Jaarverslagen 1984 Excursie op 16 november cus. 198 mentenzorg en in die sector is aardig wat werk. Hij doet het met veel plezier, ook al omdat de vruchten van dit werk openbaar zijn. 'Je kunt er nog eens langs rijden en tevreden constateren, dat het toch jouw werk blijft.' Tico werkt natuurlijk ook graag voor particulieren maar dan zie je je werk later vaak niet meer. Terug naar de Willemspoort. We spraken ook even met hoofdopzichter van Openbare Werken A. Schellevis, een oude rot in het vak, die bijvoorbeeld ook bij de restauratie van de Nieuwe Kerk het opzicht had. Schel levis vertelt ons, dat er acht woningen en een aantal HAT-eenheden in de poort ko men. Sociale woningbouw dus. Het oor spronkelijke karakter van de poort wordt vrijwel niet aangetast. Voor de lichttoetre- ding zijn alleen boven de kroonlijst wat ex tra lichtopeningen gemaakt maar die zie je van buiten niet. In het gebouw zaten al heel wat ramen. De kolommen en kroonlijst van de poort, die van Bentheimer zandsteen zijn opgetrokken waren nog in goede staat en zijn opnieuw verankerd en hier en daar wat bijgewerkt. De gevels zijn van nieuw stuc werk voorzien, dat sterk op natuursteen lijkt en volgens oude technieken is aangebracht. VIJFDE POORT Het interieur van de poort is natuurlijk wel grondig gewijzigd. Om er goed te kunnen wonen zijn er allerlei muurtjes, trappen, deuren en kozijnen gemaakt. Staat de res tauratie van de romp onder toezicht van Openbare Werken van de gemeente, de her inrichting van het interieur staat onder lei ding van de gemeentelijke dienst van Volks huisvesting. Dit alles in goede samenwer king met architectenbureau H. W. Hubers en M. A. de Boer en aannemer W. M. T. Thijssen. Voor de historici nog een interessante bij zonderheid. De Willemspoort is in feite al de vijfde Haarlemmerpoort in successie. De eerste Haarlemmerpoort dateert uit de 14de eeuw en stond aan het eind van de Nieuwen- dijk bij de Martelaarsgracht. De voorlaatste werd in 1615 gebouwd door Hendrick de Keyser vlakbij de plaats van de huidige poort. In 1837 moest deze sierlijke poort - de laatste met een echte verdedigings functie - wegens bouwvalligheid worden gesloopt. Jaap Kamerling Het aannemingsbedrijf W. M. T. Thijssen te Amsterdam biedt op zater dag 16 november om 11.15 uur een ex cursie aan naar de gerestaureerde Wil lemspoort aan het Haarlemmerplein in de hoofdstad. Verzamelen om 11 uur bij de poort. Aanmelding telefonisch op nummer 020-272969. Koninklijk verbond van Nederlandse baksteenfabrieken. Op 4 oktober 1984 vierde het verbond zijn 100-jarig bestaan en werd het recht verleend tot het voeren van het predicaat Koninklijk. Binnenlandse afzet: In dit jaar vonden 1335 miljoen bakstenen hun weg naar woning en utiliteitsbouw, resp. 600 en 735 miljoen. Een wezenlijke verbetering ten opzichte van 1983 trad niet op, maar de ingezette daling vanaf 1977 kwam tot stilstand. Naast deze metselstenen werden 75 miljoen straatstenen geprodu ceerd, 6 miljoen minder dan in 1983. 336 miljoen stenen werden uitgevoerd, 90% naar de Bondsrepubliek en de rest naar an dere landen, de uitvoer liep terug met 3 a 4% t.o.v. 1983. De invoer bedroeg 46 mil joen stenen, vooral afkomstig uit België. Uit marktonderzoek blijkt dat gunstige kos ten, goede materiaal-eigenschappen en gro te ontwerpvrijheid van baksteen, vooral voor gevels, goede vooruitzichten bieden voor deze industrie. Dit jaar zijn door de KNB metselwedstrij- den georganiseerd die zinds 1953 plaatsvin den. Ook bestaan er metselcursussen voor de doe-het-zelver. Verder zijn er verschil lende publicaties verschenen over baksteen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wen den tot genoemd verbond, postbus 51, Hoofdstraat 8, De Steeg (gein. Rheden). Stichting Dorpsbehoud Papendrecht Op 22 juli 1983 kwam deze stichting, tot stand, met een bestuur van 9 leden. Dijkver zwaring met als gevolg het verloren gaan van karakteristieke dijkbebouwing is een punt waar men zich mee bezig houdt, even als genealogie, het aanleggen van een foto archief en behoud van oude boerderijen. Dit zijn langzamerhand bekende klanken, op vele plaatsen te horen in Nederland en ge lukkig heeft men contact gezocht met Heemschut. Onze vereniging heeft zich lo kaal op de hoogte gesteld en geconstateerd dat er geen monumentenverordening in Pa pendrecht bestaat, alle oude bebouwing is dus vogelvrij. Mede gezien het relatief gunstige financiële draagvlak van de Gemeente zal dus aange drongen moeten worden op bescherming van waardevolle panden. Het Oversticht: Het Genootschap tot bevordering en in standhouding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijssel, opgericht in 1925. Een welstandscommissie, een mo numentencommissie en een landschapscom missie; molens, archeologie, orgels, jonge re bouwkunst (1850-1940), industriële ar cheologie, landschapsschoon, op al deze terreinen is het Oversticht actief. Er is een goede samenwerking met de stichting Mo- numentenwacht evenals met de Bond Heemschut en andere instellingen. Ook in 1984 heeft Het Oversticht zorgen gehad over de dereguleringsplannen van de rege ring met betrekking tot het welstandstoe zicht. Tezamen met de Federatie Wel standstoezicht is intensief meegewerkt aan acties gericht op het behoud van het Wel standstoezicht. Tal van organisaties hebben meegewerkt om de opvattingen hierover in gunstige zin te doen verschuiven, zoals de BNA (Bond van Nederlandse Architecten), het Ned. In stituut van Directeuren, Stichting Wonen, de NVM, de RABO, natuurlijk ook Heem schut en vele andere instellingen en perso nen. Ondanks tevredenheid over behaalde successen (zoals een motie in de Tweede Kamer) is de strijd nog niet gestreden. Adres: Aan de Stadsmuur 79-83, 8011 VD Zwolle. De Vereniging Het Gelders Genootschap Ook deze Vereniging, die naast haar eigen werkzaamheden ter bevordering en instand houding van de schoonheid van stad en land, de Gelderse Welstandscommissie en de Gelderse Monumentencommissie advi seert en het secretariaat van de Gelderse Monumentenwacht beheert, voerde in 1984, blijkens haar Jaarverslag, actie voor het behoud van het welstandstoezicht, o.a. door op een buitengewone algemene leden vergadering een tweetal Resoluties te doen aannemen: I. dat het toezicht op de ruimtelijke kwaliteit van het bouwwerk een bij de wet geregelde taak voor de gemeentelijke overheid dient te blijven (waarbij onafhankelijke adviezen een waarborg zijn voor zorgvuldige besluit vorming). II. dat eventuele schrapping van de ver plichting tot welstandstoezicht uit de Wo ningwet niet betekent dat deze gemeentelij ke zorg vervalt, dat derhalve het bestuur van het Gelders Genootschap wordt opgedragen deze zorg in overleg met de Gelderse Ge meenten voor te bereiden. Aardig is te vermelden dat in oktober 1984 het uitbrengen van het 10.000ste advies werd gememoreerd door de Gelderse Wel standscommissie. Over het algemeen kan worden gesteld, dat het welstandswerk in Gelderland bevredigend verloopt. Amsterdamse Maatschappij tot Stads herstel N.V. Deze bezat per 31-12-1984, 287 panden. Naast subsidies van W.V.C. en V.R.O.M., de Gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland vormt het aandelenkapitaal van 36 miljoen gulden de belangrijkste financiële dobber waarop de maatschappij drijft. Gezien de belangrijke functie die Stadsherstel vervult, niet alleen voor Am sterdam maar tevens als voorbeeld voor an dere steden, ontving deze instelling de z.g.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 16