Heenjsctyut akfie Plateau Margraten Oud-Aalden Gemeente Zweeloo Hengelo (O) Heusden Gemert 202 Zoals geïnteresseerden zullen weten, werd bij Koninklijk Besluit (K.B.) van 19 juni 1985 het beroep van de ENCI tegen de wei gering concessie te verlenen voor het win nen van kalksteen op het plateau van Mar graten, ongegrond verklaard. In het K.B. worden nog eens alle waarden van dit gebied (onderdeel van het proefge bied Nationaal Landschapspark Mergel land) opgesomd, zoals de landschappelijke, cultuurhistorische, natuurwetenschappelijke en recreatieve. Tegen het verlenen van de ontgrondingsver gunning voor een 433 ha groot deel van dit prachtige landschap, heeft o.a. Heemschut zich altijd sterk verzet. De Minister van Verkeer en Waterstaat schreef vervolgens aan de Voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer dat 'voor het verlenen van een ontgrondingsvergunning voor kalksteenwinning op het Plateau, zoals gevraagd door de N.V. Enci, in elk geval thans geen voldoende termen aanwezig worden geacht'Voorts: 'Momenteel is in voorbereiding een lande lijke beleidsnota voor het lange-termijnbe- leid voor de oppervlaktedelfstojfenvoorzie- ning in Nederland. Het is de bedoeling in het kader van deze nota een lange-termijn- beleid te presenteren omtrent de kalksteen- voorziening voor onder meer de cementbe- reiding, waarmede aan het bedrijfsleven concreet zicht wordt gegeven op de moge lijkheden van kalksteenwinning op langere termijn. Naar verwachting kan de N.VEN CI nog gedurende ca. 20 jaar kalksteen winnen in de St. Pietersberg. De landelijke beleidsnota zat op dit punt betrekking heb ben op een substantieel langere periode dan 20 jaar. De voornoemde landelijke beleidsnota zal na bestuurlijk overleg met de provincies, inspraak en advisering, aan u worden aan- geboden, naar verwachting in de loop van 1986. De Kamer zal zich daarover kunnen uitspreken voordat op basis van een eventu ele vergunningsaanvraag een beslissing wordt genomen over het aan snee brengen van een nieuw gebied voor de kalksteenwin ning voor de cementindustrie Het is dus van groot belang, dat bij de behandeling van deze landelijke beleids nota in de respectievelijke Kamers zono dig opnieuw gewezen wordt op het on aanvaardbare van een dergelijke aantas ting. Naar aanleiding van het verlenen van een verklaring van geen bezwaar door G.S. van Drenthe voor de bouw van een ligboxenstal annex machineberging op het perceel Oud- Aalden 8, maakten wij op grond van de wet AROB bij dit college bezwaar. Onder nadrukkelijke verwijzing naar het ge stelde in de bezwaarschriften onzerzijds destijds gericht aan het College van burge meester en wethouders van Zweeloo voeg den wij nog het volgende van principiële aard toe: De visueel-ruimtelijke aantasting van het dorpsgezicht Oud-Aalden, die deze voorge nomen bouw zal bewerkstelligen, verdraagt zich niet met het factum beschermd dorps gezicht. Bouwen in dat geval is nu eenmaal onderworpen aan restrictieve planologische maatregelen, hetgeen voor het ruimtelijk in- richtings- en vormgevingsbeleid zowel functioneel als structureel consequenties be hoort te hebben. De effectiviteit van de be scherming en het behoud van het bescherm de dorpsgezicht is in het geding. Wij zijn van oordeel dat een bestem mingsplan ter bescherming van een be schermd dorpsgezicht niet telkenmale bij gelegenheid herzien behoort te worden, ook vanwege het gevaar van ongewenste prece dentwerking. Het publieke belang dient te prevaleren boven het private belang. Heemschut schreef B W de plannen om op het terrein Deldenerstraat hoek Tuin dorpstraat een woningbouwproject te reali seren, waarbij de aldaar staande villa zou moeten verdwijnen, te betreuren. De villa en omgeving vormen een fraai ge heel, dat goed aansluit bij het naburige N.H. Kerkgebouw; beide gebouwen zijn opgetrokken in neo-classicistische stijl (het huis is gebouwd in de jaren 1860-1870 door de hengelose architect Boll). Ook is nog een groot deel van de oorspronkelijke tuin, met o.a. oude eiken, aanwezig. Afbraak van het pand zou een groot verlies betekenen voor het aan historische gebou wen arme Hengelo, reden waarom wij het College verzochten de dreigende sloop van dit belangrijke historische pand met alle ten dienste staande middelen te voorkomen. Met toepassing van art. 19 van de Wet R.O. willen B. en W. een nieuw plan voor de reconstructie van De Oude Wiel in de Vesting realiseren. Tegen deze vrijstel lingsprocedure heeft Heemschut bezwaren, omdat verschillende voorschriftregelen van het bestemmingsplan niet in acht worden genomen en ten onrechte geen advies is ingewonnen van de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. Heemschut is tegen de aanpak van het ge meentelijke reconstructieplan'van De Oude Wiel en heeft daarom een alternatief plan ontwikkeld, dat: - naar zijn mening, veel beter past in de Vesting Heusden als monument en geen schade veroorzaakt aan het beschermd stadsgezicht; - niet in strijd is met de uitvoeringsbepalin gen van het bestemmingsplan; - goedkoper is dan het plan van het College. Heemschut wil vasthouden aan een opzet die uitgaat van de oorspronkelijke plannen (die verlaten zijn vanwege de te hoog ge raamde kosten), waarbij het Wiel wordt in gericht voor scheepjes van beperkte afme ting, er eens keersluis in de toegang van de Maas wordt gemaakt en de westelijke dijk van het Wiel wordt afgegraven waardoor een beter contact met de oude stadskern wordt verkregen Het reconstructieplan van het College houdt daarentegen onder meer in, dat de waterpar tij bij de Bossche Poort wordt gedempt, waardoor de daarbij gelegen historische brug functieloos en derhalve zinloos wordt. Naar aanleiding van artikelen in de pers over de bouw van een nieuw arbeidsbu reau aan het Binderseind, waaruit wij be grepen dat daarvoor een rechthoekig, uit de toon van deze straatwand vallend, gebouw werd ontworpen, richtten wij ons tot B. en W. Gezien de historische en beeldbepalende bebouwing van het Binderseind, maken wij ons ernstige zorgen over een dergelijke in-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 20