Nieuws uit de provincies Gelderland 94 Kranenburg (gem. Vorden): Het kleine Kranenburg, dat ongeveer 65 gezinnen telt, is alleen niet in staat om het eigen aandeel in de restauratiekosten op te brengen van de toren van de parochiekerk van Sint Antoni- us van Padua. Onder het motto 'Kranenburgse toren moet blijven, 85 mille in (19)85' is een inzame lingsactie gestart, die zich inmiddels heeft uitgebreid tot de hele gemeente Vorden. Koffieconcerten, sportwedstrijden, rom melmarkten, stroopwafelacties en een huis- aan-huis-collecte moeten de nog ontbreken de 85 mille in het laatje brengen van de restauratiekosten, die totaal meer dan een kwart miljoen belopen. De neo-gotische Sint Antonius is een van de vroegste scheppingen van bouwmeester Pe trus Cuypers (1827-1921). De tussen 1857 en 1867 gebouwde driebeukige kruisbasi liek is heel schilderachtig gelegen langs de bosrijke weg van Ruurlo naar Vorden. De kerk, waarvan de toren verwantschap ver toont met die van de Sint Martinus in Wijk- /Maastricht, is een schenking van freule Jo- sephine baronesse van Dorth tot Medler, die in het midden van de vorige eeuw woonde op het nabijgelegen Huize Wientjesvoort. Het dorpje Kranenburg is rond de kerk ont staan. De toren van de Antoniuskerk heeft voor het eerst een opknapbeurt gehad in 1924. Ook na de oorlog is een restauratie doorgevoerd. Vermoedelijk is toen te sterke cement ge bruikt, waardoor thans de stenen afbrokke len. Ook de constructie van de steunberen laat, door loszittende stenen, te wensen over. Het natuursteen in toren en kerk is sterk aangetast door zure regen en andere milieuverontreiniging. Reeds in 1977 bena derde het bisdom de Rijksdienst voor de Monumentenzorg over de restauratie die nu, als additioneel werkgelegenheidsproject, zal plaatsvinden. Het Torenfondscomité, dat zich beijvert voor de Kranenburgse bijdrage in de restau ratie, heeft bij de Rabobank in Vorden een speciale rekening geopend. Bijdragen kun nen gestort worden op nummer 36.64.176.758. Land van Maas en Waal: De Stichting 'Baet en Borgh', die in februari 1983 werd opgericht, heeft zijn eerste Nieuwsbrief uit gegeven. Deze Stichting kwam in het nieuws door de overname van en bemoeienissen met het stoomgemaal te Appeltern. Heemschut nam dit gemaal op in de route van de excursie ter gelegenheid van de Heemschutdag rond Nijmegen in 1983, mede om dit goede initi atief van de Stichting te honoreren. Het doel van de Stichting is: 'de bevordering van de belangstelling voor de natuurhistorische, kunst- en cultuurhistorische waarden, meer in het bijzonder het behoud van monumen ten en natuur, landschap, geschiedenis, kunst en cultuur in het land van Maas en Waal en het westelijk deel van het Rijk van Nijmegen.' Onder monumenten moeten niet alleen ker ken of kastelen worden verstaan, maar veel eer een oud boerderijtje, een torentje, een bijzondere oude boom op een dorpspleintje enz. De voorzitter van de stichting, B. P. baron van Verschuer, zegt in zijn voorwoord van de Nieuwsbrief, 'Onze Stichting zal trach ten U te laten zien dat U in een streek woont waar zich prachtige oude soms vervallen monumenten bevinden. Let U daar maar eens op als U door Uw dorp of streek fietst, loopt of rijdt. Overweegt dan hoe Uw dorp, die straat, dat bos er uit zouden zien als dat aardige oude boerderijtje, dat torentje die bijzonder gevormde oude boom er niet meer Het kerkje van Kranenburg, één van de vroegste scheppingen van Petrus Cuypers, (foto Henk Braakhekke, Barchem).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 24