Heeitiscfyif ui akfie Schoonhoven Hengelo Gouda 92 Ruim 10 jaar geleden maakte Heemschut bezwaar tegen het toenmalige Structuurplan '73, dat een rigoureuze uitbreiding van de stad aan de Oost- en Westzijde voorstond. Nu, 11 jaar later, blijkt, dat enerzijds geluk kig slechts een beperkte uitbreiding voor 'eigen aanwas' in westelijke richting in uit voering is, maar anderzijds dat toch het voornemen bestaat in oostelijke richting een industrieterrein van 5 ha te stichten, waar voor een bestemmingsplan zal worden ont worpen. O.i. is het echter de vraag of Schoonhoven een industrieterrein van een dergelijke omvang moet aanleggen en ver volgens moet venten, öf dat zij slechts wil beschikken over een terrein voor eigen aan was en ten behoeve van de z.g. uitplaatsin gen uit de oude stad. Naar ons oordeel is de historische stad in samenhang met het fraaie Hollandse polderlandschap van een derge lijk groot belang dat een actief industrialisa- tie-beleid met de ruimtelijke consequenties van dien moet worden afgewezen. Een onderzoek naar de eigen behoefte is een eerste noodzaak, omdat eerst dan een aan vaardbaar plan opgesteld kan worden. Ook dient over de gemeentegrenzen te worden gekeken en het regionale industriegebied Gelkenes bij de studie te worden betrokken. Tot slot spraken wij de hoop uit dat B. en W. erin zal slagen de vermaarde historische stad Schoonhoven haar relatie met het om ringende polderlandschap te laten behouden en slechts op één plaats de hoogst noodza kelijke groei te laten plaatsvinden en wel aansluitend op de N.W.-wijk. Aan B. en W. schreef Heemschut mei be langstelling de gang van zaken betreffende het gebouw van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Deldenerstraat te volgen. Het is ons bekend dat het gebouw bij Ko ninklijk Besluit van 10 september 1981 van de Monumentenlijst is afgevoerd, waarbij als belangrijkste overweging gold, dat er toen geen passende functie voor het gebouw kon worden gecreëerd. Thans doen zich - naar verluidt - uitstekende mogelijkheden voor om het gebouw o.a. als aula van een achter de kerk te bouwen muziekschool te laten functioneren. De provinciale overheid steunt deze plannen en zegde nog een extra subsidie toe. Op grond van deze informatie deed de Bond een dringend beroep op het college alles in het werk te stellen om het gebouw voor dreigende sloop te behoeden en die stappen te ondernemen welke kunnen leiden tot her plaatsing op de Monumentenlijst. (Zie ook Heemschut september 1984 pagina 188). Aan het bestuur van de Vereniging Behoud Stadsschoon Gouda zette de Bond Heem schut zijn standpunt uiteen inzake de restau ratie van de voorgevel van de St. Joris- Doelen Onze algemene zienswijze inzake monu mentenrestauraties is: behoud zoveel moge lijk van hetgeen wordt aangetroffen, met uitzondering van latere wijzigingen waar van de vorm, afmetingen en kleur worden bepaald door modem (industrieel) materi aalgebruik. 'Terugrestaureren' naar vormen van een vroegere tijd achten wij in het algemeen onjuist, tenzij het object bestemd is voor museaal gebruik öf de mogelijkheid bestaat tot herstel van een gedeelte van een nog aanwezige reeks of het completeren van een nagenoeg volledige architectuuruiting. Dit laatste argument kan versterkt worden in dien de betrokken onderdelen om techni sche redenen toch vernieuwd zouden moe ten worden. De Sint Joris-Doelen is als compleet oor spronkelijk ontwerp van 1763, ook voor wat betreft de belangrijkste interieur-onderde len, nog geheel intact, met uitzondering van de raamindeling. Naar ons werd medege deeld zullen de ramen om technische rede nen vervangen moeten worden. Omdat hier sprake is van het completeren van een on derdeel van een oorspronkelijk ontwerp, achten wij 'terugrestaureren' stellig aan vaardbaar, als tenminste voldoende exacte gegevens bekend zijn uit het aanwezige bouwbestek van 1763 omtrent de vroegere vorm. Naar aanleiding van de desbetreffende brief van Heemschut deelde B en W van Gouda ons mede het met ons te betreuren, dat de voormalige wasserij 'Het Wapen van Am sterdam' dreigt te worden gesloopt. De waarde van het pand heeft ons destijds doen besluiten aan de minister van W.V.C. te verzoeken dit pand krachtens de Monumen tenwet te beschermen, maar de minister was niet bereid aan ons verzoek gehoor te ge ven, aldus B en W. Nu er zich reële mogelijkheden voordoen de N.H. kerk aan de Deldensestraat een passende functie te geven, verdient dit voor het monumentarme Hengelo onmisbare gebouw herplaatsing op de monumentenlijst. Foto: Het Oversticht. Voorgevel van de St. Joris-Doelen te Gouda aan het einde van de 18de eeuw (reconstructie door Wies Saurwalt).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 22