Ambachtelijke steenbakkerij te Kerkdriel het huis een wisselende bestemming kreeg. Momenteel is het in gebruik bij een instel ling voor vormingswerk voor jongeren. Aan onderhoud is door de eigenaar en ge bruikers de laatste jaren niets meer gedaan. Het dak is niet meer waterdicht en zwam- vorming is reeds geconstateerd. De indrukwekkende voorgevel wordt op de begane grond ontsierd door aanplakbiljetten en opschriften van schrijfgrage voorbijgan gers. Een schilderbeurt is dringend gewenst. Deze situatie was voor het College van Bur gemeester en Wethouders van Arnhem aan leiding om brieven te richten aan de Rijks dienst voor de Monumentenzorg en de eige naar. De laatste werd verzocht onderhoud te plegen en het pand overeenkomstig zijn his torische en architectonische waarde te laten gebruiken. In de gemeentelijke monumentencommissie is de toestand, waarin het huis verkeert, meerdere malen aan de orde geweest. De gemeente is echter vrijwel machteloos, om dat geëigende middelen in de juridische sfeer om de eigenaar aan te pakken ontbre ken. Een ernstige leemte in de Monumen tenwet doet zich ook hier weer gevoelen: de onderhoudsplicht. Grond voor een aan schrijving aan de eigenaar door B. W. in het kader van de Woningwet, is niet aan wezig. Het probleem van dit huis is, dat het gele gen is in een blok winkels en huizen van betrekkelijk geringe architectonische waar de, in het centrum van Arnhem. Wat is aanlokkelijker dan amovering van dit blok en vervanging door nieuwbouw? Maar Bovenbeekstraat 21 staat als enige in het gehele blok sedert lange tijd op de rijks monumentenlijst. Een eventuele aanvraag van een sloopvergunning zal zonder twijfel worden geweigerd. Welnu, dan rest slechts de weg van verwaarlozing en intensief ge bruik gevolgd door leegstand totdat een sloopvergunning redelijkerwijze niet meer is te weigeren. Deze handelwijze is in ons land veelvuldig toegepast en vruchtbaar ge bleken. Zover mag het evenwel niet komen. Van daar dat het gemeentebestuur in juli j.1. aan de bel heeft getrokken. Of dit effect zal sorteren moet worden afgewacht. Het wordt hoog tijd dit monument aan de vergetelheid en de verwaarlozing te onttrek ken. Slechts in een enkel standaardwerk over de historie van Arnhem wordt het ge noemd. Architect van het gebouw en maker van het behangsel zijn niet bekend. Er is alle aanleiding de bouwhistorie eens op we tenschappelijk niveau te laten beschrijven, wellicht gevolgd door publicatie. Een prachtige opdracht voor een student kunst geschiedenis. Het gebouw is het alleszins waard! G.J. de Maret Tak, Arnhem (lid provinci ale commissie Gelderlandmei dank aan Mr. P.G. Aalbers te Arnhem voor het ver schaffen van historische gegevens. 194 DOOR WIM POLMAN*) Temidden van onafzienbare maisvelden en onder het oog- en oorbereik van het kerkto rentje van Kerkdriel ligt een - ogenschijn lijk - onopvallend bedrijfje. De toevallige voorbijganger, die hier overigens nauwe lijks voorkomt, zal de ware aard van het bedrijf nauwelijks bevroeden omdat de ken merken van een steenbakkerij volledig ont breken: geen hoge pijp, geen directe ligging aan het water, geen uitgestrekte opslagter reinen met tassen eenvormige steen en geen motorgeronk van transportmaterieel. Niets van dit alles, alleen hoogopgaand ge boomte en landelijke rust kenmerken de omgeving. Bij het betreden van de steen bakkerij waant men zich jaren terug in de tijd; de mens en niet de machine bepaalt hier het fabricage-proces. Als enige houdt dit prille bedrijf de oude traditie van het steen- bakken in ere: elke steen wordt nog met de hand gevormd en steenbakker 'Kees' be paalt zonder de hulp van allerlei apparatuur, maar op basis van jarenlange ervaring het moment dat een van beide ovens na het bakproces weer geopend wordt. Niet het karakterloze massaproduct dat het uiterlijk van de meeste gebouwen momenteel ken merkt, maar een op bestelling gemaakte steen in het aantal, uiterlijk en afmetingen zoals de opdrachtgever dat wenst, is de kracht van het bedrijf. HAARLEMSE STADHUIS Bij de start van de restauratie van het oudste gedeelte van het Haarlemse stadhuis kwam men voor een onoplosbaar probleem te staan: de toegepaste steen bleek niet ver krijgbaar, niet in de steenhandel en ook niet in de 'recycling markt'; ook Monumenten zorg-Haarlem zelf, die al bijna 30 jaar de gemeentelijke restauraties verzorgt en in haar depots meer dan twintig soorten bak steen in voorraad heeft stond met lege handen. Onderzoek leerde dat de benodigde steen, gemarmerd als gevolg van een grove men ging van witgeel- en roodbakkende klei, naar alle waarschijnlijkheid uit Vlaanderen afkomstig is. Daar wordt echter sedert lange tijd geen steen meer gebakken, zodat de kans om op deze wijze aan de steen te ko men uitgesloten is. Van het Haarlemse stadhuis kon de start van de steenbakkerij Biezeveld in het begin van 1984 dan ook niet op een gelukkiger mo ment geschieden en inmiddels is overduide lijk gebleken dat ook bij andere restauraties dankbaar gebruik is gemaakt van deze unie ke gelegenheid. Diverse kerkjes in Fries land - maar ook in Duitsland -, en de Dom toren in Utrecht zijn daarvan slechts enkele voorbeelden. Middeleeuwse kloostermop pen en kleinere formaten, profielstenen voor zuilen, dagkanten van ramen, deurko zijnen, montansen en andere moeilijk ver- Profïelsteen, zojuist gelost uit de vormbak Foto's van de auteur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 12