165 de kelder, die dieper is uitgegraven en is voorzien van een betonvloer (een 'drijvende bak') komen een boekwinkel en magazijnen van Openbaar Kunstbezit en een (boeken)- antiquariaat. De bouwvakantie hebben we benut voor de voorbereiding van de 'grote' fondswerving. In augustus zijn de geëigende fondsen en een groot aantal bedrijven door ons benaderd, in september richten we ons op particulieren en op bedrijven in de nabije omgeving van de Vondelkerk. Het streefbedrag is 500.000,-. Minstens 10% van de restauratiekosten komt voor on ze eigen rekening. Bovendien moeten enke le onderdelen die niet direct verband houden met het voortbestaan van het monument (maar daarvan wel integrerend deel uitma ken!) voorlopig buiten beschouwing blij ven: negentien kunsthistorisch belangrijke gebrandschilderde ramen, de geschilderde decoraties in de kerk, de klokkestoel, het uurwerk in de toren, het hek om de kerk. De Vondel kan ook als cultureel centrum een begrip worden, mits in en bij de centrale ruimte voldoende accommodatie aanwezig is: goede licht- en geluidsinstallaties, stoe len voor uitvoerenden en publiek, een keu kenblok, garderobe-elementen en eventueel voorzieningen ter correctie van de akoestiek (zodat de zaal geschikt is voor culturele activiteiten van uiteenlopende aard en omvang). We prepareren ons nu voor de laatste hin dernis, één van formaat: de gemeentegaran tie voor het fikse bedrag dat door een bank zal moeten worden voorgefinancierd, met name ten behoeve van de inbouw, die in het geheel niet subsidiabel is. Deze gelden zul len langzamerhand aan huuropbrengsten te rugvloeien. Al sinds juli 1984 is overleg gaande met de gemeente Amsterdam over de garantie. Er valt niet eens over te praten als geen sluitende exploitatie-begroting, mét de bijbehorende huurovereenkomsten, getekend door kredietwaardige huurders, voorhanden is. Aan die voorwaarden kun nen we nu voldoen. Het laatste woord zal zijn aan de Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten. De argumenten voor behoud zijn inmiddels wel bekend. De Vondelkerk vertegenwoor digt een algemeen belang, op locaal tot en met internationaal niveau, als beschermd rijksmonument, wegens haar schoonheid, haar architectuur- en cultuurhistorische waarde en haar in hoge mate beeldbepalen de functie in een uniek Amsterdams stads deel. Het gaat om een topmonument, een hoogtepunt in de 19de-eeuwse bouwkunst van Europa en in het oeuvre van architect P. J. H. Cuypers (samen met het Rijksmu seum en het Centraal Station de 'hoogge stemde drieklank'). Niet voor niets geniet het gebouw hoge prioriteit in de gemeente lijke Nota Kerkgebouwenbeleid. Er is een Stichting voor welke geen moeite te veel is de Vondel overeind te houden en een zekere toekomst voor het monument te creëren. Er is een plan dat voorziet in een verantwoorde restauratie en in een waardige bestemming als sympathiek, vitaal èn economisch ge zond cultureel centrum, een plan dat van harte wordt toegejuicht door de omwonen den en de wijkcentra Oud-West en Vondel park- en Concertgebouwbuurt. De werk zaamheden zijn al een eind op streek en hebben een duidelijk merkbare positieve uitstraling op de omgeving. Daar worden de laatste tijd opvallend veel huizen opge knapt. Wij worden vaak opgebeld door mensen die graag terug willen naar de Von delstraat, nu behalve de Hollandse Manége ook de Vondelkerk wordt gerestaureerd. Er is ook veel vraag naar appartementen in de kerk, maar daaraan kunnen we helaas niet voldoen. Als het met de financiering op de een of andere manier spaak loopt is de ellende niet te overzien en wordt alles wat tot nu toe is bereikt op losse schroeven gesteld, inclusief anderhalf miljoen aan restauratiesubsidie en de 'toezeggingen van enkele particuliere fondsen. Voor het bestuur van de Stichting Vondelkerk zou dat meer zijn dan een zaak van 'leuk geprobeerd maar pech gehad'. We weten echter dat we aan de vrije keuze om vijfjaar lang enorm veel tijd, moeite en geld in de Vondelkerk te investeren geen rechten kunnen ontlenen. Van groter belang is dat de geloofwaardigheid van Amsterdam als monumentenstad en als cultuur- en architec tuurcentrum in het geding is. Waar zijn we bang voor? Het zou van even weinig realiteitszin als vertrouwen getuigen indien die gemeentegarantie zou worden be schouwd als een soort uitkering ineens. De Vondelkerk is straks niet alleen een vakkun dig gerestaureerd monument, maar ook een tot in lengte der dagen rendabel gebouw, op uitstekende stand. We leven tussen hoop en vrees. Wat wil Amsterdam? Een topmonument of een gras veldje? Een wezenlijke bijdrage leveren aan het Cuypers-jaar door een reeds uitgestip peld beleid handen en voeten te geven, of wéér een Cuypers-kerk prijsgeven, de mooiste nog wel, zijn eigen dierbare Von delkerk? Op 10 oktober zal meer bekend zijn over de afloop van deze loterij De brochure 'Een toekomst voor de Vondel kerk' is voor 10,- verkrijgbaar bij de wijkcentra Oud-West en Vondelpark- en Concertgebouwbuurt en bij de Stichting Vondelkerk (Amstel 298 B, 1017 AN Am sterdam. Postrekening 5054004, o.v.v. 'brochure'). De opbrengst komt geheel ten goede aan de restauratie. Drs. A. L. Lansink is architectuurhistorica en voorzitter van de Stichting Vondelkerk De centrale ruimte van de Vondelkerk met zijn karakteristieke achthoek met aangrenzende kapellen en nissen. In de toekomst zal o.a. de Stichting Openbaar Kunstbezit deze ruimte voor tentoonstellingen e.d. gebruiken. Het schip zal door genoemde stichting als kantoor worden ingericht. Foto: Tom Haartsen, Oudekerk

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 13