P. J. H. Cuypers en Amsterdam v-3- MffC rr^fpfepgi Staatsuitgeverij oeI^PeO^ Gebo \89ö ori1^ 'iaflö-^98 Cuypers' oeuvre is zeer omvangrijk en een belangrijk gedeelte van zijn roem als bouw kundige ligt in onze hoofdstad, waarheen hij als als 38-jarige architect verhuisde. In feite werd hij de architect van het Bisdom Haarlem en als zodanig is hij dan ook bij de meesten onder ons bekend. Het boek P. J. H. Cuypers en Amsterdam behandelt de werken van Cuypers in Amster dam. De inleidende tekst geeft een overzicht van Cuypers' opleiding, waarbij hij al een grote belangstelling voor de gotische bouwkunst aan de dag legde, en de eerstejaren van zijn carrière in Limburg. Dan zijn jaren als burger in Amsterdam, waarbij de lezer een heldere kijk krijgt op de stedebouwkundige situatie van de hoofdstad in de tweede helft van de 19de eeuw. Een apart hoofdstuk wordt gewijd aan Cuypers en de kerkbouw en aan Cuypers als ontwerper van onder andere het Centraal Station en het Rijksmuseum. Binnenkort verschijnt: Vraag vrijblijvend alle informatie via de bestelkaart! (W) \\\y^ CO»10" In 140 pagina's, geïllustreerd met 125 foto's en tekenin gen, wordt de bouwgeschiedenis verhaald van o.a.: de Posthoornkerk (1860)-de St.-Willibrorduskerk (1871) de Vondelkerk (1872) - 'De Liefde' (1883) - de St.-Dominicuskerk (1884) - de Maria Magdalenakerk (1889) - het Rijksmuseum (1877) - het Centraal Station (1882) - de Quellinus School (1881) - woningen aan de Vondelstraat - woningen aan de Tesselschadestraat - ontwerpen voor het Concertgebouw, de Museumterrein en en het Beursplein. De drie auteurs, Guido Hoogwoud, Janjaap Kuyt en Aart Oxenaar, geven, niet in de laatste plaats dank zij de vele foto's en nog nooit gepubliceerde ontwerpen, een schitterend beeld van Cuypers' werk en werkwijze in Amsterdam. Het Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouw kunst organiseerde in samenwerking met het Gemeente Archief, beide in Amsterdam, de tentoonstelling 'P. J. H. Cuypers en Amsterdam'. De directe aanleiding was het honderdjarig bestaan van het Rijksmuseum, één van Cuypers' belangrijkste scheppingen. Mede daardoor staat het werk van deze i9de-eeuwse bouwmeester weer volop in de belangstelling. Voor geïnteresseerden in de bouwkunst, in de stedebouwkundige historie van Amsterdam en de kerkelijke bouwkunst is deze uitgave een belangrijke aanwinst. Bibliografische gegevens: 140 pagina's met 125 illustaties, gebrocheerd in vierkleurenomslag, formaat 20,5 x 27,5 cm, prijs fl 24,-. Via de in dit nummer gehechte bestelkaart kunt u exemplaren van P. J. H. Cuypers en Amsterdam bestellen. Het kan echter ook telefonisch: 070-78 95 21. (Verzendkosten worden in rekening gebracht.) Een uitgave van de Staatsuitgeverij, Postbus 20014, 2500 EA 's-Gravenhage Verkrijgbaar bij de uitgever en in de boekhandel. de eerste aflevering van het Restauratie Vademecum. Een nieuwe, belangrijke uit gave vol informatie, met illustraties, over het boeiende restauratievak. Voor ambachtslieden, (restauratie) architecten, bouw- en kunsthistorici, maar zeker voor al diegenen die heemschut en monumentenzorg een warm hart toe dragen, een uiterst waardevolle uitgave. Alle kennis samengebracht in een losbladig vervolg werk, zodat recente gegevens en de nieuwste technieken kunnen worden opgenomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 35