rno Behalve de twintig nieuwbouwpandjes op de open plekken zijn of worden een stuk of zes bestaande oude pandjes gerestaureerd. Een enkel pandje komt van elders in gede monteerde vorm. 'PANNEN-BIER' Wat gebeurt er zoal, wanneer zich een gega digde voor een huisje meldt? Piet: 'Hij maakt dan een schets binnen het stedebouw kundig plan. De bewoner kan het pandje opzetten zoals hij zelf wil, maar zelf ont werp ik het geveltje. Vervolgens moet het ontwerp het Stichtingsbestuur en de Wel standscommissie van de gemeente langs. Ik schets hier nu niet de hele procedure'. De bouw zelf kan de toekomstige bewoner, op het heien en funderen na, geheel zelf doen of samen met een aannemer. En altijd kan hij ook rekenen op hulp van zijn nieuwe buren. Jan: 'Als er bijvoorbeeld dakpannen moeten worden gelegd schieten de buren direct te hulp en laten hun eigen werk rus ten. Dat is een soort traditie hier. Na afloop wordt er samen een rondje 'pannen bier' gedronken'. De bouwmaterialen zijn altijd wel ergens bij een sloper te krijgen. Totnogtoe is het nog niet nodig geweest nieuw gebakken dakpan nen te gebruiken. Er zijn altijd nog wel Oud hollandse pannen te vinden. Het Stichtings bestuur ziet er intussen op toe, dat de bou wers zich aan de tekening houden, het is graag bereid daarbij adviezen te geven. In de aankleding van het interieur is ieder een vrij maar de meeste bewoners houden zich toch wel aan de historische uitgangs punten. Anders dan de huizen van de veel deftiger Zaanse Schans is de vormgeving van de pandjes van de Domineestuin sober, getrouw aan zijn historie als arbeidersbuurt. Er zijn maar enkele siergeveltjes, de meeste gevels hebben eenvoudige punten, voorzien van de bekende makelaar, die toch nog wat versiering geeft. Trouwens de wit geschil derde lijsten van de puntdaken steken prach tig af tegen het groen van de plankieren en het rood of zwart van de dakpannen. ZELFBOUW Hoe duur is nu de bouw van een nieuw pandje in oude stijl? Piet: 'Dat varieert sterk want dat hangt af van de mate, waarin jé zelf bouwt. Wanneer je alles zelf doet, be halve het heien en beton storten voor de fundering kun je op 55.000 gulden uitko men. Dat is dan wel het goedkoopste voor beeld. Ben je onhandig, dan komt de prijs al gauw op zo'n 135.000 gulden; de prijs, die Jan ongeveer heeft moeten betalen. Jan: 'In principe is dit voor iedereen, die echt wil, weggelegd, maar ik moet er bijvoorbeeld wel m'n vakanties voor laten schieten. Een enkele woning kan in de premie B-sector worden gebouwd, wat de bouw voordeliger maakt.' Het aardige is, dat Monumentenzorg hele maal niets van doen heeft gehad met dit project. Het is allemaal eigen initiatief. De bewoners hebben daardoor ook weinig last van allerlei moeilijke bouwvoorschriften, al moet hun ontwerp wel passen binnen het plan van de Stichting en de algemene bouw verordening. Zijn er nog kavels voor nieuwe pandjes te verwerven? Piet: 'Als alle kandidaten die er nu zijn groen licht krijgen is het plan met 25 woningen vol. Er moeten nu nog zeven huisjes gebouwd worden maar op papier is alles al ingevuld.' We maken even een korte ronde door de nieuwe woning van voorzitter Jan Duyvis. Als alleenwonende heeft hij alle ruimte. Een flinke woonkamer met beneden ook nog een zijkamer en een keuken. Boven een slaapkamer en een werkkamer. Alleen de keuken heeft Jan modern ingericht. De tuin rond het huisje is nog niet aangelegd. Jan: 'Het huis zelf had prioriteit en ik zit natuur lijk ook met geldgebrek. Wel heb ik in de tuin al een schuurtje gebouwd'. Uiteraard in groen en wit geschilderde houtbouw. PRIVACY Aan het slot van het gesprek brengt Jan zelf het punt van de privacy ter sprake. Het komt immers nogal eens voor, dat je je in zo'n buurtje in traditionele stijl permanent als in een museum waant, bestookt als je wordt door rondwandelende toeristen. Jan: 'We hebben de Domineestuin in deze nieuwe opzet bedoeld als woonbuurt en niet als toeristische trekpleister. Dat moet het dus ook niet worden. Maar ja, op het ogen blik is alles hier nog erg open, er zijn nog geen hekken en er is ook nog weinig natuur lijke beschutting. Zo kon het gebeuren, dat ik een keer 's ochtends ongekleed door mijn woning liep en een wandelaar ongegeneerd door mijn raam bleef turen.' Tegen zondag middagwandelaars heeft Jan echter geen en kel bezwaar maar het moet niet te gek worden. Een leuk project de Domineestuin, dat be slist niet uniek hoeft te blijven, vindt de Stichting. Er zijn nog heel wat andere rus tieke plekjes in de historische Zaanstreek. Waarom ook daar geen Zaanse houtbouw door zelfbouw van bewoners/eigenaars. Het Stichtingsbestuur wil graag adviezen geven over hoe je zoiets moet aanpakken. Je moet, wil je zoiets als de Domineestuin opzetten, over een lange adem beschikken maar je krijgt daarvoor jarenlange woonvoldoening terug. Voor inlichtingen over het project-Domi- neestuin: Jan Duyvis, Domineestuin 5 Zaandijk, tel. 075-287698.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1985 | | pagina 19