Totaalrestauratie van net Dordtse stadhuis voor de Monumentenzorg van de grond gekomen. Rotterdam wil de jonge bouwkunst vooral in het oog houden. De ambtelijke organisa ties willen wij meer en meer op dit beleid afstemmen. De wethouder bedankte voor de beschikking en wees op de architectuurhis torie die zo'n belangrijke rol speelt in Rot terdam. Hij illustreerde dit door de Minister een foto uit 1923 aan te bieden van de toen pas voltooide gemeente bibliotheek waarin volgens het ministeriële besluit het architec tuurmuseum moet komen. FOTOVOUWBLAD VOLKSWONINGBOUW Tenslotte iets over het Vouwblad Volkswo ningbouw 1850-1940 geschreven door R. C. Hekker in opdracht van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg te Zeist onder begeleiding van de directie Voorlich ting WVC. Koning Willem III had in 1853 het Kon. Instituut van Ingenieurs opdracht gegeven hem voor te lichten over 'de ver- eischten en inrigting van arbeiderswonin gen'. Dit verslag, verschenen in 1855, sprak een vernietigend oordeel uit over de woonomstandigheden 'van den nederigen werkman'. Reeds in 1854 had het Tweede Kamerlid - Mr. W. Wintgens - een wets ontwerp ingediend tot verbetering van de volkshuisvesting. Dit ontwerp werd afge stemd en pas in 1901 kwam de woningwet tot stand. In 1852 had de Haagse medicus dr J. W. Schick reeds gewezen op de gevaren voor de volksgezondheid in verband met de slechte behuizingen; in 1849 heeft Neder land nog een ernstige cholera epidemie gekend. Het vouwblad geeft een overzichtelijk ver slag verlucht met foto's en plattegronden van een- en meerkamerwoningen, tuindor pen etc. In 1912 een jaar na de oprichting stichtte Heemschut een adviesbureau om bouwkun dige ontwerpen te beoordelen en zonodig te verbeteren. In 1937 kwam dit bureau te ver vallen omdat het Gemeentelijke Welstands toezicht werd ingesteld, zo lezen we in dit vouwblad. In de woningbouwontwikkeling valt sterk de nadruk op de stedelijke woningbouw waarin de Woningwet voorzag. In 1918 werd de landarbeiders wet aangenomen. Men kon toen een stukje land verwerven, een z.g. plaatsje, door een lening te sluiten die na 30 jaar afgelost moest zijn. Na de tweede wereldoorlog dienden geheel nieuwe sociale structuren zich aan. Ge noemde fase van woningbouw werd hier mee afgesloten. Dit vouwblad zal het laatste zijn na een serie van 12 die in de loop der jaren zijn uitgegeven. Onder de titel 'Kijken naar Monumenten' zijn zij gebundeld in boekvorm verschenen. 76 In februari hebben leden van Heemschut een excursie gemaakt naar en door het stad huis van Dordrecht. De aanleiding: kort er voor vertrokken de restaurateurs om er na vier en een halfjaar van wroeten en werken een stadhuis achter te laten, dat tot in alle hoeken op passende wijze is hersteld. Een restauratie van een omvang, die op dit mo ment in ons land niet veel meer voorkomt. Een restauratie ook die hard nodig was. Het algemene verval had zó krachtig toegesla gen, dat het gebouw als stadhuis voor geen enkele bestemming meer bruikbaar was. Het zag er allemaal even troosteloos uit - met hier ernstige gebreken en daar ontsie rende noodconstructies die in eerdere stadia waren aangebracht om de zaak overeind te houden. Van meet af aan heeft dan ook vast gestaan, dat het aanpakken van het stadhuis een zéér ingrijpend werk zou worden: van dé toren tot het onderhuis en van voor- tot achtergevel. VLAAMSE HAL In tegenstelling tot allerlei andere stadhui zen is dat van Dordt niet als stadhuis opge zet en gebouwd, maar als Vlaamse hal. Als handelscentrum dus, naar voorbeeld van de Zuidelijke Nederlanden - zij het dat de J.S. Hel Fotovouwblad Volkswoningbouw 1850-1940 is gratis verkrijgbaar bij de Afdeling Voorlichting van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Postbus 1001Broederplein 41, 3700 BA, Zeist, tel.: 03404- 28122. De gerestaureerde voorgevel van het Dordtse stadhuis. Deze gevel in z.g.n. 'WaterstaatstijP kwam in 1843-1845 in plaats van de Middeleeuwse gevel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 6