Wonen in gerestaureerde Willemspoort TICO TOP VERVAARDIGDE NIEUW HOUTSNIJWERK AAN WEERSKANTEN KLOK Tico Top, bezig met het snijden van de houten stukken sierwerk, die aan weerszijden van de klok boven de kroonlijst van de Willemspoort zullen worden geplaatst. De Willemspoort of Haarlemmerpoort, in 1840 gebouwd door Cornelis Alewijn, ingewijd bij de intocht van Koning Willem II op 27 november. De poort is een mooi voorbeeld van het neo-classicisme uit de eerste helft van de 19de eeuw, met zijn Corinthische zuilen, prachtige kroonlijst en (op deze foto niet zichtbaar) cassetten in de doorgang. De poort krijgt na de restauratic een woonbestemming. Foto: Monumentenzorg, Amsterdam Aan het eind yan dit jaar komt de restauratie van de Amsterdamse Willemspoort, in de volksmond de Haarlemmerpoort geheten, gereed. De 'Are de Triomph' aan het Haar lemmerplein zal dan dienst gaan doen als woonpoort voor een aantal woningzoeken den in de hoofdstad, waaronder een kraak- groep, die een paar jaar geleden de poort kraakte. Een unieke herbestemming van de poort, die in 1840 ter gelegenheid van de kroning van Koning Willem II bij zijn triomfantelij ke intocht in Amsterdam werd geopend en toen als voornaamste functie het kantoortje voor de commiezen, die de stedelijke ac cijnzen moest innen, kreeg. Naderhand, toen deze vorm van belastingheffing werd afgeschaft, ging de poort dienen als brand weer- en als politiepost. De poort is met zijn kolossale kolommen en weelderige kroon lijst één van de aardigste voorbeelden van neo-classicisme in het Amsterdam van de 19de eeuw. Zij is een schepping van de architect C. Alewijn. Al in 1889 werd de poort met afbraak be dreigd. In 1900 vond men hem echter al weer belangwekkend genoeg om te restau reren. In 1966 dreigde opnieuw afbraak in verband met de aanleg van een nieuwe ra- diaalweg langs de spoorlijn naar Haarlem. Het Genootschap Amstelodamum wist dat echter te voorkomen. De restauratie wordt uitgevoerd door de hoofdstedelijke aannemer W. M. T. Thijs- sen, die wij in ons juli-nummer van vorig jaar al aan u presenteerden bij de restauratie van de Oosterkerk in Amsterdam. In dit artikel laten wij u kennismaken met de res taurateur van antiek en monumenten Tico Top, die als onderaannemer het houtsnij werk aan weerskanten van de klok boven de kroonlijst opnieuw vervaardigde. De weelderige krullen aan de westgevel wa ren nog in redelijke staat en hoefden slechts opnieuw te worden beschilderd. Aan de oostzijde was het houtsnijwerk echter der mate verrot door weersinvloeden, dat het helemaal opnieuw moest worden gemaakt. Tico nam een verweerd stuk sierwerk mee naar zijn atelier in het Groningse Klooster buren en ontwierp aan de hand daarvan een nieuw stuk eikehouten decoratie, nadat hij eerst de historische gegevens goed had be studeerd. Vaak varieert Tico bij restauraties op oude motieven. Tico: 'Ik reis dan eerst wat door de streek om te kijken, wat je zoal aan motieven in de omgeving aantreft en vervol gens maak ik samen met de opdrachtgever het ontwerp.' Behalve echt restaureren van antiek houdt het restauratie-ambacht voor hem dus vaak in, dat er iets nieuws wordt gemaakt in traditionele stijl. Een schepping, waar Tico erg trots óp is, is het prachtige nieuwe doopvont voor de Evangelisch Lutherse Gemeente in Gronin gen, gemaakt in volledige harmonie met het interieur van de kerk. Ook vervaardigde hij de houten leuning van de pas gerestaureerde Oosterkerk in Amsterdam. VERSIERING SLUITPOST Tico groeide op in de antiekhandel van zijn vader, maar hij voelde meer voor het restau ratie-ambacht. 'Er was geen officiële oplei ding om dit vak te leren maar gelukkig kon ik het beeldhouwen nog leren van een oude meubelmaker en het overige vakwerk van andere vaklui in de stad.' Tico vindt het jammer, dat versiering vaak de sluitpost is op veel budgetten bij restau raties, terwijl het op een totaalbudget echt zoveel niet is. Zijn opdrachtenportefeuille zit daardoor niet altijd vol. Een tijdje gele den echter kwam hij in contact met Monu-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 15