77 f'fr, >Vr Zo zag het er vóór de restauratie op de kapverdieping uit: noodconstructie om het verder doorzakken van de vroeger verkeerd aangepakte toren tegen te gaan. De herstelde middeleeuwse raadskelder. Weliswaar is de kelder verpakt in een waterdichte, betonnen kuip, maar daarvan valt niets te zien. Aardige combinatie van nieuwe en oude bouwtechniek. Dordtse hal nogal bescheiden uitviel in ver gelijking tot de grote gebouwen die de Vlaamse kooplieden zich veroorloofden. De kern van de hal, en daarmee van het huidige stadhuis van Dordt, dateert uit 1383. De hal moet een fraai ogend middel eeuws gebouw zijn geweest, met voor die tijd als bijzonderheid dat hij met drie bogen over de Oude Haven werd gebouwd. Tot 1544 is de hal als handelsbeurs in gebruik geweest, daarna heeft het stadsbestuur zich er gevestigd. Men mag aannemen, dat er toen in het gebouw is ingegrepen - zoals dat ook later nog vaak zou gebeuren, en wel zo dat er uitwendig van het middeleeuwse wei nig meer is terug te vinden. Middeleeuws zijn, bijvoorbeeld, nog het onderhuis, het houtskelet met zijn zware moerbalken, muurstijlen en korbelen en een gedeelte van de muur aan de achterzijde dat van buiten nog weer deels onzichtbaar is omdat er kort na 1544 een houten galerij tegenaan is gebouwd. De meest rigoureuze ingreep onderging het van oorsprong middeleeuwse monument in de jaren 1835-1845. Het oude muurwerk van de hoofdvleugel is toen deels wegge hakt om plaats te maken voor klassicistische gevels, met aan de voorgevel vier zuilen die een timpaan dragen. Geheel in de geest van de waterstaatsstijl werden de nieuwe gevels bepleisterd en ge schilderd als ware het natuursteen oker- gember kleurig. Door deze vérgaande in greep is het middeleeuws karakter van het gebouw verloren gegaan. DE WERKEN De jongste restauratie, die is uitgevoerd door Woudenberg Ameide, is zóveel om vattend geweest, dat het binnen dit bestek moeilijk is op allerlei details in te gaan - hoe interessant die op zichzelf ook zijn. Om iets te noemen: er is fijn houtsnijwerk en stucwerk gerestaureerd en aangevuld, met zorg is oud muurwerk hersteld maar er is ook beton gestort. Houdt men de grote lijn aan, dan kunnen de werken als volgt wor den ingedeeld: - De havenwerken - De renovatie van de vleugel aan de Groenmarkt - De restauratie van het middeleeuwse on derhuis dat als gevolg van veelvuldige ver hogingen thans geheel onder het tegenwoor dige straatniveau is geraakt. - De vernieuwing van de vier Ionische zui len, die deel uitmaken van het tempelachti ge voorfront. - De restauratie en gedeeltelijke vernieu wing van de binnen-constructies, zoals het oude houtskelet. - De restauratie van diverse zalen, inclusief het creëren van een nieuwe raadzaal op de verdieping van het gebouw, met behoud van authentieke gegevenheden. LEKKAGE Bij de werken aan en in de Oude Haven (waaraan Dordrecht is ontstaan) ging het in het bijzonder om het herstel van de kademu ren, en dat zijn dan de muren van het stad huis zelf omdat dit aan de landzijde (Voor straat) onderdeel is van de Dordtse waterke ring. Door het inklinken van de bodem en onder invloed van de hogere waterstanden geraakte het onderhuis, waarin nimmer een waterkerende vloer was aangebracht, in de problemen en was het reeds lang buiten ge bruik gesteld. De ernstige aantasting van de kademuren is te wijten geweest aan extra ophogingen van de Voorstraat als waterke rende dijk en de schurende werking bij ijs gang mede door het grote getijverschil vóór de bouw van de Haringvlietdam. In het verleden heeft men wel getracht bij eb het muurwerk van de kaden op te knappen, maar kennelijk is de tijd altijd te kort ge weest om het goed te doen. Dat is nu dus wel gebeurd - met tijdelijke afdamming van de haven en leegpompen om overal goed bij te kunnen komen. Oók bij de drie bogen, die over het water staan. Daar mankeerde toch wel meer aan dan men in eerste instan tie had gedacht, zodat men thans de funde ring van de bogen heeft moeten koppelen. KUIP Op de 19de eeuwse (1830) gevel aan de Groenmarkt na, is de vleugel, die tegen de achterzijde van het stadhuis staat, volledig

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 7