Nieuws uit de provincies Noord-Holland Zuid-Holland 204 Amsterdam. Burgemeester en Wethouders zijn accoord gegaan met het actieplan voor bedreigde woonhuismonumenten, dat door de wethouder voor Monumentenzorg, drs. E. Heerma, is ingediend. Indien de desbe treffende raadscommissie dit oordeel volgt, zal het herstelplan nader worden uitge werkt. Er is een inventarisatie gemaakt van de in hun voortbestaan bedreigde rijksmonumen ten. Daarbij gaat het om 234 monumenten, waarvan er 40 van de rijkslijst kunnen wor den afgevoerd. Van de 194 te herstellen monumenten liggen er 91 in stadsvernieu wingsgebieden (Jordaan, Haarlemmerbuurt, Bethaniënbuurt, Nieuwmarktbuurt en Oos telijke eilanden) en 103 daarbuiten. De her- stelkosten zijn globaal begroot op 68 mil joen gulden. Het herstelplan beoogt een halt toe te roepen aan het verval van het monumentenbestand in de binnenstad en draagt verder bij aan het versterken van de woonfunctie in de binnen stad. Medewerking van particuliere eigena- Hercngracht 300, één van de verwaarloosde monumenten in Amsterdam die zullen worden gered. Foto: B. Wessels, Amsterdam ren is een belangrijke voorwaarde. De ge meente zal daartoe stimuleren door middel van het verlenen van restauratiesubsidies en bijdragen in de kosten van woningverbete ring. Er wordt naar gestreefd het actieplan in 5 jaar uit te voeren. Het actieplan moet als een inhaaloperatie worden beschouwd, aangezien in de jaren tot 1978 gemiddeld 200 restauraties per jaar werden uitgevoerd en momenteel niet meer dan 60 per jaar. Oorzaak van deze,sterke daling is de gewel dige prijsstijging van het onroerend goed in de periode 1975-1978 en de daarop volgen de instorting van de woningmarkt. Daar naast zijn de subsidiestops van het Rijk de bet aan de ontstane situatie. Uitgaande van een aantal van 7000 be schermde monumenten in Amsterdam - stelregel is dat elk Amsterdams woonhuis monument éénmaal in de 100 jaar ingrij pend moet worden hersteld - zouden jaar lijks 70 monumenten moeten worden aange pakt. Daarnaast heeft de ervaring geleerd dat elk huis éénmaal in de 40 jaar groot onderhoud behoeft. Daarmee rekening hou dend zouden er jaarlijks 250 algehele en partiële restauraties moeten worden uitge voerd. Een der eerste woonhuismonumen ten die zullen worden aangepakt is Heren gracht 300, eigendom van de Amsterdamse Mij. tot Stadsherstel N.V. In het maart/ april-nummer 1984, het z.g. AMSTER- DAM-nummer, is (op pag. 58 e.v.) aan deze categorie verwaarloosde monumenten aandacht besteed door drs. J. G. M. Dek kers, Hoofd van het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg. Amsterdam: De Stichting Diogenes als monumenten restaurerende instelling be staat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan is een gedenkpenning uitgegeven, waarop de heer H. J. Zantkuijl staat afgebeeld die, verbon den aan het Gemeentelijk Bureau Monu mentenzorg, veel adviezen aan de stichting heeft verstrekt. Op de voorzijde ziet men diens profielportret, in het randschrift 'Henk Zantkuijl monumentenzorger van Amsterdam' en op de keerzijde zijn oog in brilrand, met de tekst 'oculo experto arcana patent', 'voor zijn ervaren oog liggen de geheimen open', gevat in een kwab-oma- ment waarin passer en schietlood zijn ver werkt.' De Stichting was voornamelijk werkzaam aan het woonhuisherstel in de Jordaan. Zij restaureerde o.a. het Claes-Claesz Hofje, met als doel woningen voor kunstenaars te creëren. Ook voltooide de stichting restauraties in de buurt tussen Spiegelgracht, Prinsengracht, Reguliersgracht en Lijnbaansgracht, alsme de in de Bethaniënbuurt. In 1980 werd een Europa Nostra Award toegekend als onderscheiding voor het bin nenstadsherstel. De in brons gegoten pen ning, die vervaardigd werd door Geurt Brinkgreve, de naam van de man met wie Diogenes al die 25 jaren nauw verbonden is geweest, is te verkrijgen bij de Vereniging Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, Sloterkade 21, 1058 HE AMSTERDAM. De prijs is 75,-. Rotterdam: In 'Koppelstuk' nummer 4 - 1985 het Bedrijfs- en Personeelsblad Drin kwaterleiding Rotterdam staat een artikel over watertorens in Nederland. Van de 300 gebouwde torens zijn er nog ongeveer 200 over. Ruim 120 jaar geleden werden de eer ste torens gebouwd. Het hoogliggende wa terreservoir dient voor een constante en ge lijkmatige druk op het waterleidingnet. Sinds 1920 zijn de stoompompen om het water omhoog te brengen door electrische vervangen. Moderne hogedrukpompen kun nen de watertoren functie overnemen. Ge volg is dat er torens worden gesloopt of verbouwd, voorbeeld van het laatste is de toren aan de Honingerdijk te Rotterdam (zie Heemschut mei 1985 blz. 96). Verschillen de stijlen kan men er aan aflezen, de oudste tonen massieve ronde of hoekige vormen, vaak met klassieke ornamenten versierd, la tere hebben het z.g. uitkragende reservoir, ook wel Intze reservoir genoemd. Ook wer den opengewerkt onderstukken toegepast en tenslotte vragen wij aandacht voor de futu ristische toren te Eindhoven met 3 bollen als waterreservoir naar een ontwerp van W. G. Quist. Soms hebben watertorens een architectuur historische waarde. Wil men ze behouden dan is herbestemming noodzakelijk; zo werd de watertoren te Breda in 1975 omge bouwd tot een kantoor met 7 verdiepingen en die van Zaltbommel tot weekend-verblijf en dan natuurlijk die van de Honingerdijk tot kantoor en wooneenheden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 22