i AANNEMERS PRESENTEREN ZICH Mangaansteen B.V. Aannemersbedrijf v/n H. Coppes en Zn. 196 veelbelovend uit. Dit beeld wordt nog ver sterkt door de huidige ontwikkeling van de rijksmonumentenlijst; steeds meer gebou wen uit de periode 1850 - 1920 komen op deze lijst te staan. Toepassing van baksteen van verschillende "formaten, kleuren en tex tuur, al of niet geprofileerd, bepalen veelal in sterke mate de architectuur. In de handel komen deze steensoorten praktisch niet voor, zodat het opnieuw-bakken feitelijk de enige weg is die bij het herstel van bestaand metselwerk overblijft. Gezien de grote werkloosheid in de streek zal er aan vakbe kwame steenbakkers voorlopig voldoende aanbod zijn. Bij het lezen van dit stuk kan ten onrechte de indruk ontstaan dat het be drijf zich alleen maar toelegt op de vervaar diging van baksteen. In principe wordt ech ter alles vervaardigd dat van klei gemaakt kan worden, zoals plavuizen, dakpannen, bijzondere afwerkingselementen, etc. Het is te hopen dat dit nog jonge bedrijf de kans krijgt zijn werkzaamheden voort te zetten en uit te breiden, aangezien dat niet alleen goed is voor de werkgelegenheid maar ook voor de monumentenzorg. Aan 'Kees' en zijn mannen zal het zeker niet liggen, hun creativiteit, ervaring en vakkennis staan daar borg voor. En de heren Burgers en Schoenmaker? Die demonstreren door hun enthousiasme dat hobby en zaken doen heel goed gecombineerd kunnen worden en dat de gemeenschap daar ook nog voordeel bij kan hebben. *)ir W.BJ. Polman is hoofd Monumentenzorg van de Dienst Pu blieke Werken, Haarlem. Omdat het steeds vaker voorkomt dat men 19de-eeuwse objecten met mangaanhou- dend muurwerk restaureren wil, is het van belang, dat ook hier het vereiste materiaal voor gebruikt wordt. Voor grote objecten zoals kerken en boerderijen zal algehele vervanging niet zo vaak nodig zijn, maar in de historische binnensteden zal de man gaansteen uitkomst kunnen bieden. De bruine mangaansteen is vanaf de laatste tientallen jaren van de 18de, gedurende de 19de en zelfs nog in de 20ste eeuw veel toegepast in Nederland. Het komt wel eens voordat winkeliers uit nostalgische.overwe gingen hun 19de-eeuwse puien restaureren of hun aquariumpuien vervangen door een reconstructie in al dan niet geslaagde histo rische vormen. In de meeste gevallen mis lukt de poging alleen al omdat een machina le pseudo-handvormsteen van een verkeerde kleur wordt aangewend. Het timmerwerk kan nog zo verantwoord zijn en het verf- werk in en in klassiek, als de gebruikte steen niet goed is wordt het effect van al het andere vakwerk te niet gedaan. Hoe klein de te gebruiken partijtjes baksteen ook zullen zijn, ze zullen het vaak zeer 19de-eeuwse karakter van de winkelstraat in kleine en middelgrote steden kunnen redden: de man gaansteen van Biezeveld. Een oud Limburgs familiebedrijf dat reeds in 1869 een kerk in Horst bouwde (voor de somma van 13.293,00). Niet alleen bouwde men generaties lang kerken, kloosters, scholen, kantoren, fa brieken en woningen, ook diverse door oor logsgeweld gedeeltelijk verwoeste kerken in het Middenlimburgse werden door aanne mersbedrijf Coppes gerestaureerd: o.a. de kathedrale kerk te Roermond en de kerken van St. Odiliënberg, Vlodrop, Wessent, Echt, Susteren, Nieuwstadt en Wijnands- rade. 'Het bleef niet alleen bij kerken, ook kaste len werden onderhanden genomen: o.a. Chateau Neercanne te Maastricht, kastelen te Eijsden, Wittem, Wylré, Eys, Hoens- broek, Neubourg te Gulpen en Ehrenstein te Kerkrade. Ook kleinere restauraties, zoals een wind molen, een watermolen, woonhuizen, boer derijen, zelfs bakhuisjes werden door het bedrijf uitgevoerd. Enkele recente omvangrijke restauraties: de Tyrellse gebouwen, thans gemeentehuis van Vaals; kasteel en kerkje te Limbricht en de-voormalige abdij Rolduc te Kerkrade. Leden van de Bond Heemschut kunnen een bezoek brengen aan de St. Servaasbasiliek Het aannemersbedrijf v/h H. Coppes Zn. te Maastricht biedt op zaterdag 23 november te 11.00 uur een rondlei ding aan in de Servaasbasiliek. Verzamelen bij de hoofdingang. Tele fonische aanmelding is dringend ge wenst: 043-625995 te Maastricht op 23 november a.s. te 11.00 uur, waar aannemersbedrijf Coppes sinds 1981 met de restauratie bezig is. Dit omvangrijke werk aan deze basiliek, waarvan de eerste bouwsporen dateren uit ca. 800-1000, vergt in totaal ongeveer 10 jaren; de bouwkosten zijn begroot op 40.000.000,00. Het werk wordt uitgevoerd onder de direktie van de architecten Ir. T. van Hoogevest en Ir. P. G. H. Satijn. De dagelijkse leiding van het werk berust bij Ir. Brouwers en de hoofdopzichter H. Speksnijder. De schatkamers, Servaaskapel, pandhof en de westbouw zijn thans gereed; de restaura tiewerken aan het kerkschip, transepten en zijbeuken zijn nu in volle gang. Zie ook de Restauratieaannemers-ex cursie - aangeboden door W. M. T. Thijssen - op 16 november aan de Wil lemspoort (Haarlemmerpoort) te Am sterdam op pagina 198. De torens van de westbouw van de St. Servaasbasiliek te Maastricht ten tijde van de restauratie. De schatkamers, Servaaskapel, pandhof en de westbouw zijn thans gereed; de restauratiewerken aan het kerkschip, transepten en zijbeuken zijn nu in volle gang.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 14