Overige werkkampen -Vc De groep vrijwilligers die onder leiding van architect Henk Kleinloog (tweede van links) 14 dagen aan de Panoven te Zevenaar hebben gewerkt. Foto: Henk Westerveld, Aalten EELTKNOBBEL Ines Gregoire (Le Puy - Frankrijk) die dit gesprek ontging, liet wel een eeltknobbel in haar rechterhand zien. Resultaat van inten sief zagen. Kleinloog (grinnikend): 'Ines is een mans kerel! Ze zwaait de hamer of het een voor hamer is, ze is ook de beste boorster van de meisjes, gaten in ankerstrips boren voor de nieuwe looptrap van 23 meter lengte, met een bocht erin. De vier Frangaises, ze heb ben de middelbare school achter zich, kon den kiezen uit jeugdwerkkampen in Zuid- Europese landen, maar kozen voor dit kamp in de z.g. Liemers, aan de zuidrand van de Gelderse Achterhoek. GEEN EENHEID! Nico Kloppenburg (27), ook betrokken bij de lerarenopleiding (Leeuwarden), die de huishoudkundige organisatie van het kamp voor zijn rekening nam, heeft daadwerkelij ke belangstelling voor restauratie als lid van de restauratie-commissie van de hervormde kerk in zijn woonplaats Roordahuizen. Hij tilt niet zo zwaar aan de tijdelijke problema tiek van goedwillende jongeren, zonder technische flair. 'Henk heeft hun eerst ge leerd een plank netjes langs een streep te zagen. En verder, het mag dan misschien wat moeizaam gaan, maar als de looptrap - goeie blikvanger - er staat, dan is er toch wel wat tot stand gekomen. Ze moeten leren met gereedschap om te gaan. Het is maar welke eisen je stelt. Overigens, met de helft aan buitenlandsen kom je moeilijk tot een teamverband'. Anja van Beelen (18), Katwijk, was het enige Nederlandse meisje in de groep, die met een der Franse meisjes in een tent was ondergebracht. 'Reuze jammer, dat er nog niet een neder- lands meisje bij is. Met die frangaises is het lastig contact te krijgen. Ze heeft het Atheneum gevolgd en had zich gemeld, zonder precies te weten wat er van haar verwacht werd. Het blijkt dan dat je aan een soort avontuur bent begonnen. Chris Gijsen (27), Kerkrade, zag de oproep op het mededelingenbord van de T.H. in Eindhoven, afdeling Bouwkunde, met in zijn geval, architectenopleiding. Hij kon ui teraard wel de tekeningen lezen en was ver trouwd met de jukken, nodig als funderings elementen voor de nieuwe looptrap. Af en toe kwam Leo ter Beke kijken. Stu dent T.H. Delft, die het conserveringsplan voor het ovencomplex heeft gemaakt. Ook was er Diederik Six van de Delftse T.H., die als aankomend architect op het terrein van de restauratie een inbreng heeft gehad. (De toekomstmogelijkheden van de omge ving). Bij het dagelijks pionieren was er altijd wel een fotograaf of een verslaggever van lokale of streekkranten. De regionale omroep heeft zich ook niet onbetuigd gelaten, aldus hoofdleider Henk. Die erkent met Nico Kloppenburg, dat dit alles toch signalen zijn naar de buitenwereld, en van stimulerende betekenis. Alleen al daardoor heeft ons werk zin gehad! Als er dan van winstpunten kan worden gesproken, dan kunnen de gees telijke ouders van de 'Doe-kampen', Bond Heemschut en de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis, tevre den zijn. Het vuur voor deze oven moet wel brandend blijven, overdrachtelijk ge sproken. Jan Roelfs Sr. De werkkampen anno 1985 werden ook el ders in het land gehouden! In Hilversum werd een vervolg gegeven aan de restauratie van de historische begraafplaats, genaamd 'Gedenck te sterven', aan de Oude Toren straat, die vorig jaar ook in het werkkamp- programma was opgenomen. De groep was dit jaar groter zodat onder leiding van Mari van Wanroy en Leo van der Maas in twee groepen werd gewerkt, deels aan de begraafplaats en deels aan de muren van het 19de eeuwse pand aan de 's- Gravelandseweg, dat eigendom is van de Stichting Hilversum Pas Op. In dit huis werd ook gebivakkeerd. Met de huishoude lijke leiding was Tineke van der Maas belast. Een derde kamp vond plaats in Wageningen waar onder supervisie van Dr. Ir. W.G. Sombroek, lid van de Gemeentelijke Monu mentencommissie heel hard werd gezwoegd aan schoonmaken, uitgraven, afbreken en weer opmetselen en voegen van stukken stads- en kasteelmuur. Men was vorstelijk gehuisvest in een sociaal jongeren centrum door de Gemeente ter beschikking gesteld. De leiding berustte bij André Peerenboom en Tineke Broersen die ook vorig jaar sa men een kamp leidden in Overijssel. Ook het kamp Voorstonden stond reeds eer der - en zelfs al twee jaar - op het program ma. Sommigen wilden alléén daar verder werken aan restauratie- en achterstallige on derhoudswerkzaamheden van de Haveza- the. In de gebruikelijke heel aparte sfeer die het echtpaar Hoogenberk weet te creëren, werd o.a. in de paardenstal en aan de tuin muren aanzienlijke voortgang geboekt. Reacties van de deelnemers luidden o.a. - Jammer dat we toch nog met te weinig mensen zijn om in 14 dagen alles of iets substantieels af te krijgen (b.v. lang niet alle grafhekken; te weinig muurdelen om iets spectaculairs te hebben verricht, de loop brug in zijn totaliteit); - Net als we de techniek enigszins in de vingers krijgen, is het kamp weer voorbij. - De financiële drempel (bijdrage per per soon voor voeding en overheadkosten a 175,-) is misschien toch te hoog; subsidie zou inderdaad uitkomst brengen! - Publiciteit voor de kampen moet veel in tensiever en dichter bij de jeugd worden gebracht. - De eigen bijdrage is te hoog; anderzijds werd ook verzucht 'dat je zo maar twee weken in zulk een heerlijke omgeving mag doorbrengen'. Duidelijk is, dat al deze punten, die nauw met elkaar te maken hebben, uitvoerig zul len worden bestudeerd door de Werkgroep èn de landelijke Begeleidingscommissie van de Heemschut restauratie Werkplaatsen die inmiddels is geformeerd uit vertegenwoor digers van de Stichting Vakgroep Restaura tie, de Technische Hogeschool Delft, de Stichting tot Behoud van Particuliere Histo rische Buitenplaatsen, Staatsbosbeheer, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Nationale Contactcommissie Monumenten bescherming en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De organisatoren willen hun bijzondere er kentelijkheid en hulde voor de leiding uit spreken en niet in de laatste plaats de deel nemers, die allen werden voorzien van een Heemschut T-shirt, hartelijk danken voor hun werk, dat met zoveel enthousiasme werd verricht. P.A. Hengeveld-Brand

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 10