonds jaren heeft gewerkt. Hij heeft geijverd voor het herstel van meer dan 80 oude gebouwen in Zutphen, welke stad met 374 geregistreerde monumenten de eerste monumentenstad van Gelderland is. Hij ontving de legpenning met oorkonde in het monumentenjaar 1975 en de zilveren anjer in 1978. Naast het Wijnhuis fonds wil men nu het 'De Jonge fonds' stichten, waarbij aan een streefbedrag van ƒ200.000,- gedacht wordt. Met dit 'De Jonge fonds' fonds' wil men tevens de nagedachtenis eren van Jhr. Mr. B. de Jonge, oprichter van het Wijnhuis fonds in 1927, alsmede die van Jhr. Mr. C. C. de Jonge, burgemeester van Zutphen, die eveneens voorzitter van het Wijnhuis fonds was van 1952 tot 1957. Er wordt een bijdrage gevraagd op de AMRO-rekening 44995540, t.n.v. de Stichting Wijnhuis fonds onder vermelding: gift De Jonge fonds. In het Zutphens dagblad van 3 juni 1985 is een uitvoerig interview met de jubi laris verschenen. De Agnietenhof is een voorbeeld van fraai herstel waarvoor deze heeft geijverd. Hij noemt ook de architecten A. A. Kok en zijn zoon IJsbrand die destijds ingeschakeld zijn bij de restauratie van het Bolwerk uit 1549. De Jonge is verder ongerust over de decen tralisatie van de monumentenzorg. Een mo numentenverordening is er in Zutphen niet en ook geen samenhangende visie op be houd van het Stadsschoon. Wat zal de ge meente nu met de verkregen 'vrijheid' doen? De restauratie van de Agnietenhof te Zutphen is één van de zaken waarvoor Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge zich inzette

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 23