II II II Excursies/lezingen imr 91 i ii Keizergracht 452 wat architecten die hun gramschap uitten over de toepassing van deze materialen. Het begon allemaal zo hoopvol wat betreft de terracotta toen in 1844 de Nederlandse Maatschappij tot bevordering van Nijver heid onder invloed van ontwikkelingen in het naburige Duitsland een prijsvraag uit schreef om 'deze bouwwijze ook meer en Terracotta console, de schroeven zijn enigszins zichtbaar meer in Nederland te zien ingevoerd, ten einde het vergankelijke hout, en den kostba re buitenlandsche hardsteen zoo veel moge lijk te vervangen'. In 1847 was het A. Oltmans die fel van leer trok in de Bouwkundige Bijdragen tegen 'eene valsche en bedrieglijke architektüur' en een pleidooi voerde voor 'zuivere waar heid in het gebruik der bouwstoffen'. Vele jaren werd geageerd tegen de 'decoratieve schijn-konstruktiën', 'de smakelooze, mis plaatste en valsche dekoratie' en de 'tint van onwaarheid'. Ook Stoeller viel de nodige kritiek ten deel. In 1877 exposeerde de fir ma in het Paleis voor Volksvlijt in Amster dam ter gelegenheid van de Tentoonstelling van Kunst toegepast op Nijverheid. A. Ie Comte leverde ernstige kritiek op tal van inzendingen. Over Stoellers inzending wordt ondermeer het volgende gezegd: 'de modellen zijn kortweg slecht; 't is een gedu rige herhaling van een soort bladkrul, die nu naar rechts, dan naar links omslaat, een bastaard afkomeling van de C-lijn uit het Louis XV-omament; aan dit blad ontbreekt alle begrip van een fijner modelé' Desondanks bleven de fabrieken het 'min- kostend' materiaal maken en werden be kroond op tentoonstellingen. Vandaar dat de monumentenzorger er mee geconfron teerd kan worden bij de inventarisatie van de jongere bouwkunst. Voor het oog door de lagen verf niet altijd even herkenbaar maar met enige inventiviteit komt men in aanraking met de fascinerende wereld van terracotta, portlandcementsteen, carton pierre, gutta percha etc.Kijkt U mee? Zuid-Holland: De ledenexcursie van de Provinciale Commissie. Zaterdag 15 juni a.s. worden de deelne mers aan deze excursie verwacht aanwezig te zijn te 10 uur: bij ontvangst op het stadhuis van Gorinchem door een vertegenwoordiger van B.enW. 11 uur: Stadswandeling door Gorinchem een bezoek aan het museum 'dit is in Beth- lehem'. 13.15 uur: Boottocht naar Woudrichem; toelichting over Heemschut's activiteiten aldaar. 13.30 uur: Wandeling door Woudrichem naar het Kruithuis, alwaar een vestingmaal tijd gereed staat. 14.30 uur: Voetveer wandeling naar Slot Loevestein. 15.00 uur: Rondleiding in Slot Loevestein. 16.45 uur: Boottocht terug naar Gorin chem. Aanmelding door 30,- per persoon over te maken op girorekening 124326 ten name van Heemschut Amsterdam (onder vermel ding van excursie Gorinchem) vóór 7 juni a.s. Deelnemersbewijzen worden toegezonden. Utrecht: zomerexcursie provinciale com missie Utrecht. Zaterdag 22 juni a.s. worden de deelne mers tussen 9.30 en 10.00 uur verwacht op het Marktplein te Breukelen. (mogelijkheid om te parkeren) Daar komen de bussen uit Utrecht (vertrek 9.23, lijn 120, de gele bus van Centraal Nederland) en uit Amsterdam (vertrek Muiderpoortstation 8.38, eveneens lijn 120 C.N.) aan. Koffie in het vlakbijge- legen Hotel 't Statewapen. De deelnemers zullen in drie groepen worden ingedeeld en over de beschikbare (eigen) auto's worden verdeeld. Via het Zandpad aan de overzijde van de Vecht rijden wij naar Nieuwersluis en van daar over de Straatweg naar Loenen. Elke groep zal in de loop van de dag het dorp Loenen en zijn historische kerk onder deskundig geleide bezoeken, een rondwan deling over het wonderschone landgoed Terra Nova of Oostervecht maken en het fraaie huis Vreden Hoff (met het beroemde hek) inwendig en uitwendig mogen be kijken. De koffiemaaltijd zal worden gebruikt in Restaurant Vriens op Oud Over, evenals de middagthee, waarna uiterlijk te 17.00 uur ieder zijns weegs kan gaan. Aanmelding tot uiterlijk 17 juni 1985 door de kosten ad 25,- p.p. (inclkoffie, kof fiemaaltijd, thee en entrées) over te maken op giro 124326 ten name van Heemschut, Amsterdam. Deelnemersbewijzen worden toegezonden. Wandelschoenen aanbevolen! Maximaal aantal deelnemers 75, waarbij de oude regel geldt: wie het eerst komt het eerst maalt!

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 21