78 De achtergevel nu. De drie bogen verraden het van oorsprong middeleeuwse gebouw. In de loop der tijden is èr veel aan deze gevel veranderd. Alle foto's: Jaap J. Herschel Langsdoorsnede door de hoofdbeuk van het stadhuis, na de restauratie van 1979-1984. De binnenconstructies werden gedeeltelijk vernieuwd, zoals het oude houtskelet. Op de verdieping van het gebouw werd een nieuwe raadszaal gecreëerd. STADHUIS v DORDRECHT LANOSDOOÖ3NEOE MOOFOBEUK NA RESTAURATIE IN 1079-1004 SC HAAL ';7SO OEVISie BLAD als ingepaste nieuwbouw opgetrokken. Vanwege de krappe situatie voor de bou wers weliswaar een krachttoer, maar inte ressanter is dan toch het werk aan het mid deleeuwse onderhuis. Een 'vergeten kelder' zou men kunnen zeggen. Een vochtig rom melhok, en dat terwijl het hier gaat om een van de weinig authentieke onderdelen van de oude Vlaamse hal die bewaard zijn ge bleven. Wie de kelder nu bètreedt, ziet een fraaie, intieme ruimte - met zes herstelde kruisge welven, opgeknapte kolommen, aangepaste vloerconstructie en gerestaureerd muur werk. Wat men niét direct ziet, maar wel kan waarnemen in de verdiepte wandnissen van de oorspronkelijke raam- en deurope ningen, is de waterdichte, betonnen kuip waarin de kelder als het ware is verpakt. Het is technisch een bijzonder werk geweest om die kuip te maken. Opdracht was dat er - vanuit de kelder gezien - van het oude muurwerk zoveel mogelijk intakt moest blijven. Dus: zo min mogelijk slopen en weer opmetselen. Dat is gelukt door achter een schil van oud metselwerk een sleuf in de muur te boren (vanuit raam en deurdoorgan gen), die rondom met beton is volgestort. Een dergelijk betonnen scherm in oud muurwerk: dat is toch wel uniek. ZUILEN Een ander veeleisend onderdeel van de res tauratie is de vernieuwing van de vier zuilen van de ingangspartij in de voorgevel ge weest. In de vorige eeuw, toen het stadhuis het huidige uiterlijk kreeg, waren die ko lommen in metselwerk opgetrokken. Dat zag er slecht uit en bovendien was de houten fundering boven de gemiddelde grondwa terstand geraakt na de afsluiting van het Haringvliet. Het kon niet anders of er zou den vier nieuwe zuilen moeten komen op een nieuwe fundering. Dat betekende het tijdelijk weghalen van de hoofdtrap en het opvangen van het timpaangewicht van 70 ton. Pas daarna konden de oude zuilen wor den gesloopt. Daar zijn nu betonnen kolom men voor in de plaats gekomen, maar dan wel met de 'oude' vertikale groefjes erin. Dit laatste is dan weer een van die vele details die het bij een dergelijke restauratie afmaken. Het stadhuis van Dordrecht is nu be stuurscentrum en tegelijk visitekaartje van het stadsbestuur. Daartoe behoort een zeer smaakvolle raadszaal op de verdieping. Vóór de restauratie was die ruimte buiten gebruik. Dat wil zeggen: zij lag volge stouwd met noodconstructies om het verder doorzakken van de toren tegen te gaan. Het gewicht van de toren is nu op een andere en betere manier opgevangen, en daar heeft de raad dan een vergaderzaal aan overgehou den die vooral in de houtconstructie de sfeer van de middeleeuwen ademt. G. Woudsma (aangevuld door de restaura tie-architect Ir. W. van den Berg).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 8