95 zouden zijn. Als U tot de conclusie komt dat U ze toch wel zou missen, neem dan contact op met Baet en Borgh. Een mooiere stimulans is bijna niet denk baar! Hier is een duidelijk voorbeeld van de verklaring waarom o.a. een vereniging als Heemschut de laatste jaren niet 'groter groeit'. Heemschut is in feite het prototype voor de honderden stichtingen en vereni gingen in Nederland die op lokaal niveau hetzelfde nastreven als landelijk Heem schut. Daarom maakt de redactie van Heemschut regelmatig, vooral in deze ru briek, melding van al die initiatieven en activiteiten! Spijtig echter dat omgekeerd weinig over contacten en raakvlakken met Heemschut in de uitgaven van de kleinere collega-broe ders en zusters is aan te treffen. Roosendaal: Het park van Kasteel Rosen- dael (bij Arnhem) wordt momenteel door de Stichting Het Gelders Landschap in oude luister hersteld. Men is begonnen met het schoonmaken van sprengen, beken en vijvers en zal binnen kort een aanvang maken met het herstel van de rozentuin. Belangrijke fasen van het tota le herstelplan voor het park Rosendael wor den hiermee gerealiseerd. De oude glorie en het verval Park Rosendael staat al lang bekend als een van de fraaiste kasteelparken die Nederland kent. Verscheidene van de vroegere bewo ners pasten elk op hun beurt het park aan de nieuwste ideeën over tuinaanleg aan. Onder andere in de periode 1720-1725 werd het park grondig gewijzigd. 'Onder leiding van de Franse architect Daniël Marot werd het park Rosendael hervormd volgens de ideeën van de formele tuinaanleg. Het rechtlijnige karakter overheerste en vele de coratieve elementen werden aangebracht. Zo stammen de nu nog aanwezige schelpen galerij en de theekoepel uit die tijd. De laatste rigoureuze verandering vond plaats toen in 1837 de zogenaamde Engelse landschapsstijl in het park Rosendael zijn intrede deed. Volgens het plan van J. D. Zocher jr. kregen vijvers en paden een slin gerend verloop, kwamen her en der boom groepen en werden exotische bomen ge plant. De reeds aanwezige schelpengalerij, de bedriegertjes, de theekoepel en de water trap met de stroomgoden bleven behouden. Daarmee was het park Rosendael een uit zondering op de algemene gang van zaken bij zo'n omvorming volgens de landschaps stijl, want meestal werden dergelijke oudere parkelementen verwijderd. Toen rond de eeuwwisseling onder andere de rozentuin werd aangelegd, kreeg het park zijn huidige vorm. Op het moment dat de laatste particuliere eigenaar, W. F. T. baron van Pallandt, in 1977 overleed en kasteel en park aan Het Geldersch Landschap legateerde, was er veel achterstallig onderhoud. Na de Tweede Wereldoorlog was een periode van toene mend verval ingetreden. Het onderhoud werd steeds kostbaarder en bleef derhalve geleidelijk aan achterwege. Fasenplan Het streven van Het Geldersch Landschap is er thans op gericht om Rosendael weer in de vooroorlogse staat te brengen. Winterswijk: Mondriaanhuis wordt gale rie. Redding was n dubbeltje op zijn'kant. Het gaat de goede kant op in Winterswijk. Begin van dit jaar werd het zo lang met afbraak bedreigde spoorstation na een vak kundige restauratie opnieuw in gebruik, ge nomen en thans staat het Mondriaanhuis - ook een jarenlang sloopobject - in de stei gers. Ook aan het herstel van de molens wordt gewerkt. De eeuwenoude watermolen van Berenschot is van een nieuw schoepen rad voorzien en kan, najaren stilstand, weer draaien. Voor de overige zeven in vervallen staat verkerende molens heeft de Stichting Vrienden van de Winterswijkse Molens een ambitieus tienjarenplan voor restauratie op gesteld. Beperken we ons dit keer tot het Mondriaanhuis, dat vooral landelijk nogal tot de verbeelding heeft gesproken. De redding van deze 19de-eeuwse witge pleisterde villa, waarin de schilder Pier Mondriaan (1872-1944) zijn jeugd zou heb ben doorgebracht, is een dubbeltje op zijn kant geweest. Het jarenlang leegstaande pand, waarvoor diverse (mislukte) red dingsacties zijn gevoerd, zou vorig jaar on middellijk na de bouwvak worden afge broken. Gelukkig koesterde gelijktijdig de nu nog in Rijssen (Ov.) wonende Elisabeth Nijhuis- Wiggers plannen om naar haar geboorte dorp Winterswijk terug te keren om daar een kunstgalerie te beginnen. Het Mondri aanhuis leek haar daarvoor uitstekend ge schikt en ze besloot een optie op het pand te nemen. Nog geen vier maanden verder was ze eigenaresse. OPTIE 'Als ik een paar dagen later met die optie was geweest had het Mondriaanhuis er niet meer gestaan,' aldus mevr. Nijhuis-Wig- Herstel van park Rosendael is hard nodig: de waterpartijen zijn grotendeels dichtgeslibd of dichtgegroeid. Foto: Het Gelders Landschap; I. Ruige.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 25