Volkswoningbouw en jongere bouwkunst ïk Jaargang 62, no. 5 mei 1985 Heemschut verschijnt 9x per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix In dit nummer o.a.: Stadhuis Dordrecht gerestaureerd. Afbraak rijke Goudse industriële traditie; pleidooi voor selectie en behoud van hetgeen nog rest. Oude fabrieksgebouwen; nieuw boek 'Industrieel Erfgoed'. Rehabilitatie Zaans houtbouw- buurtje. Mondriaanhuis in Winterswijk gered. Foto omslag: Voorlichtingsvoorbeeld van een woningwetwoning 1904 (arch. D.E. Wentink). Illustratie in het zojuist verschenen Fotovouwblad 'Volks woningbouw 1850-1940' van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. Redactie: Drs. J. H. Bierenbroodspot-Rudolph Drs. H. S. Korthals Altes-Rudolph Pr. J. F. Saltet Redactiesecretaris: Mevr. P. A. Hengeveld-Brand Medewerkenden: J. Th. Balk, Amsterdam Drs. P. Karstkarel, Leeuwarden D. van der Meulen, Assen R. Lureman, Doetinchem Drs. W. J. Pantus, Nijmegen J. Roelfs Sr. J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage Drs. B. C. M. barones van Hövell tot Westerflier- van Hellenberg Hubar, Ohé en Laak. Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020-22 52 92 öf 020 - 23 09 94 (ledenadministratie) postgiro 124326 Lidmaatschap 45,-per jaar Reductie voor 65+ en 30" Correspondentie voor advertenties: Bosch Keuning nv Postbus 13740 AA Baarn tel. 02154- 1 82 41 gironummer 4988 Grafische verzorging: Bosch Keuning - Baarn 75 Op I april jl. werd op het vroegere drinkwa terleiding terrein (D.W.L.) te Rotterdam dat nu voor woningbouw bestemd is, het vouw blad 'Volkswoningbouw 1850-1940' uitge reikt aan minister L. C. Brinkman van W.V.C. Wij komen later op dit vouwblad terug. De minister benadrukte in zijn toespraak het belang van dit vouwblad in verband met de aandacht die de Monumentenzorg besteedt aan de jongere monumenten. Onze vier gro te steden Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Utrecht willen op korte termijn in sterke mate zeggenschap in het monumen tenbeleid en wel wat betreft inventarisatie, het vergunningstelsel en financiering. De minister vindt dit een verheugend feit. Te lang heeft de rijksoverheid de last van de monumentenzorg alleen moeten dragen. Vanaf 1979 is de aandacht van het Rijk gevestigd op de jongere bouwkunst, enkele uitzonderingen van oudere objecten daarge laten. De Monumentenraad heeft zich hier op bezonnen en advies uitgebracht in de vorm van een monumenten-inventarisatie plan, waarbij ook de selectie en de registra tieprocedure ter sprake komen. Als inventarisatie-gebieden heeft de Monu mentenraad - zoals wij al eerder berichtten - haar keuze laten vallen op Amsterdam, Twente en Zuid-Limburg. Het vorig jaar verschenen studierapport 'Jongere bouw kunst in Amsterdam binnen de Singel gracht' valt in dit kader. (Zie Heemschut, september 1984 pp. 136-177). Bij deze in ventarisaties worden in de gekozen gebie den de cultuurhistorische ontwikkelingen in de ruimste zin onderzocht. Het ministerie van V.R.O.M. is natuurlijk speciaal geïnteresseerd in de volkshuisves ting, immers uit dit toenmalige ministerie stamt de woningwet van 1901, die eindelijk aan de volkshuisvesting een verantwoorde gestalte gaf. V.R.O. en C.R.M. hebben in het begin van de jaren 70 overeenstemming bereikt op het punt van het herstel van woonhuizen met waarde als monument. Daarna is de Wet op Stads- en Dorpsvernieuwing gekomen en nu zal de decentralisatie daarvan mogelijk een aanvang nemen. Staatssecretaris Brokx heeft op de Monu mentenstudiedag jl. te 's-Hertogenbosch ge zegd, dat de zorg voor Stad en Monument hand in dienen te gaan, zo niet dan zal één ervan de dupe worden. V.R.O.M. en W.V.C. zullen dus samen moeten werken. Tenslotte overhandigde de minister aan de wethouder J. Laan van Rotterdam zijn be schikking waarbij hij een aanzienlijk bedrag toezegde voor de verbouw van de waterto ren op het D.W.L. terrein tot wooneenhe den (zie verder Nieuws uit de Provincies onder Rotterdam). Daarop sprak de heer J. Laan, wethouder van Ruimtelijke Ordening, Verkeer, Open bare werken en Milieu van Rotterdam. Hij zei dat op 8 november vorig jaar met de minister een bespreking was gevoerd over de zelfstandigheid van de monumentenzorg van de vier grote steden, het z.g. Schuyt- overleg. De gemeenten menen dat zij voldoende ken nis en technische mogelijkheden bezitten om een goed monumentenbeleid te voeren. De wethouder meende nog enige aarzeling in de besluitvorming van de minister te be speuren, maar dacht dat er toch reeds duide lijke afspraken gemaakt waren en drong er op aan op de ingeslagen weg voort te gaan. De restauratie van het Schielandhuis, de Laurenstoren en nu het D.W.L. complex zijn met hulp van W.V.C. en de Rijksdienst Amsterdam, Spaarndammerplantsoen, hoek Zaanstraat, blok woningwetwoningen, ontworpen 1914, uitgevoerd 1915/16 (arch. M. de Klerk). Eerste voorbeeld van de behandeling van de gevels als één - plastisch - geheel, in dit geval nog met verticale accenten. Rechts het herhalingstype op smalle leest uit het einde van de 19e eeuw (foto: Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst). lliiiS

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 5