Onderscheiding voor Heemschut Schoonrewoerd Breda 93 Minister dr. P. Winsemius reikt een Ford-trofee 1985 uit aan mevrouw P. A. Hengeveld-Brand, vergezeld van ir. M. de Loos (links) en mevrouw I. Kroll-Lampe. Mede op grond van de Nota Monumenten zorg van de minister van W.V.C. en de daarin voorziene gedeeltelijke decentralisa tie van de monumentenzorg, wordt op dit moment gewerkt aan het opstellen van crite ria en doelstellingen die de grondslag zullen kunnen gaan vormen voor de actualisering van het gemeentelijk monumentenbeleid, als gevolg waarvan overwogen wordt een (nieuwe) gemeentelijke monumentenveror dening te doen opstellen en een uit deskun digen bestaande monumentencommissie te installeren. Wij maakten bezwaar bij het College van B en W van Schoonrewoerd tegen de plannen van het bestuur van de Nederlands Her vormde Gemeente om een verenigingsge bouw te stichten als aanbouw tegen het kerkgebouw, omdat daardoor de monu- mentwaarde gereduceerd zal worden. Een dergelijke uitbreiding kan o.i. wel aan vaardbaar worden gerealiseerd indien deze nieuwbouw aansluit aan een bestaande aan bouw (consistoriekamer) op een afstand van minimaal 30 cm tot de toren en indien de voorgevel van deze nieuwbouw in horizon tale zin een haakse hoek vormt met de kerk toren. Op deze wijze wordt het pleintje voor de kerktoren minder aangetast en de kerkto ren niet 'weggedrukt' (omdat de onderge schikte dienende rol van de nieuwe functie meer wordt benadrukt). Voorts menen wij dat het volume van de aanbouw zoveel mogelijk beperktmoet worden - geen functieloze extra hoge kap - en dat eigentijdse vormgeving op basis van consequent doorgevoerd traditioneel materi aalgebruik in dit geval het meest wenselijk is. Heemschut nam kennis van de plannen tot afbraak van de molen 'Het Fortuin' aan het Van Coothplein te Breda. De.Bond zou het ten zeerste betreuren, in dien de enige daar nog resterende walmolen inderdaad zou worden gesloopt en riep B. en W. in herinnering een eerder verzoek onzerzijds uit 1978 ter instandhouding van deze molen. Heemschut onderstreepte nogmaals het his torisch belang van de molen 'Het Fortuin', niet alleen voor Breda; immers er is sprake van een windvluchtmolen, een zeldzaam ty pe molen in Nederland, waarbij overgescha keld kan worden van windmolen naar wa termolen. De Bond Heemschut verzocht het College alsnog de plannen tot sloop in te trekken en verwees daarbij naar zijn brief van 25 febru ari jl. waarbij.B. en W. erop opmerkzaam werd gemaakt dat een te groot aantal monu menten de afgelopen jaren in Breda is ge sloopt. Het project Heemschut Restauratie Werk plaatsen werd in maart jl. onderscheiden met een z.g. FORD TROFEE 1985. Het beschikbaar stellen van een vijftal tro- feëen is een nieuw initiatief van Ford Ne derland, die daarmee door particulieren of particuliere instellingen opgezette projecten op navolgende gebieden wil honoreren en stimuleren. - verbetering van omgeving en milieu tot algemeen nut - idem, doch opgezet door personen bene den 18 jaar - idem, speciaal gericht op restauratie van historische waarden - idem, gericht op energiebesparende en/of milieuvriendelijke technieken - idem, gericht op specifieke problemen en behoeften in steden. De door Heemschut gewonnen prijs be draagt 6.000,- welk bedrag volgens de voorwaarden aan de realisatie van het pro ject ten goede dient te komen. Het behoeft geen betoog dat de Werkgroep die zich be last met de uitvoering en organisatie van de kampen dit zeer welkome bedrag uitstekend kan gebruiken om alle bijkomende kosten te bestrijden. De andere priijswinnaars zijn Stichting Landschapsbeheer Zuid-West Ve- luwe, Stichting interscolaire Milieuactie, Vogelgroep Zoetermeer en Groengroep Lu netten. Minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, het ministerie dat de jury samenstelde, reikte de trofeeën en cheques uit met een persoonlijk woord tot alle winnaars. Tegen Mw P. A. Hengeveld-Brand die de prijs in ontvangst nam, zei hij dat aan het begrip restauratie ook de associatie is ver bonden van 'jammer, dat het zover heeft móeten komen'. (Zou de minister de folder van Heemschut kennen met het gelijknami ge opschrift?) Aan de oplossing voor het restauratie (of uitgesteld onderhoud) probleem wordt in ie der geval op bescheiden wijze bijgedragen door Heemschut met zijn restauratie werk kampen voor jonge vrijwilligers. (Het is in feite analoog met het door de natuurbe schermers gepleegde onderhoudswerk aan natuur en milieu). Mw Hengeveld dankte niet alleen de minis ter maar ook de hoofddirectie van Ford Ne derland. Bij zulke gelegenheden is het goed het vaak in ander verband zo becritiseerde bedrijfsleven zeer te waarderen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 23