i éÊÈsmmmKÊÊm Ton Koot-penning fmik panden. Eind december bedroeg het leden bestand 1924. De prominente oud-voorzit ter J. M. Haga overleed op 29 augustus, 93 jaar oud. Van 1953 tot 1968 heeft hij deze functie bekleed. Stichting Menno van Coehoorn Het zal bekend zijn dat deze Stichting zich bezig houdt met de instandhouding van ou de, buiten militair gebruik gestelde, ves tingwerken in Nederland en ook daarbuiten, mits gekoppeld aan een Nederlands ver leden. In het Jaarboek wordt ook melding gemaakt van het aantal vestingsteden dat, zeker dankzij het bestaan van de Vereniging, van de overkoepelende Europese monumenten organisatie Europa Nostra, onderscheidin gen heeft gekregen, zoals in 1978 Heusden, in 1979 Willemstad, in 1980 Brielle, in 1981 Klundert en in 1984 Bourtange. Het boek is fraai uitgevoerd, ruim 180 bladzij den zijn aan het genoemde onderwerp ge wijd, teveel om in deze rubriek tot leven gebracht te kunnen worden. Voor belangstellenden zij verwezen naar het correspondentieadres: Postbus 110, 5060 ACOISTERWIJK, tel. 04242-82346. Het Utrechts Monumentenfonds In 1984 had het fonds 2207 begunstigers. Het bezit bestond uit 56 panden waarin na restauratie 85 wooneenheden konden wor den gerealiseerd. Verder nog een aantal in erfpacht verkregen en uitgegeven panden, zodat nog eens 43 woon- en werkeenheden aan het geheel konden worden toegevoegd. In 1966 is de stichting begonnen en het ging redelijk goed tot 1979. De gemeente heeft in de daarop volgende Eén van de twee bij Springweg 65 behorende achterhuizen in de staat waarin zij door het Utrechts Monumentenfonds werden verworven Foto: Gemeentelijke fotodienst jaren het fonds gesteund wegens de stijgen de rentelasten. Men hoopt dat de gemeente met 150.000,- per jaar wil blijven bij springen om de zaak gaande te kunnen hou den. Men mag de moed van de stichting prijzen bij het bekijken van het achterhuis van Springweg 65, zie nevenstaande foto. Begunstigers van het fonds kunnen nomi naal 10,- per jaar of 250,- ineens over maken op postgirorekening 427215 De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland Vooral nu deze vereniging dit jaar 80 jaar bestaat, is het nuttig aandacht te schenken aan haar jaarverslag 1984 waarin weliswaar een terugloop van het ledental van ruim een kwart miljoen tot 238.000 wordt vermeld, doch waarin ook door de (eerder in Heem schut vermeld) meest spectaculaire aanko pen in de geschiedenis van de Vereniging de mijlpaal werd bereikt van 50.000 ha natuur- en landschap in eigendom en beheer. In 1984 werd de discussie binnen de vereni ging over toekomstig bosbeheer afgesloten, waarbij gekozen wordt voor een beheer van geleidelijk meer natuurlijke bossen met minder menselijk ingrijpen. Uiteraard kre gen maatregelen inzake zure regen en mest overschotten speciale aandacht. Betreurd wordt dat in de landelijke politiek natuur- en milieubelangen minder gewicht krijgen; met name in de verhouding land bouw/natuurbescherming wordt aan de agrarische belangen voorrang gegeven. Voorspelde gevolgen van de departementale herindeling in 1982 van 'Natuur en Land schap' naar het Ministerie van Landbouw! Verheugend is dat de zorg voor het onder houd van de vele gebouwen en opstallen van de Vereniging een grotere rol lijkt te spelen dan voorheen, waarbij de restauratie van Kasteel Hackfort (Ov.) en renovaties 'van landhuizén Hilvenbeek (NH), Nijen- burgh (NH), Oud Groevenbeek (Gld) en 't Waliën (Ov.) ingrijpend en kostbaar waren. J. F. S.enP. A. H.-B. De heer J. van der Palen, oud 83 jaar, architect te Breda, laatstelijk aldaar direc teur van het intergemeentelijk welstandstoe zicht West-Brabant, was van 1950 tot 1982 lid van de provinciale commissie Noord- Brabant van de Bond Heemschut, waarvan hij voorts tot 1984 adviseur was. Hij heeft kort geleden te kennen gegeven zich te willen terugtrekken. Vanwege zijn grote verdiensten reikte Heemschut aan hem de Ton Koot-pen ning uit, hetgeen is geschied op de lande lijke Heemschutdag op 14 september te 's-Hertogenbosch. De heer Van der Palen studeerde bouwkun de aan de R.K.-leergangen te Tilburg. Hij was betrokken bij de stadsuitbreiding van Eindhoven (Philipsdorp, Aalst, Veldhoven en Waalre) en kwam in 1936 naar Breda in bovenvermelde functie. In 1946 werd hij lid van de Bond Heemschut en in 1950 trad hij toe tot de Provinciale commissie. Naast het vele dat is bereikt, vaak met hulp van Heemschut, op het gebied van behoud van stads- en dorpsschoon, weet hij ook enkele teleurstellingen te melden zoals zijn vergeefse strijd tot behoud van de Bredase haven en hoe jammer het is dat de in de oorlog verwoeste kerk van Chaarn, met zijn unieke opgemetselde spits, niet in de oor spronkelijke toestand hersteld is. Tot besluit zijn eigen woorden: 'Pas als een sieraad of erfstuk je ontstolen wordt, ervaar je hoeveel het voor je heeft betekend. Het zelfde geldt voor onze monumenten De Ton Koot-penning wordt uitgereikt aan leden die zich verdienstelijk maken voor de Bond Heemschut.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 18