i 2} Vu, 199 Prijs voor de Monumentenzorg (ingesteld door het Prins Bernhard Fonds) uit handen van Z.K.H. Prins Bernhard tijdens een bij eenkomst op 3 oktober jl. in het Paleis op de Dam. Ook ontving de Vennootschap een bedrag tot aankoop van Herengracht 300 ter gele- genheid van het 175-jarig jubileum van de verzekeringmaatschappij NOG/de Jong. Verhuur van gerestaureerde huizen onder vindt geen moeilijkheden, bij bedrijfsruim ten kan dat soms wel enige problemen ge ven. Het jaarverslag gaat in op recente res tauraties, verlucht met fraaie foto's. Ook verwante vennootschappen, Stadsher stel Den Haag en omgeving en Stadsherstel Zutphen resp. opgericht in 1977 en 1975 laten ons 'gezonde' balansen en winst- en verliesrekeningen zien. Den Haag bezit 16 panden, 6 gelegen aan de oude Molstraat, 19 aan het Noordeinde. In Zutphen heeft men het oude Bornhofcomplex geschikt ge- De kerk te Niehove waarvan het partieel herstel in 1984 door de Stichting Oude Groninger Kerken is aangepakt. Foto: Roelof Feringa, Tolbert T- maakt voor 47 woningen; samen met het huis van Borro zijn het beschermde monu menten. In de Bornhovestraat bezit men in Zutphen 4 en in de Bemardsteeg eveneens 4 beeldbepalende monumenten. Stichting Oude Groninger kerken Het is vrijwel onbegonnen werk het jaarver slag van deze Stichting, uitgebracht door de voorzitter, H. G. de Olde op 23-2-1985 enigszins bevredigend weer te geven. Voor belangstellenden kan het opgevraagd wor den aan het bureau Praedinius, Singel 47, 9711 AG Groningen. De Stichting bezit nu 37 kerken, 2 torens, I pastorie en 3 kerkhoven. De restauratie van 4 kerken is dit jaar begonnen waarvan wij Godlinze, Niehove en Midwolde willen noemen, (de kerk in Pieterburen is dit jaar klaargekomen) Het Rijk geeft een onder- houdssubsidie van 30%. De provincie heeft hier nu 10% aan toegevoegd. Het aantal donateurs is met 44 gestegen tot 6076, op vallend in deze tijd van bezuiniging. Vele fondsen en stichtingen droegen een steentje bij, o.a. het Hoegenfonds van de Bond Heemschut. Het derde lustrum heeft plaatsgevonden met o.a. als manifestatie de tentoonstelling: 'Kerken bekeken', waar te bewonderen was hoe verschillende kunstenaars de Groninger kerken zagen en afbeeldden. Geboeid leest men het verslag door, met de pet in de hand! Vereniging 'Oud Dordrecht' Deze in 1950 opgerichte vereniging telt 500 leden. Mede door haar bestuursleden, die tevens zitting hebben in de monumen tencommissie heeft de vereniging invloed op restauratie- en bouwplannen in de stad. Verheugend is het feit dat de restauratie van het stadhuis voorspoedig is verlopen (zie Heemschut-mei 1985 no. 5 blz. 76). Men is optimistisch gestemd omdat ook de Gemeenteraad steeds meer oog krijgt voor het behoud van het oude. Verder bevat het verslag een overzicht van het museumwezen dat in 1983 in het ge bouw van de Groothoofdspoort begon en later verhuisde als Gemeente Museum Dor drecht naar de Museumstraat 40. Uitvoerig wordt beschreven het Museum Si- mon van Gijn, Nieuwe Haven 29 dat in 1925, de vorige, in 1892 opgerichte vereni ging Oud-Dordrecht als legaat toeviel na het overlijden van de heer van Gijn in 1922. Niet verklaard wordt het feit dat de oude vereniging in 1949 ophield te bestaan en een jaar later de huidige met dezelfde naam ont stond. Vereniging Hendrick de Keyser Het 66ste jaarverslag meldt een nieuwe aan winst: Oude Zijds Achterburgwal 155 te Amsterdam. Verder zijn er, verspreid over het land, 5 panden gerestaureerd o.a. Slotstraat 10 te Culemborg, waaraan een zeer uitvoerig arti kel is gewijd, 4 panden zijn in restauratie. Van 9 huizen zijn de restauratieplannen in voorbereiding. In 58 plaatsen bezit de vereniging nu 219

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 17