Landelijke Heemschutdag 's-Hertogenboscn 201 SEPTEMBER 1985 Aangezien ondergetekende voor het eerst deelnam aan de landelijke Heemschutdag en bovendien de stad 's-Hertogenbosch nauwe lijks kende, besloot zij vanaf het station een keurige heer in jagersgroen te volgen. Zo doende werd zonder probleem de St. Joseph kerk bereikt, waar de Heemschutdag ge opend zou worden. Bij binnenkomst viel in het portaal van de kerk meteen de grote bedrijvigheid in en de belangstelling voor de Heemschutstand op, zodat na enig dringen de koffie werd bereikt. Het schip van de sombere, maar prachtige kerk was geheel gevuld met Heemschut leden, gezeten aan de vele tafels, die tussen de middag voor de lunch zouden worden gebruikt. Tussen de tafels liepen onze Bos sche gastheren heen en weer, waaronder ondergetekende direct mr. H. Bergé ont waarde, die, zoals aan diens echtgenote moest worden toegegeven, precies leek op zijn foto uit het 's-Hertogenboschnummer van Heemschut. Nadat de microfoon op de preekstoel was geplaatst bleek wethouder Van de Berg die het openingswoord sprak goed te verstaan. Deze memoreerde allereerst het 800-jarig bestaan van de stad, waarna hij overging op het Bossche binnenstadsbeleid en de be scherming van het cultuurbezit, waarbij Heemschut een belangrijke rol speelt. Vanaf 1970 is het behoud en herstel van de binnenstad van 's-Hertogenbosch zodanig gestructureerd aangepakt dat er sprake is van een nieuwe bloei. Dit wil echter niet zeggen dat de problemen geheel zijn opge lost; integendeel, er is nog een lange weg te gaan: voor de markante gebouwen is nog 50 miljoen nodig, voor het herstel van de histo rische infrastructuur (het restaureren van de bebouwing aan de Binnendieze en het her stel van de stadswallen) is nog minstens 45 miljoen nodig. Daarbij komt in de toekomst nog een grote onderhoudspost voor de Stadskerken, waarin de Bond Heemschut om ondersteuning werd gevraagd. Men hoopt in 's-Hertogenbosch dat het Rijk positief zal staan ten opzichte van de aange vraagde subsidies. Nadat Burgemeester Van Zwieten en Heem schutvoorzitter Hamm de leden welkom heetten, ging voorzitter Bergé van onze pro vinciale commissie in op het thema van de dag: 'een middeleeuwse stad in de 20ste eeuw' Met name het invoegen van moderne be bouwing in de historische binnenstad kreeg de aandacht. Bergé noemde hierbij een paar voorbeelden van mislukkingen zoals o.a. de Algemene Middenstandsbank, het V D- gebouw en het Postkantoor. Bij restauraties en aanpassing aan een nieu we functie zijn er echter ook gelukkiger ingrepen te noemen: het restaureren van de stadsmuren, herstel van de Citadelkazerne, Huize de Put (Hendrick de Keyser), de Cla- rastraat en het Havenkwartier. Juist in deze gevallen heeft Heemschut zijns inziens zeer nuttig werk verricht. Na een applaus van de aanwezigen voor de Het Gouvernementspaleis te 's-Hertogenbosch, in 1768-1769 gebouwd door de Haagse bouwmeester Pietcr de Swart. Dit classicistische paleis, met zijn mooie verhoudingen en prachtig beeldhouwwerk, wordt op dit moment verbouwd en vergroot door architect W. Quist ten behoeve van het toekomstige Brabants Museum, (foto Rijksdienst Monumentenzorg) Heer van Dinten, die garant stond voor de organisatie van de dag', formeerde men bui ten de kerk de groepen, die de verschillende grote monumenten van de stad zouden gaan bezichtigen. Het is voor ondergetekende niet mogelijk om van al deze bezoeken aan de monumen ten een impressie te geven, omdat zij, net als iedereen slechts één gebouw bezocht. Wel zag haar groep, op weg naar het Gou vernementshuis, al na enkele minuten de 'Sint-Jan groep' op de Parade in volle aan dacht het gezicht naar de Hemel heffen. De rondleiding door het Gouvernementspa leis, door restauratie-architect W. Quist, was alleszins de moeite waard. Deze lichtte de plannen toe voor de verbouw en aanpas sing van dit prachtige I8de-eeuwse paleis voor het Brabants Museum. Helaas had de heer Quist geen tekeningen van de nieuw bouw bij zich, maar in een toekomstig Heemschutnummer zal hieraan aandacht worden besteed. Na dit bezoek nam iedereen deel aan een stadswandeling, waarna de lunch werd ge bruikt in de St. Joseph kerk. 's Middags stond er een aantal lezingen op het programma; ondergetekende had geop teerd voor de lezing van stadsarcheoloog Janssen, die de redactie had van het uitste kende boek 'Van bos tot stad' (zie recensie julinr.) en de inhoud hiervan voor een groot deel in zijn lezing had verwerkt, daarbij op meesterlijke wijze het tegenstribbelend dia apparaat in toom houdend. Janssen wees op het feit dat er een groot gebrek bestaat aan geschoolde archeologen in 's-Hertogen bosch, hetgeen voortvloeit uit het feit dat de stad nu een van de kleinere gemeentes is, en dus niet in aanmerking komt voor het aan stellen van meer archeologen, terwijl het in de Middeleeuwen een van de grootste ste den was en er derhalve juist zeer veel op te graven valt. Ook het publiceren van de opgravingen vraagt om meer mankracht. Op dit moment moet deze in archeologisch opzicht zo be langrijke stad zich behelpen met een jaar lijks bedrag van 100.000,-, inclusief de salarissen van de twee archeologen (waar van Janssen de enige aangestelde stadsar cheoloog is). De Heemschutdag werd voor ondergeteken de afgesloten met een boottochtje over de Binnendieze. Slechts een deel van de over- bouwingen van dit riviertje is gerestaureerd, maar men krijgt toch een aardige indruk van dé toekomstige toeristische attractie van de stad: over een jaar zal het mogelijk zijn om onder een groot deel van de binnenstad door te varen. Na een kop thee met Bossche koek in de St. Joseph kerk toog iedereen huiswaarts. On danks het feit dat men maar een deel van het aangebodene kon volgen op deze dag, heeft men op zeer onderhoudende wijze een beeld gekregen van de problematiek van de Bos sche binnenstad, al kijkend naar haar mooie monumenten en luisterend naar de vaak boeiende uitleg van onze Bossche gast heren J.K.A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 19