I Zuid-Holland Nieuws uit België 96 Elisabeth Nijhuis-Wiggers voor het in de steigers staande Mondriaanhuis. Foto: Henk Westerveld, Aalten. gers, wier belangstelling voor de kunst pa rallel loopt met de hobby van haar echtge noot, die in zijn vrije tijd een gewaardeerd kunstschilder is. De restauratie van het Mondriaanhuis moet in juli zijn afgerond. Het interieur ondergaat enige verandering als gevolg van de inrich ting tot galerie. Die komt op de begane grond. Op de verdieping komen de slaapka mers, terwijl het echtpaar Nijhuis-Wiggers op zolder gaat wonen. Mevr. Nijhuis wil haar kunstgalerie een grensoverschrijdend karakter geven. 'Van uit Winterswijk zit je zo in het Duitse Bo- cholt of in Münster. De galerie moet een zekere allure hebben.' Ook de tuin wordt in het tentoonstellingsgebeuren opgenomen. Bedoeling is om er beeldenexposities te houden. MONDRIAAN De band met Mondriaan wordt misschien hersteld bij de opening van de eerste exposi tie in het najaar. Mevr. Nijhuis-Wiggers pleegt momenteel overleg met het Haags gemeentemuseum om te proberen de ope ning op te luisteren met een tentoonstelling van enkele werken van de grote meester. Ook heeft ze plannen voor een documenta- tiekamer, die gericht zal zijn op het verblijf van Mondriaan in Winterswijk. Elisabeth Nijhuis-Wiggers treedt met haar plannen in feite in de voetsporen van de 2 jaar geleden opgeheven stichting Mondri aanhuis. Ook deze stichting beijverde zich voor de redding van het gebouw, maar de plannen - die ook een permanente Mondri- aanexpositie inhielden - strandden destijds op de aankoopsom. Initiatiefneemster voor het behoud van het Mondriaanhuis is mevr. Albrecht-Duvekot geweest, die vele jaren met handteke ningenacties ageerde tegen allerlei sloop- plannen in Winterswijk. En, naar nu blijkt, met succes: het ene speerpunt was het Mon driaanhuis, het andere het inmiddels fraai gerestaureerde stationsgebouw. Rob Lureman Rotterdam - D. W. L. terrein van water- fabriek tot nieuw woongebied - Een bro chure van de Dienst Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing Rotterdam van april 1983, eindredacteur J. Bakkes. Het voor malige drinkwaterterrein aan de Honinger- dijk in Kralingen dat ruim 100 jaar als zoda nig gefunctioneerd heeft zal omgetoverd worden tot een nieuwe woonwijk met be houd van vrijwel alle oude gebouwen van de D.W.L. en aangevuld worden met nieu we complexen. In 1990 moeten er 2800 woningen staan. Het park dat hier mogelijk zou komen is dus van de baan. Het Rotter damse drinkwater komt uit spaarbekkens in de Biesbos en wordt getransporteerd naar de produktiebedrijven Berenplaat (1966) en Kralingen (1977), de twee gigantische me talen 'druppels' ten N.W. van de Brienen- oordbrug. Het meest opvallende gebouw op het te be bouwen terrein is de Watertoren uit 1871, opgetrokken in de Neo-Romaanse stijl met Oosterse invloeden. Het is de oudste nog bestaande watertoren in Nederland. Evenals de snelfiltergebouwen, die reeds verbouwd zijn tot één en tweepersoons wooneenhe den, zal ook de toren in de woonfunctie worden opgenomen. Het pompstation of 'kasteel' wordt een wijk- en winkelcentrum. Het verdere terrein krijgt woonbuurten, ge noemd naar de vroegere onderdelen van het D.W.L. complex, o.a. deelplan Lage Fil ters, Hoge Filters, enz. Het wijkpark Oude Plantage en polderpark De Esch zullen dienst doen als recreatie terreinen, verder komen er sportvelden. In één woord, er komt een 'echte' woonwijk voor 6000 mensen aan de Nieuwe Maas. Den Haag: Ter ondersteuning van de actie voor de restauratie van de Grote Kerk is er een serie van 4 kaarten speciaal van De Grote Kerk gemaakt. De gekleurde kaarten kosten 1,50 incl. envelop.; zw/wit 1,25 incl. envelop. De kaarten zijn verkrijgbaar bij een groot aantal boekhandelaren in Den Haag. Inlichtingen bij de Vereniging Die Haghe, tel. 070-648904/633260. DEN HAAG 100 jaar Passage. Bij nage noeg alle winkels in de Passage is een boek je van de Haagse journalist/publicist Coos Versteeg verkrijgbaar, dat handelt over de geschiedenis van deze unieke winkelgalerij, die dit jaar 100 jaar bestaat. Het rijk geïllustreerde boekje, dat een opla ge heeft van ruim 4.000, zal hier ter ver koop worden aangeboden, maar - zolang de voorraad strekt - door de winkeliers worden uitgedeeld aan goede klanten of mensen die kenbaar maken zich erg voor het onderwerp te interesseren. Het boekje is geschreven op initiatief van de Vereniging Passage Belangen, die ook een kleine tentoonstelling over de geschiedenis van de Passage heeft georganiseerd en die vanaf 23 maart te zien is in het voormalige Hotel der Passage, Passage 31 Onze zustervereniging in Belgie, de Ko ninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedeschoon, bestaat in 1985 vijfenzeven tig jaar en ligt daarmee dus één jaar op Heemschut voor. Gedurende de maand mei werd een speciale jubileumtentoonstelling gehouden in Ant werpen; voor het hele jaar is een scala van tentoonstellingen, excursies en wandelingen voorbereid, waarbij in oktober officiële ont vangsten, jubileum-banket en feestzitting plaatsvinden. De verschillende Vlaamse provincies zijn bij de activiteiten betrokken. 'Natuur- en Stedeschoon' kent ook een actie om molens draaiende te houden. Moleneve nementen zijn geïntegreerd in het jubileum programma. De georganiseerde wandelin gen zijn nadrukkelijk ook toegankelijk voor niet-leden. Informatie is verkrijgbaar bij het secretari aat: Koningin Astridplein 24, 2000 Antwer pen, tel. 03-323531.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 26